پکن: برجام با چالش های جدی روبرو است

به گزارش سفر به روسیه، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست هفتگی با خبرنگاران به جزئیاتی از موضوعات مطرح شده بین وزرای خارجه ایران و چین از جمله برجام و اهمیت روابط راهبردی پکن و تهران اشاره نمود.

پکن: برجام با چالش های جدی روبرو است

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید.

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست هفتگی خود به سئوالات حاضران در زمینه مسائل روز چین و دنیا از جمله سفر اخیر وزیر خارجه ایران به این کشور پاسخ داد.

به نوشته وبگاه وزارت خارجه چین، گنگ شوانگ از سخنگویان وزارت خارجه چین در نشست هفتگی روز سه شنبه در پاسخ به سئوال یکی از حاضران در خصوص ارائه جزئیات بیشتر در زمینه سفر محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به چین و گفت وگو با وانگ یی وزیر خارجه این کشور در پکن،گفت: در 31 دسامبر (سه شنبه دهم دی) وانگ یی با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی خود در پکن ملاقات کرد. وانگ یی در این ملاقات گفت که امروز آخرین روز از سال 2019 است و به چهارمین حضور شما از چین در امسال خوشامد می گوییم. می خواهم با یاری روابط چین و ایران، اجماع حاصل شده از طرف سران دو کشور را اجرا کنم، اعتماد متقابل سیاسی را تحکیم نموده، همکاری عملی را تعمیق بخشیده و به سوی مشارکت راهبردی جامع بین چین و ایران و شروع یک سال جدید سرشار از امید حرکت کنم.

به گفته این دیپلمات چینی، وانگ یی در ملاقات با وزیر خارجه ایران خاطر نشان کرد که تحولات مهمی پیرامون مسئله هسته ای ایران در حال ایجاد شدن است و برجام با چالش های جدی روبرو است و ایالات متحده به طور یکجانبه از برجام خارج شده، از تعهدات بین المللی خود عدول و فشار حداکثری بر ایران وارد نموده است. این دلیل اصلی تنش کنونی درباره موضوع هسته ای ایران است.

این دیپلمات چینی در ادامه گفت که وزیر خارجه کشورش در ملاقات با وزیر خارجه ایران تاکید نمود برجام که از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد قبول نهاده شد، حاصل مهم دیپلماسی چند جانبه است. حمایت از اقتدار و کارایی برجام به معنای حمایت از چند جانبه گرایی، حقوق بین المللی و هنجارهای اساسی حاکم بر روابط بین المللی است. چین از همه کوشش های سازنده برای کاهش تنش ها و حمایت از برجام حمایت می نماید. امیدواریم که همه طرف های برجام در جهت صحیح گام بردارند و برابر فشارهای خارجی بایستند، اختلافات موجود را به وسیله گفت وگو و مشورت رفع سازند و قاطعانه از توافق هسته ای ایران حمایت و اجرا نمایند. چین با قاطعیت از عدل و داد بین المللی حمایت نموده، با یک جانبه گرایی و رفتار قلدرمبأبانه مخالفت خواهد نمود و برای حل سیاسی و دیپلماتیک موضوع هسته ای ایران کوشش می نماید.

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین اضافه نمود، ظریف نیز از نقش مهم چین در حمایت از برجام قدردانی کرد و به طرف چینی در خصوص گفت وگو با روسیه و اروپا بابت برجام توضیحاتی داد. ظریف گفت که ایران مایل به حفظ ارتباط نزدیک با چین، پایبند به چند جانبه گرایی و در عین حال مخالف یکجانبه گرایی است، با جدیت از برجام و از حقوق و منافع قانونی خود در آن حمایت می نماید. ایران به روابط با چین اهمیت زیادی می دهد و متعهد به تعمیق همکاری با پکن و ورود به عرصه های جدید در مشارکت راهبردی است.

وزیر خارجه روز گذشته و پس از ملاقات با وزیر خارجه چین گفت که یکی از دلایل سفرش به پکن در جریان قرار دادن طرف چینی از مذاکرات اخیرش در فرانسه و درباره توافق هسته ای است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 604

به "پکن: برجام با چالش های جدی روبرو است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پکن: برجام با چالش های جدی روبرو است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید