چرا دیگر نفت منفی 100 دلار بعید نیست؟

به گزارش سفر به روسیه، ماهواره های سنتینل 1 که دور مدار زمین می گردند، چشمانی در آسمان هستند که نشان می دهند چرا قیمت نفت آمریکا به زیر صفر سقوط کرد و ممکن است در بیشتر نقاط دنیا چنین اتفاقی تکرار گردد.

چرا دیگر نفت منفی 100 دلار بعید نیست؟

به گزارش سفر به روسیه، اطلاعات ماهواره ای نشان می دهد که ظرفیت مخازن نفت در آستانه پر شدن کامل است. چنین اتفاقی پیش از این هرگز روی نداده بود و بازار مشغول حدس و گمان پیرامون تبعات چنین رویدادی است. کارشناسان می گویند چند هفته دیگر فضایی برای نگهداری نفت وجود نخواهند داشت و در نتیجه قیمتهای نفت در بسیاری از نقاط دنیا ممکن است صفر شده و در بعضی از موارد منفی گردد.

فلوریان تالر در شرکت تحلیل آمار اویل ایکس در این باره گفت: ما در راستا پیک ظرفیت ذخایر دنیای نفت در اواخر مه یا اوایل ژوئن هستیم.

پیشامد بی سابقه در بازار نفت

هرج و مرجی که روز دوشنبه در بازار نفت آمریکا رخ داد، می تواند به خوبی آنچه را که در سطح دنیای در صورت پر شدن مخازن نفت روی می دهد، ترسیم کند. همچنین نشان می دهد که بازار احتمالا چنین شرایطی را پیش بینی می نماید. بعضی از فراورینمایندگان نفت اکنون در حال تغییر قراردادهایشان برای متوقف کردن منفی شدن قیمتها هستند.

نوسان قیمتهای نفت ادامه دارد. نفت برنت برای تحویل در ژوئن روز سه شنبه 15 درصد سقوط نموده و به 16 دلار در هر بشکه رسیده بود که پایینترین رکورد در 21 سال اخیر بود. گریدهای نفتی مهم اروپایی و آفریقایی که ارزانتر از نفت برنت معامله می گردد، زیر 10 دلار و در بعضی موارد حتی زیر پنج دلار در هر بشکه فروخته خواهند شد.

پل سانکی، تحلیلگر نفتی باسابقه بانک میزوهو که در مارس منفی شدن قیمت نفت را به درستی پیش بینی نموده بود، در این باره گفت: ما به شرایط بحران مدیریت بازار روز به روز رسیده ایم و احتمال این که قیمت هر بشکه نفت تا ماه آینده به منفی 100 دلار برسد، بعید نیست.

قیمتهای منفی کف ندارند و پس از تحولات هفته جاری، هر اتفاقی ممکن است. اما در یک مورد یقین وجود دارد؛ آن هم اطلاعات ماهواره ای هستند که نشان می دهند اشباع عظیمی در ذخایر نفت وجود دارد. در حال حاضر هر هفته 50 میلیون بشکه نفت ذخیره می گردد که برای تامین احتیاج مجموع کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و انگلیس کافی است.

به گفته مقامات سه پالایشگاه دولتی در هند، پالایشگاههای این کشور 95 درصد از ظرفیت ذخیره سازی سوخت را پر نموده اند. به گفته مله کیاری، رییس شرکت ملی نفت نیجریه، این کشور فراوریش را کاهش خواهد داد زیرا دیگر جایی برای نگهداری نفت ندارد.

پالایشگاههای نفت دیگر نفت خریداری نمی نمایند زیرا تقاضایی برای بنزین وجود ندارد. بعضی فراورینمایندگان فراوریشان را کاهش داده اند اما سایرین به فراوری ادامه می دهند. حتی چند دلار هم برای شرکتهای مقروض بهتر از هیچ است. نفت بجز مخازن جایی برای رفتن ندارد.

آمار ماهواره ای حتی ممکن است فضای آزاد مخازن نفت را بیش از حد محاسبه نموده باشد زیرا فضای خالی زیادی پیش از این از سوی معامله گران اجاره شده است. اگر از بالا نگاه کنیم، بازار نفت یک سیستم دنیای کاملا غیرمتصل به نظر می رسد اما واقعیت این است که این بازار مجموعه هایی از جزایر کوچک و عظیم است که همگی به وسیله لینکهای باریکی به همدیگر متصل هستند. آنچه که مهم است این نیست که کل مخازن دنیا چه زمانی پر می شوند بلکه مسئله این است که هر کدام از این جزایر یا هابهای منطقه ای چه زمانی به ظرفیت کامل می رسند.

شاهراه خط لوله دنیا

برای بازار آمریکا، همه چیز به کاشینگ اوکلاهاما مربوط می گردد که هاب تحویل معاملات نفت وست تگزاس اینترمدیت است. این شهر که خود را شاهراه خط لوله دنیا می نامد، میزبان چند ده پایگاه نگهداری نفت است که برای نگهداری حدود 80 میلیون بشکه گنجایش دارند.

هنگامی که قرارداد وست تگزاس اینترمدیت منقضی گردد، معامله گرانی که در کاشینگ نفت دریافت نموده اند، باید جایی برای نگهداری نفت یا فروش آن پیدا نمایند. فروشنده بودن یعنی باید نفت را تحویل داد. روز دوشنبه که موعد قراردادهای تحویل مه به خاتمه رسید، معامله گرانی که قراردادهای فروش را در دست داشتند، به دلیل این که جایی برای نگهداری نفت پیدا نکردند، برای خلاص شدن از آنها به تکاپو افتادند و در بدترین لحظه، یک نفر 40 دلار و 32 سنت در هر بشکه پرداخت کرد تا مجبور نباشد نفت را تحویل بگیرد.

در بازار نفت فیزیکی اوضاع خوب نیست و قیمتها به شدت منفی هستند. شرکت خط لوله Plains All American که یکی از اپراتورهای عظیم خط لوله در آمریکا است، از فراورینمایندگان خواسته است اگر می خواهند نفتشان را بفروشند باید 55 دلار و پنج سنت در هر بشکه پرداخت نمایند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، مکانهای ذخیره سازی دیگر نفت که ممکن است بزودی پر شوند شامل روتردام (هاب پالایش نفت اروپای غربی) و چندین جزیره در منطقه کارائیب و سنگاپور هستند. معامله گران هم نفتکشها را به عنوان مخازن نفت شناور اجاره نموده اند و ظرفیت استفاده از این بخش محدود شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 921

به "چرا دیگر نفت منفی 100 دلار بعید نیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا دیگر نفت منفی 100 دلار بعید نیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید