چسکی کروملوف؛ چک

به گزارش سفر به روسیه، در مجموع بیش از دو هزار قلعه در جمهوری چک وجود دارد و یکی از بزرگترین های آن ها قلعه ی پراگ (Prague Castle) است. دومین قلعه بزرگ این کشور در چسکی کروملوف (Cesky Krumlov)، شهری کوچک در منطقه بوهمی جنوب کشور چک با جمعیتی کمتر از 14 هزار نفر، واقع شده است.

چسکی کروملوف؛ چک

چسکی کروملوف در دو طرف حاشیه ی رودخانه مولداو (Vltava River) واقع شده است ـ رودی که هم چون نعل اسبی بزرگ گرداگرد شهر را فرا گرفته است. در نیمه اول قرن سیزدهم، ویتک دوم (Vítek II senior)، قلعه ای در این ناحیه بنا نهاد و بعدها شهری در اطراف آن قلعه پا گرفت. در طول سال ها، این قلعه بارها و بارها به دست مالکین جدیدی افتاد. هر یک از آن ها تغییر و تحولاتی در ساختار قلعه به وجود آوردند؛ به طوری که معماری اصلی آن که به سبک گوتیک بود با برخی از ویژگی های معماری رنسانس و باروک بازسازی شد.

این مثال شما را با فرایند تکامل سبک معماری اروپای مرکزی تا حدود قرن نوزدهم آشنا می سازد. چهارصد سال پیش یک خانواده اشرافی اتریشی (اهل Eggenberg) حاکمیت کرمولوف را در دست گرفتند و سالن تئاتری منحصربه فرد به سبک باروک ساختند که در نوع خود یکی از اولین ها در اروپا و از معدود سالن هایی است که امروزه در شرایط خوبی حفظ شده است. در قرن هجدهم یک پل شگفت انگیز هم در اینجا ساخته شد. این پل قوسی شکل سه طبقه ، بر روی ستون های سنگی بزرگ قرار گرفته و از قلعه به سالن تئاتر و باغ ها راه دارد. در قرن بیستم نیز ساخت و سازهای مهمی در این شهر صورت گرفت: در سال 1958 یک سازه فوق العاده دیگر در مرکز باغ کاست ساخته شده بود ـ باغ کاست در واقع یک سالن کنفرانس روباز چرخان است. این باغ خود به عنوان یک محل اجرای تئاتر استفاده می شود و حضار در مرکز سالن چرخان در هر دو جهت می نشینند.

در حال حاضر چسکی کروملوف قلعه ای غول پیکر متشکل از ساختمان های مختلف است که به وسیله پل ها و ایوان به هم متصل می شوند. قصر بالا، قصر پایین، قلعه روزمبرک (Rožmberk)، حوضچه، پارک 10 هکتاری و بسیاری دیگر تنها بخشی از قلعه چسکی کروملوف هستند.

قلعه بر روی یک تپه واقع شده است. نه تنها قلعه بلکه کل مرکز تاریخی چسکی کروملوف در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. کوچه های تنگ با خانه های زیبا، ساختمان قدیمی شهرداری، کلیساها ـ گویی گوشه گوشه این شهر مستقیما از صفحات یکی از رمان های قرون وسطی با شوالیه های دلیر و شاهدخت های زیبا بیرون آمده است.

یکی از معروف ترین جاذبه های چسکی کروملوف صومعه مایناریتی (Minorite) است. این ساختمان قرن چهاردهمی که در اصل به سبک گوتیک ساخته شده بود بعدها به سبک باروک بازسازی شد. کلیسای سنت ویتوس (St. Vitus Church) بر روی یک تپه ساخته شده است و درست مثل قلعه چسکی کروملوف یکی دیگر از نمونه های سبک معماری غالب در این شهر است.

چسکی کروملوف حدودا در فاصله 170 کیلومتری پراگ (1700 کیلومتری مسکو؛ 6600 کیلومتری نیویورک) قرار گرفته است. مهم نیست چه قدر با این شهر فاصله دارید، در هر فاصله ای باشید، می توانید تور مجازی ما را ببینید و خود را در میان قصه های پریان تصور کنید.

تصاویر پانوراما

برای دسترسی به سایر مقاله های تور مجازی، می توانید به صفحه اختصاصی آن در خبرنگاران مراجعه کنید.

منبع: کجارو / airpano.com
انتشار: 28 اسفند 1400 بروزرسانی: 28 اسفند 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1930

به "چسکی کروملوف؛ چک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چسکی کروملوف؛ چک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید