10 روش برای درمان سرطان پوست

به گزارش سفر به روسیه، درمان سرطان پوست تا حد زیادی به نوع سرطان، مرحله، اندازه و محل تومور و ... بستگی دارد. معمولا برای درمان سرطان پوست از روش جراحی استفاده می شود.

10 روش برای درمان سرطان پوست

خبرنگاران | سرویس سلامت - درمان سرطان پوست تا حد زیادی به نوع سرطان، مرحله، اندازه و محل تومور و خیلی موارد دیگر بستگی دارد. معمولا برای درمان سلول های بنیادی و سلول های سنگفرشی، از روش جراحی استفاده می شود. جراحی ماز (Mohs) یک گزینه اضافی برای کاهش زخم هاست. درمان ملانوم نیز جراحی، اما با برداشت در سطح گسترده تری است. بسته به مرحله، درمان های اضافی مانند ایمنوتراپی، درمان هدفمند، شیمی درمانی و پرتودرمانی ممکن است مورد نیاز باشد.

روش های درمان سرطان پوست

یک تیم از پزشکان برای درمان بیماری شما کار خواهند کرد تا بهترین برنامه درمان سرطان پوست را داشته باشید. این تیم ممکن است شامل متخصصانی نظیر جراحان انکولوژی، انکولوژی پزشکی، انکولوژی رادیولوژی، متخصص پوست، جراح پلاستیک و آسیب شناسی باشد که با روش های زیر برای درمان اقدام می کنند.

1- درمان سرطان پوست با عمل جراحی

جراحی برای از بین بردن تومور به عنوان یک درمان استاندارد شناخته شده است، اما گزینه های دیگری نیز وجود دارد. روش جراحی برای سرطان های غیر ملانوم یا ملانوما بستگی به میزان ضایعه و محل آن بر روی بدن بستگی دارد که شامل موارد زیر می شود:

  • برداشت ساده

حذف ساده با تزریق یک بیهوشی موضعی و سپس جراحی و برداشتن سلول سرطانی و یک ناحیه کوچک از بافت طبیعی ظاهر شده در اطراف آن انجام می شود. این اغلب برای سلول های کوچکتر بازال و سرطان پوست سلول های سنگفرشی انجام می شود.

  • جراحی ماز (Mohs)

جراحی Mohs (جراحی تحت کنترل میکروسکوپ) یک تکنیک بسیار تخصصی برای جراحی است که ممکن است برای خارج کردن ملانوم از محل، مورد استفاده قرار گیرد؛ در مواردی که سرطان شامل یک ناحیه ای است که بافت قابل توجهی دارد (مثلا صورت).

جراح با نمونه برداری از سرطان های قابل مشاهده و ارسال نمونه ها به پاتولوژیست درمان را آغاز می کند. پاتولوژیست زیر میکروسکوپ بررسی می کند که آیا سلول تومور در نزدیکی حاشیه (لبه) نمونه حذف شده است یا نه. اگر چنین است، جراحی بیشتری انجام می شود، سپس ارزیابی پاتولوژیک انجام می شود تا تمام حاشیه ها سالم باشند.

اثرات جانبی روش جراحی

عوارض جانبی هر نوع جراحی برای سرطان پوست ممکن است شامل خونریزی یا عفونت، زخم و همچنین آسیب دیدن باشد. با این حال، جراحی پلاستیک می تواند در ظاهر و محل عمل جراحی شگفتی های بسیار گسترده ای را ایجاد کند.

روش های دیگری وجود دارد که در مواردی به عنوان جایگزینی برای جراحی تومور مورد بررسی قرار می گیرند. در ادامه با بعضی از این موارد آشنا می شویم.

2- Cryosurgery (انجماد سرطان پوست)

گاهی برای درمان سرطان های پوست بسیار مفید است، به ویژه هنگامی که تعداد زیادی از ضایعات پیش سرطانی و کوچک وجود دارد. همانند جراحی معمولی، این روش درمانی می تواند زخم ایجاد کند. ممکن است لازم باشد که Cryosurgery برای از بین بردن هر گونه ضایعات مداوم یا برای درمان سلول های ظهور یافته جدید تکرار شود.

3- لیزر درمانی

با استفاده از یک پرتو باریک نور برای برش یک تومور در درمان سرطان پوست استفاده می شود. از آنجا که این درمان نسبتا جدید است، هنوز تعیین نیست که اثر لیزر در مقایسه با جراحی برای سرطان پوست چگونه است.

4- ابریژن (Dermabrasion)

به عنوان یک راه ممکن برای جلوگیری از ایجاد سرطان پوست استفاده می شود، اما تحقیقات چندانی در مورد این که این روش باعث تفاوت معنی داری در مراحل اولیه سرطان می شود یا خیر انجام نشده است. گزارش شده است که این روش را می توان برای سرطان های پوست بسیار کوچک استفاده کرد.

5- شیمی درمانی موضعی با Efudex

گاهی اوقات برای درمان کارسینوم های کوچک و سلول های بازال و سطحی استفاده می شود. Imiquimod نیز ممکن است برای درمان کارسینوم سلول های بازال و کارسینوم سلول های سنگفرشی سطحی استفاده شود.

6- استفاده از کرم موضعی Aldara

یک نوع از داروهای ایمونوتراپی است که سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با سرطان تحریک می کند. این روش در حال حاضر فقط برای جلوگیری از گسترش سطحی سلول های کارسینوم بستان استفاده می شود. با توجه به مکانیسم عمل آن، اسکار یا زخمی ایجاد نمی شود و کرم معمولا روزانه 5 تا 6 هفته استفاده می شود.

7- داروی تزریقی

تعدادی از گزینه های درمانی جهت درمان سرطان پوست وجود دارد که از گسترش آن به سایر مناطق بدن گسترش می یابد. این درمان ها نیز گاهی مورد استفاده قرار می گیرند. از آنجا که ملانوم های مرحله ای متوسط (مانند مرحله II و مرحله III) اغلب بعد از عمل تجدید می شوند، فرض می شود که بعضی از سلول های سرطانی را می توان با دارو سرکوب کرد.

با ملانوم مراحل اولیه (مرحله 0 و مرحله I)، ممکن است فقط جراحی مورد نیاز باشد. ملانوم های مرحله II و مرحله III خطر قابل توجهی از نظر عود مجدد دارند و درمان اضافی با ایمونوتراپی، درمان هدفمند و یا شیمی درمانی می تواند برای پاکسازی کردن سرطانی که در بدن باقی می ماند، مناسب باشد اما شناسایی آن با تست های تصویربرداری بسیار سخت است.

8- ایمونوتراپی

ایمونوتراپی (همچنین درمان هدفمند یا بیولوژیک نامیده می شود) به سیستم ایمنی بدن کمک کرده و به سلول های سرطانی حمله می کند.

9- شیمی درمانی

یکی دیگر از روش های درمان سرطان پوست، شیمی درمانی است. شیمی درمانی، نوعی روش استفاده از دارو برای کشتن هر گونه سلول هایی است که به سرعت در حال تقسیم شدن در بدن هستند. این کار می تواند برای سلول های سرطانی بسیار مفید باشد، اما بعضی از سلول های طبیعی هم که به سرعت در حال تقسیم شدن هستند نیز ممکن است آسیب ببینند. این امر موجب عوارض جانبی شیمی درمانی مانند کم خونی، ریزش مو به علت شیمی درمانی و حالت تهوع می شود.

شیمی درمانی ممکن است زمانی مورد استفاده قرار بگیرد که خطر ابتلا به سرطان به طور مداوم ثابت شده است و یا زمانی که سرطان متاستاز وجود دارد. وقتی که برای بیماری متاستاتیک تشخیص داده می شود، شیمی درمانی نمی تواند سرطان را درمان کند، اما اغلب می تواند طول عمر بیمار را بیشتر کرده و علائم را کاهش دهد.

10- پرتودرمانی

پرتو درمانی استفاده از پرتوهای پر انرژی برای کشتن سلول های سرطانی است. رایج ترین نوع پرتودرمانی استفاده از تابش اشعه ماوراء بنفش است که از یک دستگاه خارج از بدن تابش داده می شود.

بیشتر بخوانید: پیش بینی ابتلا به سرطان پوست با توجه به نوع پوست

لازم است که توجه داشته باشید که مصرف بعضی از مکمل های غذایی، و همچنین ویتامین و مواد معدنی، می تواند در درمان سرطان کمک کند. بعضی از مکمل ها همچنین ممکن است خطر خونریزی پس از جراحی را افزایش دهند. پس قبل از مصرف هر مکملی باید با انکولوژیست خود صحبت کنید.

اگر تجربه ای در این زمینه دارید آن را از طریق بخش ارسال نظر با ما و سایر کاربران خبرنگاران در میان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1419

به "10 روش برای درمان سرطان پوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 روش برای درمان سرطان پوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید