ظریف در دوحه: بحران های منطقه حاصل ماجراجویی های کوته بینانه و یکجانبه گرایی آمریکا

به گزارش سفر به روسیه، وزیر خارجه ایران گفت: قاره آسیا، غرب آسیا و خلیج فارس درگیر بحران هایی است که در وهله اصلی ناشی از فقدان گفت وگوی منطقه ای فراگیر توام با ماجراجویی های کوته بینانه و یکجانبه گرایی تخاصم آمیز دولت کنونی آمریکا است.

ظریف در دوحه: بحران های منطقه حاصل ماجراجویی های کوته بینانه و یکجانبه گرایی آمریکا

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرنگاران، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در شانزدهمین اجلاس وزرای خارجه مجمع گفت وگوی همکاری آسیا در دوحه به سر می برد، ضمن شرکت در این نشست به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدای سخنانش ضمن ابراز خرسندی از حضور در این نشست مهم، از دولت و ملت قطر برای سازماندهی این نشست و مهمان نوازی آنها قدردانی کرد.

وزیر خارجه کشورمان در ادامه به پیشینه تشکیل این نشست در سال 2002 و فرصت های پیش روی این مجمع اشاره نمود و گفت: از سال 2002 میلادی، ما در چارچوب جامعه گفت وگوی همکاری آسیایی فعالیت خود را شروع نموده و روح دوستی را با هدف نیل به چارچوب های چندجانبه پیروز، کارآمد و فراگیر به منصه ظهور رسانده ایم.

رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: نگاه جمهوری اسلامی ایران به گفت وگوی همکاری آسیایی به مثابه دستاورد مهم قاره آسیا بوده و این مجمع مصمم به ارتقای ارزش های والای خود و توسعه دستورهای کاربردی است که در اسناد چشم انداز همکاری آسیایی 2030، اهداف گفت وگوی همکاری آسیایی 2017-2021 و قطعنامه سران گفت وگوی همکاری آسیایی تصریح شده است.

ظریف اضافه کرد: با عنایت به آرزوهای مردمانمان برای بهره گیری از منطقه ای صلح آمیز و کامیاب، کشور من از تمامی قابلیت ها و مزیت های خود در عرصه های ملی، منطقه ای و بین المللی جهت حرکت به سمت همکاری های پان -­آسیایی 2030 و ایجاد جامعه آسیایی استفاده نموده است.

وی گفت: از این رو و به عنوان انگیزه اصلی فرهنگ و گردشگری، ما برنامه ها، نشست ها و پروژه های متعددی شروع و اجرا نموده ایم با این هدف که فهم مشترک بین ملت ها را تقویت بخشیده و آسیا را به مقصد گردشگری پایدار و اصلی تبدیل کنیم. این اقدامات شامل سازماندهی جشنواره ای بزرگ به منظور تجلیل از همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا و اجرای فعالیت های گسترده فرهنگی به وسیله مرکز فرهنگی گفت وگوی همکاری آسیایی در تهران است.

ظریف گفت: موقعیت جمهوری اسلامی ایران در کریدورهای ارتباطی شمال-جنوب و شرق - غرب در کنار زیرساخت های توسعه­ یافته حمل و نقل، نقشی حائز اهمیت در ارتباط اعضای جامعه آسیایی به دیگر مناطق و مشارکت در ستون ارتباطات مجمع گفت وگوی آسیایی ایفا می نماید. علاوه بر توافقنامه های دوجانبه، امضای موافقتنامه های ترانزیتی متعدد از جمله موافقتنامه کریدور ترانزیتی بین المللی شمال - جنوب، موافقتنامه ترانزیتی عشق آباد و موافقتنامه سه جانبه چابهار جملگی در زمره سازوکارهایی است که هدف مشترک ایجاد ارتباطات بین جوامع منطقه را ترویج و تقویت می نماید.

سازوکار مالی در چارچوب دی هشت عملیاتی خواهد شد

به گزارش فارس، ظریف ادامه داد: علاوه بر آن، با توجه به تجربه میزبانی از اتحادیه آسیایی تهاتر، سازوکار مالی مشابهی در چارچوب سازمان گروه هشت کشور در حال توسعه (D-8) به منظور تسهیل تراکنش های مالی بین اعضای این سازمان که خواستار استفاده از ارزهای ملی خود هستند، عملیاتی خواهد شد.

وی گفت: ما بر این اعتقادیم که چنین ترتیبات مشابهی می تواند از سوی مجمع گفت وگوی همکاری آسیایی با هدف ایجاد ارتباطات نهادینه برای توانمندساختن محیط کسب و کار و همچنین کاهش موانع اجرایی و مقرراتی پیش روی کسب و کار به کار گرفته گردد.

به گزارش فارس، وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه فرهنگ آسیایی ملهم از ارزش های والا نظیر میانه روی، خرد، شمولیت و همزیستی مسالمت آمیز است، گفت: همکاری های ما به منظور ترویج کامیابی و کرامت انسانی نه تنها سیاست آسیا را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه در سیاست دنیای به وسیله ترتیبات چندجانبه متعدد ریشه دوانیده است.

ظریف ادامه داد: برای مثال، سازوکارهای چندجانبه ای نظیر سازمان همکاری مالی (اکو)، گروه دی8، اتحادیه همکاری های منطقه ای حاشیه اقیانوس هند، انجمن ملل آسیای جنوب شرقی (آ.سه.آن)، سازمان همکاری شانگهای و اتحادیه همکاری های منطقه ای جنوب آسیا (سارک) می تواند به ترویج اهداف مجمع گفت وگوی همکاری آسیایی چه به صورت منفرد یا در چارچوب بین نهادی یاری کند.

احتیاج به دبیرخانه ای کارآمد و حرفه ای

وی گفت: برای آنکه گفت وگوی همکاری آسیایی نقش سازنده خود را ایفا و اهداف خود را محقق نماید، برخورداری از دبیرخانه ای کارآمد و حرفه ای با ساختار مطلوب نمایندگی حائز اهمیت فوق العاده ای می باشد. از این رو، کارگروهی متشکل از دولت های عضو علاقه مند با هدف بحث حول روش ها و ابزار تقویت مصاحبهی همکاری آسیایی به وسیله اصلاح یا بازسازی ساختار باید تاسیس و تشکیل گردد.

ظریف گفت: قاره آسیا به طور کلی و منطقه غرب آسیا و خلیج فارس به طور ویژه، درگیر بحران هایی است که در وهله اصلی ناشی از فقدان گفت وگوی منطقه ای فراگیر توام با ماجراجویی های کوته بینانه و یکجانبه گرایی تخاصم آمیز دولت کنونی آمریکا می باشد.

ما تا ابد همسایه یکدیگر هستیم

وی گفت: برای پرداختن به نقیصه فقدان گفت وگو، مدت ها قبل پیشنهاد تاسیس مجمع گفت وگوهای منطقه ای در خلیج فارس را مطرح کردم. هر بازیگر و کنشگری در منطقه ما باید متوجه این مسئله باشد که ما تا ابد همسایه یکدیگر هستیم و تنها راه تضمین صلح و رفاه به وسیله به رسمیت شناختن سرنوشتی مشترک و پذیرش این امر که گفت وگوهای چندجانبه فراگیر تنها راه خروج از بحران های چند بُعدی کنونی است، به دست می آید.

ایران شریکی ثابت قدم در چندجانبه گرایی و گفت وگو

ظریف اضافه کرد: ما همچنین باید به صورت دسته جمعی به یکجانبه گرایی هشداردهنده دولت کنونی ایالات متحده آمریکا بپردازیم. اعمال اراده - زودهنگام یا دیرهنگام - یک قدرت بر دیگر ملت ها به مثابه تهدیدی وجودی برای همگان به شمار می آید. مادامی که قابلیت ها و توانمندی های خود را برای تضمین چندجانبه گرایی مشترکا به کار نگیریم، موج نوظهور و خصمانه یکجانبه گرایی می تواند تمامی دنیا را درنوردد و در چشم بر هم زدنی حکومت جنگل را جایگزین حکومت قانون کند.

وی در خاتمه گفت: اجازه دهید این اطمینان را به شما بدهم که در اثنای پیگیری مستمر و خستگی ناپذیر مصاحبه و چندجانبه گرایی، ایران همیشه شریک ثابت قدمی خواهد بود.

به گزارش فارس، ظریف که دیروز برای شرکت در این نشست راهی قطر شد دیشب در ضیافت شام شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر حضور یافت.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 24 تیر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 182

به "ظریف در دوحه: بحران های منطقه حاصل ماجراجویی های کوته بینانه و یکجانبه گرایی آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف در دوحه: بحران های منطقه حاصل ماجراجویی های کوته بینانه و یکجانبه گرایی آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید