کهنسال ترین تمدن ها در سرزمین های شرق است، آیین های شرقی از نظر غنا فزونی دارند

به گزارش سفر به روسیه، به گزارش خبرنگاران، سید محمد بهشتی پیشکسوت میراث فرهنگی این مطلب را 30بهمن 1400همزمان با روز جهانی مردم شناسی در همایش مردم شناسی شرق در آیینه آیین های کهن مطرح نمود و اضافه نمود: اگر فرهنگ را دانایی حاصل از تعامل تاریخی انسان با محیط برای حفظ بقا و حداکثری کردن ظرفیت های زیست بدانیم، در این موضوع تاریخ طی روزگاران اهمیت می یابد زیرا در طی روزگاران انسان فرصت تعامل با محیط، شناسایی و حل و فصل رازها را دارد تا محیطی مناسب برای زیست پیدا کند و حاصل این تعامل به دانایی منجر می گردد که قابل انتقال از نسلی به نسل دیگر باشد.

کهنسال ترین تمدن ها در سرزمین های شرق است، آیین های شرقی از نظر غنا فزونی دارند

او آیین ها و اسطوره ها را از مهمترین صورت های این دانایی دانست و گفت: اینها جوهری ترین صورت هایی هستند که دانایی برای حفظ موجودیت و مصون بودن از فراز و نشیب های روزگار میابد.

بهشتی آیین ها را آیینه فرهنگ ها خواند و توضیح داد: هراندازه که تاریخی غنای بیشتری داشته باشد آیین ها نیز قدرتمندترند و سایر امور برای نمایش فرهنگ در مرحله نازلتری قراردارند.

پیشکسوت میراث فرهنگی با بیان اینکه کهنسال ترین تمدن ها در سرزمین های شرق وجود دارند، آیین های شرقی را از نظر غنا برتر از سایر سرزمین ها دانست و گفت: البته که تمامی فرهنگ ها واجد ارزش هستند.

رییس سابق پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به قدمت تمدن در سرزمین های شرقی توضیح داد: باید به صفت آیینه به آیین ها بنگریم تا بتوانیم فرهنگ ها را بشناسیم.

او با تأکید بر این نکته که باید تمام رشته های علوم انسانی به موضوع شناخت فرهنگ بپردازند گفت: متأسفانه در بعضی از موارد در مضمون مطالعات علوم انسانی به صفت آیینه گی آیین ها توجه نمی گردد در حالی که با توجه به این صفت فرهنگ می توانیم به مختصات آیین ها پی ببریم و آنها را ماندگار کنیم.

محمد میر شکرایی پژوهشگر، محقق و مردم شناس پیشکسوت در ادامه این برنامه با اشاره به دو پدیده تاریکی و روشنی به عوامل به وقوع پیوستن آنها اشاره نمود که چگونه شکل می گیرند و محور اندیشه می شوند و گفت: تاریکی و روشنایی بشر را متوجه خود ساخته و محورهای اعتقادی و ادیان شده اند.

او اضافه کرد: از آنجا که خورشید از شرق طلوع می نماید، شرق همیشه آیینه آیین های کهن است و آیین ها نیز همچون خورشید از سرزمین ایران و شرق طلوع می نمایند و به سرزمین های دیگر می رود.

بهروز وجدانی پژوهشگر موسیقی نیز با اشاره به اهمیت پژوهش ها در حوزه موسیقی ایرانی، مردم شناسی را عبارت از علم نگهداری فرهنگ ها خواند و گفت: موسیقی یکی از اجزای اصلی میراث فرهنگی ناملموس و میراث بشری است.

او اضافه کرد: موسیقی پدیده ای است که تمامی مردم با نوعی از آن در زندگی روزمره سروکار دارند و زندگی کنونی ما بدون حضور موسیقی معنا و مفهومی ندارد.

این پژوهشگر با بیان اینکه موسیقی توانایی دارد که تحولات اجتماعی را برای ما روشن سازد توضیح داد: پدیده دلنشین موسیقی می تواند تمام پژوهشگران فرهنگ و هنر و علوم اجتماعی را در شناخت میراث نیاکان و هویت شناسی کمک رساند که سایر رشته های هنری این ویژگی را ندارند.

عباس قنبری عدیوی رییس بنیاد ایران شناسی چهارمحال و بختکمک و استاد دانشگاه، نیز در ادامه در حوزه زاگرس میانی به خصوص بختکمک به 3سنت مرتبط با فرهنگ ایرانی و شرق اشاره نمود که به نوعی با سنگ، خورشید و آیین های مرتبط با تدفین و زیست بختکمک ها ارتباط دارد و به تشریح هر یک پرداخت.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 1 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1401 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1956

به "کهنسال ترین تمدن ها در سرزمین های شرق است، آیین های شرقی از نظر غنا فزونی دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کهنسال ترین تمدن ها در سرزمین های شرق است، آیین های شرقی از نظر غنا فزونی دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید