افزایش بهره وری و فراوری آذربایجان شرقی با پرورش ماهی در قفس

به گزارش سفر به روسیه، پرورش ماهی در قفس در کنار فراوری محصولات گلخانه ای از اولویت های جهاد کشاورزی و جزو طرح های اقتصاد مقاومتی است که به دلیل کاهش خطرات محیطی و امکان کنترل بیشتر فراوری، افزایش بهره وری را در پی دارد.

افزایش بهره وری و فراوری آذربایجان شرقی با پرورش ماهی در قفس

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، تأمین امنیت غذایی، پیشگیری از صید بی رویه، فراوری با کیفیت، اشتغال پایدار، توسعه صادرات غیرنفتی و ارزآوری و استفاده ارزان مالی از آب دریا با آب های محدود داخلی از مزایای فراوری ماهیان به روش پرورش در قفس است.

کاهش هزینه نسبت به پرورش ماهی در استخرهای خاکی یا سیستم های مدار بسته، مدیریت آسانتر و کم هزینه تر، سهولت در مشاهده و آنالیز میزان تغذیه ماهی و سلامت آنها، سهولت و مالی بودن درمان علیه انگل ها و بیماری ها از فزونی های پرورش ماهی در قفس است.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از برنامه ریزی های اجرا شده برای توسعه فراوری ماهی در قفس در 5 سد استان اطلاع داد و گفت: فراوری 130تن ماهی قزل آلا با این شیوه هدف گذاری شده است.

قاسم جعفروند با بیان اینکه فراوری ماهی در قفس برای تحقق اهداف برنامه اقتصاد مقاومتی این استان توسط مدیریت شیلات پیش بینی شده است گفت: سابقه پرورش ماهی در قفس در استان به سال 1372 بر می گردد که طی یک پروژه آزمایشی در سدخاکی قیرخ آرخاج شهرستان سراب با مشارکت بخش خصوصی در تعداد دو دستگاه قفس به ابعاد 3*7*7 متر به انجام رسید و با نتایج مثبت حاصل از آن تاکنون توسعه یافته است.

وی گفت: در شرایط کنونی تعداد60 دستگاه قفس با ابعاد مذکور در داخل دریاچه سد قرخ آرخاج مستقر است که با برنامه ریزی انجام گرفته پیش بینی می گردد فراوری ماهی قزل آلا در سد مزبور در امسال به 90 تن برسد.

وی پرورش ماهیان دریایی درقفس را فرصتی طلایی در عرصه آبزی پروری استان آذربایجان شرقی دانست و اضافه نمود: از مزایای پرورش ماهی در قفس می توان به میزان پایین سرمایه گذاری اولیه، فراوری بیشتر در واحد سطح، سهولت در فرآیند مدیریت و صید به دلیل محصور بودن ماهیان در محیط بسته، کارایی مالی و بکارگیری نیروی کار، قابلیت گسترش بدون صرف هزینه های زیاد، استفاده از طرح های آسان جهت نصب قفس ها و مناسب بودن کیفیت ماهی پرورشی به دلیل استفاده از شرایط طبیعی محیط اشاره نمود.

جعفروند با بیان اینکه پرورش ماهی درقفس به عنوان یکی از پروژه های اولویت دار مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در سال 95 استان تعریف شده است ادامه داد: در حال حاضر در دو سد قرخ آرخاج و ملایعقوب شهرستان سراب و سد زنوز شهرستان مرند جمعا 130تن ماهی قزل آلا با این شیوه فراوری می گردد.

وی با بیان اینکه سد دیگری که وارد چرخه فراوری خواهد شد سد خدافرین در کنار روستای جانانلوی شهرستان خدافرین است، اضافه نمود: با توجه به وسعت و حجم بالای ذخیره آبی، پیش بینی می گردد در صورت همراهی شرکت آب منطقه ای استان، برنامه فراوری مدیریت شیلات استان با هماهنگی سرمایه گذار که در شرایط فعلی واگذاری آن در مرحله نهایی قرار گرفته است محقق گردد.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی افزود: سدهای آی دوغموش میانه و تاجیار سراب دو سد دیگر هستند که جهت مطالعه پرورش ماهی در قفس مدنظر بوده و در صورت حائز شرایط بودن به چرخه فراوری به شیوه پرورش ماهی در قفس اضافه خواهند شد.

رئیس اداره تکثیر و پرورش آبزیان آذربایجان شرقی هم استفاده از همه منابع آبی از قبیل دریا، دریاچه، استخر، چشمه ها و نهرها و رودخانه ها همچنین کاهش فشار بر منابع موجود در خشکی را را از مزیت های پرورش ماهی در قفس مطرح کرد و اضافه نمود: تراکم بالا و تغذیه بهینه منجر به افزایش نرخ رشد و کاهش زمان پرورش می گردد.

محمدرضا رزق جو سهولت در برداشت محصول، کنترل در آنالیز رفتار رقابتی و کارگری ماهیان در طول دوره پرورش، بهبود ضریب تبلیل غذایی با استفاده از جیره های دستی بهینه، درمان سریع بیماری و انگل، کاهش دستکاری و تلفات ماهیان و سهولت در نقل و انتقاد ماهیان را از دیگر مزایای این نوع پروش آبزیان برشمرد.

هر چند کارشناسان محدود بودن مناطق استقرار قفس به مکان هان دارای پناه، احتیاج به وجود انبار غذا و ساختارهای حمایتی در خشکی، احتیاج به تعویض مناسب آب برای حذف متابولیت فراوری شده توسط ماهی و ثابت نگه داشتن سطح اکسیژن، احتیاج به تمیز کردن مکرر توری قفس به علت مسدود شدن دیواره قفس با جلبک، وابستگی کامل به جیره های دستی، هدر رفت غذا از دیواره قفس، ورود ماهیان غیر هدف به داخل قفس و رقابت غذایی با گونه هدف، احتمال آلودگی انگلی و بیماری از جمع ماهیان وحشی به ماهیان پرورشی داخل قفس و برعکس، استهلاک سرمایه گذاری به دلیل رخدادهای طبیعی و سرقت و فرار ماهیان ناشی از طوفان همچنین افزایش هزینه کارگری ناشی از حمل و نقل، ذخیره سازی، تغذیه و صید ماهیان را برای پرورش ماهی در قفس عنوان می نمایند، اما به نظر می رسد با افزایش بهره وری در فراوری می توان تمامی این معایب را جبران کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 590

به "افزایش بهره وری و فراوری آذربایجان شرقی با پرورش ماهی در قفس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش بهره وری و فراوری آذربایجان شرقی با پرورش ماهی در قفس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید