ایران هرگز قصد اتلاف وقت و یا منحرف کردن جریان مذاکرات را ندارد

به گزارش سفر به روسیه، به گزارش خبرنگاران، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز دوشنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی جی تی اِن (CGTN) چین در سخنانی به تشریح آینده برنامه هسته ای ایران پرداخت.

ایران هرگز قصد اتلاف وقت و یا منحرف کردن جریان مذاکرات را ندارد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این گفتگوی تلویزیونی گفت: در جریان سفرم به چین، اجماع درباره طیفی از موضوعات مهم به دست آمد؛ ازجمله اجرای قرارداد جامع راهبردی تهران و پکن. به منظور اجرای این قرارداد بلند مدت برای توسعه روابط فیمابین، هر دو طرف نیازمند یک نقشه راه هستند.

وی در ادامه اضافه نمود: به توافق همکاری راهبردی جامع و بلندمدت 25 ساله دست یافتیم. سفر من به اینجا برای بحث و آنالیز با وانگ یی همتای چینی خود پیرامون چگونگی اجرای این برنامه اجرا شده است. ما به گفتگو درباره موضوعات منطقه ای و بین المللی پرداختیم.

حسین امیرعبداللهیان ادامه داد: چین همیشه در مذاکرات هسته ای به ویژه در مذاکرات جاری در وین با هدف برچیدن تحریم ها علیه کشورمان نقشی فعال و منطقی داشته است. درجریان مذاکرات (مذاکرات جاری به منظور برچیدن تحریم ها در شهر وین)، چین همیشه مخالف تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران بوده و رفتارهای قلدرمأبانه آمریکا را محکوم نموده است.

رییس دستگاه دیپلماسی ایران در این مصاحبه تأکید کرد: در ملاقات با همتایان چینی خود، از حمایت های پکن در این زمینه قدردانی و در مورد تداوم حمایت پکن از موضع تهران ابراز امیدواری کردم. ما بعلاوه به مقامات چین اطمینان دادیم که ایران هرگز قصد اتلاف وقت و یا منحرف کردن جریان مذاکرات را ندارد. ما در جریان مذاکرات، پیشنهادی مثبت، سازنده و واقع بینانه در وین ارائه کردیم. چین و روسیه از این پیشنهاد حمایت کردند؛ اما کشورهای غربی از جمله آمریکا، هیچ پیشنهاد مبدعانه ای را ارائه نکردند.

امیرعبداللهیان تأکید کرد: اگر طرف های مقابل به تعهدات شان ذیل توافق هسته ای بازگردند، ایران نیز به تعهدات خود مبتنی بر این توافق بازخواهد گشت. اگر تهران بتواند به مزایای مالی مورد انتظار خود از این توافق برسد، همه طرف ها نیز به مزایای متقابلی خواهند رسید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 بهمن 1400 بروزرسانی: 30 بهمن 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1899

به "ایران هرگز قصد اتلاف وقت و یا منحرف کردن جریان مذاکرات را ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران هرگز قصد اتلاف وقت و یا منحرف کردن جریان مذاکرات را ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید