نت های ملودی توسعه زیرساخت های گردشگری در همدان

به گزارش سفر به روسیه، ایرنا/ این خبر پیرامون نت های ملودی توسعه زیرساخت های گردشگری در همدان برای شما نگارش شده است.

نت های ملودی توسعه زیرساخت های گردشگری در همدان

داستان چیست؟

سیل فروردین 98 تمام هدفگذاری و برنامه های همدان برای افزایش شمار توریست را با خود شست و برد، پارسال هم کرونا بازار توریستی این دیار را از سکه انداخت و نوروز 1400 نیز بیم از کرونا نگذاشت بیشتر از 20 درصد ظرفیت های اقامتی استان رنگ مسافر به چشم ببیند، در یک کلام پیکر صنعت توریستی همدان در سالهای اخیر زخمهای بسیار خورده است.

آن سوی این تراژدی، داستان رشد شگفت انگیز زیرساخت های توریستی در دیار چهار اقلیم هگمتانه است. همدان در 100 شاخص بخش های گوناگون مثل کشت گلخانه ای، صنعت، انرژی خورشیدی، شرکت های فناور و دانش بنیان، سدسازی، بهداشت و درمان و گازرسانی رشد چشمگیری داشته و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با اطمینان کامل از استخراج صحیح و دقیق این آمار و ارقام دفاع می نماید.

سیداسکندر صیدایی شرح می دهد که توریستی همدان در سال 99 در قیاس با سالهای قبل یکی از شاخص های مهم توسعه یافتگی این دیار محسوب می گردد که می توانیم با سربلندی به آن ببالیم.

طبق این آمارها، ایجاد هتل، سفره خانه های سنتی، خانه های بوم گردی، مراکز سرگرمی و تفریحی، خانه مسافرها و دفاتر خدمات توریستی حرکت پرشتابی داشته تا کیفیت توریستی در پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین را در سکوهای بالاتری بنشاند.

معاون توریستی اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان همدان نیز در گپ و گفتی محبت آمیز با ما مطرح نمود که در سالهای گذشته کم و کسری فراوانی در بخش تاسیسات توریستی داشتیم اما به مدد رویدادهایی مثل پایتخت توریستی آسیا و برگزاری اجلاس دنیای توریستی (UNWTO) و نشست جاده ابریشم زمینه برای توسعه ظرفیت های اقامتی و پاسخگویی به ذائقه و سلیقه مسافران فراهم شد.

انقلاب هتل سازی در همدان

و تقدیر اینگونه رقم خورد که اسامی کتیبه، امیران یک و 2، سفیر، فاران و ایرانیان نیز در لیست هتل های همدان جای بگیرد و شمار این دسته از تاسیسات اقامتی به 15 هتل و 2 هتل آپارتمان برسد.

علی خاکسار، معاون توریستی اداره کل میراث فرهنگی استان همدان می گوید: علاوه بر هتل سازی، در زمینه بومگردی هم رشد خوبی را تجربه کردیم به طوری که 29 خانه بومگردی فعال داریم و آژانس های توریستی نیز در سایه حمایت های اجرا شده از40 به 60 عدد رسید که نمی توان آنها را نادیده گرفت.

طبق آخرین آماری که او در دست دارد چهار هزار و 100 تخت اقامتی در هتل ها، مهمان پذیرها و اقامتگاهای بومگردی استان همدان وجود دارد که برای همه توریستان با هر احتیاج و سطح مالی قابل استفاده است.

اما حفظ این تاسیسات ارتباط تنگاتنگی با حضور مسافر دارد که از سال 98 به واسطه وقوع سیل و شیوع کرونا کسب و کار فعالان بخش توریستی کساد شده و به گواه آمارهای ثبت شده در میراث فرهنگی در فروردین امسال تنها 20 درصد از ظرفیت اقامتی استان همدان اشغال شد و این یعنی تداوم حال ناخوش توریستی در شهر توریستی هگمتانه.

هرچند فرایند رو به رشد و شتاب گونه در ساخت هتل و واحدهای اقامتی لوکس در همدان از جمله رویدادهایی است که باید و نبایدها و موافق و مخالف هایی را به همراه داشت اما از زاویه مثبت، بی تردید اینگونه زیرساخت ها در میزبانی از توریستان داخلی و خارجی بی تاثیر نبوده و نیست.

آن هم در شرایطی که همدان عنوان پایتخت توریستی آسیا را در سال 2018 کسب کرد و این خوش اقبالی چراغ سبزی به سرمایه گذاران هتل سازی در این منطقه نشان داد.

از دیگر شاخص های توسعه توریستی تکمیل زیرساخت در 20 روستای مقصد توریستی است که خاکسار بعضی از آنها را برایمان می شمارد مانند کف و جداره سازی، تامین روشنایی و ساخت سرویس بهداشتی و سنگ فرش در روستاهای ملحمدره، اشتران و گشانی که به تناسب ظرفیتی که دارند تاسیساتی ایجاد شده تا به جذابیت روستاگردی بیفزاید.

دست پر همدان برای ثبت دنیای

موضوع ثبت دنیای آثار تاریخی نیز یکی از نت های ملودی توسعه توریستی همدان است که نباید آن را از قلم بیندازیم، چرا که در این راستا هم کوشش و تکاپوی بسیاری اجرا شده که در نوع خود ستودنی است.

برای اطلاع از چند و چون این موضوع شنوای صحبت های مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان شدیم که بیشتر و بهتر از هرکسی از شرایط آثار معرفی شده به یونسکو اطلاع دارد.

علی مالمیر مهمترین اولویت استان را ثبت دنیای تپه باستانی هگمتانه اعلام می نماید که طی مذاکره و مشاوره با کارشناسان وزارت میراث فرهنگی و کارشناسان یونسکو این اولویت بسط و گسترش یافته و به منظر تاریخی شهری از هگمتانه تا همدان تبدیل شده است.

به عبارتی بافت کهن شهری از هگمتانه تا مرکز شهر همدان در محدوده فوق گنجانده شد و این پفراینده مراحل نهایی آماده سازی برای ارسال به یونسکو را می گذراند.

علیصدر بزرگترین غار آبی دنیا نیز به گفته مالمیر در قالب یک اثر طبیعی در فهرست موقت یونسکو جا گرفته و 2 کاروانسرای تاج آباد و فرسفج هم در زنجیره کاروانسراهای ایران در صف ثبت دنیای به انتظار ایستاده اند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان الحاق قنات قاسم آباد را به قنات های ثبت شده ایران و اجرای مطالعات ثبت دنیای این اثر طبیعی اشاره می نماید که جز میراث با ارزش این کهن دیار محسوب می گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 12 خرداد 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1574

به "نت های ملودی توسعه زیرساخت های گردشگری در همدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نت های ملودی توسعه زیرساخت های گردشگری در همدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید