ضرورت توجه به نقش شهرداری ها در برنامه ریزی های محیط زیستی

یک کارشناس برنامه­ ریزی محیط زیست با تأکید بر ضرورت توجه به نقش شهرداری ها در برنامه ریزی های مشارکت محور در مورد محیط زیست گفت: در کشور ما ایران، شهرداری ها به عنوان متولیان برنامه ریزی شهری باید در برنامه ریزی مشارکت محور مردمی اهتمام ویژه ای داشته باشند.

ضرورت توجه به نقش شهرداری ها در برنامه ریزی های محیط زیستی

سید علی علوی نائینی در گفت وگو با خبرنگاران با انتقاد از مغفول ماندن توجه به برنامه ریزی هوشمند مشارکت محور در جهت کاهش اثرات گرمایش زمین توسط شهرداری­های کلان شهرها اظهارکرد: گرمایش جهانی سبب تغییر در رفتار بارش ها، افزایش دما و کاهش میزان منابع آب می گردد و از سوی دیگر با ایجاد تغییر در رفتار بارش ها به ایجاد بارش های یکباره در مدت زمان کم و در نهایت وقوع سیلاب منجر می گردد.

وی ادامه داد: گرمایش و افزایش دمای زمین سبب ذوب برف های بالادست حوضه های آبریز نیز می گردد که این امر تشدید سیلاب­ های شهری را به دنبال دارد.

این فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مهندسی سوانح طبیعی دانشکده فنی دانشگاه تهران با بیان این که پدیده تغییر اقلیم به طور عمده بر اثر فعالیت های انسانی اعم از فعالیت های صنعتی، حمل و نقل، ساخت و سازهای شهری و تغییرات کاربری اراضی اتفاق می­ افتد،گفت: از این رو با توجه به نقش مردم و به طور کلی دولت ها در افزایش اثرات ناشی از تغییر اقلیم انتظار می رود، برنامه های جدی در جهت کاهش این اثرات اجرا گردد.

علوی نائینی اظهار داشت: آنچه در این امر مهم به نظر می رسد، توجه به نقش مشارکتی مردم است بنابراین به نظر می رسد شهرداری ها باید در این خصوص نقش موثر و مهمی ایفا نمایند.

این عضو سازمان نظام مهندسی استان تهران ادامه داد: ایجاد همبستگی بیش­تر میان دو حوزه حمل و نقل و آمایش سرزمین، انتخاب هوشمندانه برنامه های سفر، ارتقای فرهنگ پیاده روی، ترویج استراتژی های توسعه پایدار، اعمال سختگیری­ های شدیدتر نسبت به اجرای قانون محدودیت سرعت، توسعه نرم­ افزارهای مسیریاب، ایجاد ساختار شهری مناسب برای تسهیل سفرها و سرمایه گذاری برای تغییر در رفتار سفرها جزو اقدامات مهم حمایتی شهرداری ها در جهت کاهش آلاینده های هوا و در نتیجه مقابله با اثرات سوء تغییر اقلیم برشمرده می­ شوند که همه این برنامه­ ها به مشارکت زیاد مردمی احتیاج دارند.

این عضو انجمن علمی مدیریت بحران ایران اضافه کرد: آن­چه مهم به نظر می رسد اهمیت نقش افراد جامعه در جهت دهی به سیاست­ ها و برنامه­ ریزی­های شهری است چون در اعمال سیاست های رفتاری و اجتماعی، مردم به عنوان بازیگران اصلی در جهت دهی به این رفتارها ایفای نقش می نمایند همچنین در اعمال سیاست­ های فنی و تکنولوژیک نیز اگر حمایت و استقبال مردم نباشد، این سیاست­ ها که احتیاجمند پشتوانه های مادی و معنوی دولت و مردم هستند، با شکست رو به رو می­ شوند.

این پژوهشگر دوره دکتری رشته برنامه­ ریزی محیط زیست دانشگاه تهران اضافه کرد: از دیگر اقداماتی که شهرداری ها باید مد نظر داشته باشند، ایجاد و توسعه سیستم های مدیریت هوشمند شهری است که با ایجاد این سیستم­ ها تا حد زیادی می توان مصرف سوخت­ های فسیلی و منابع آب را کاهش داد.

علوی نائینی یادآور شد: به نظر می رسد شهرداری ها باید در برنامه ریزی های شهری توجه به مدیریت هوشمند شهری با نگرش مشارکتی مردم محور را در اولویت کاری خود قرار دهند و برنامه ریزی هوشمند شهری از منظر اقلیمی را به مثابه یک ابزار پایدار با هدف توسعه مالی و با تأکید بر شهرهای کم کربن و تاب آور اقلیمی در چارچوب اهداف توسعه پایدار به کار گیرند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 27 مهر 1398 شناسه مطلب: 325

به "ضرورت توجه به نقش شهرداری ها در برنامه ریزی های محیط زیستی" امتیاز دهید

1 کاربر به "ضرورت توجه به نقش شهرداری ها در برنامه ریزی های محیط زیستی" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت توجه به نقش شهرداری ها در برنامه ریزی های محیط زیستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید