میراث فرهنگی: احداث کارخانه در محوطه چغازنبیل ممنوع است

به گزارش سفر به روسیه، مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل گفت: احداث کارخانه قند در محدوده حریم درجه یک محوطه جهانی چغازنبیل و بر روی طاقدیس سردارآباد قرار گرفته که بر اساس ضوابط ممنوع بوده و هیچ گونه استعلامی از وزارت میراث فرهنگی گرفته نشده است.

میراث فرهنگی: احداث کارخانه در محوطه چغازنبیل ممنوع است

تسنیم: عاطفه رشنویی مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه گفت: در سال 97 بخش هایی از حریم درجه یک چغازنبیل به مساحت 300 هکتار که جزو اراضی ملی بوده به شخص حقیقی واگذار و از اسفند همان سال کارهای تسطیح و خاک برداری آغاز شد، با همکاری یگان حفاظت میراث فرهنگی جلوی انجام کار گرفته شد و در مراجع قضائی طرح دعوا کردیم و اعتراض خود را مبنی بر نگرفتن استعلام و صدور موافقت اصولی برای احداث کارخانه قند در حریم این پایگاه میراث جهانی اعلام کردیم.

او اضافه کرد: متأسفانه زمانی که در مرحله طرح دعاوی حقوقی بودیم، دیوارکشی و خاک برداری 300 هکتار انجام شد در صورتی که بر اساس ضوابط قانونی احداث هرگونه کارخانه و انجام خاک برداری و تسطیح در حریم درجه یک ممنوع است و دوباره اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان به مراجع قضائی شکایت کرد.

رشنویی شرح داد: بعد از دو بار شکایت کردن متأ سفانه قرار منع تعقیب صادر شد و بار دیگر به هیئت تجدیدنظر استان نامه نوشتیم و مجددا طرح دعوی کردیم.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه گفت: در قانون تعیین و روشن شده قبل از صدور هرگونه مجوز و موافقت اصولی، دستگاه مجری باید نسبت به اخذ استعلام و مجوز از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سازمان محیط زیست اقدام کنند.

او اضافه کرد: اداره جهاد کشاورزی باید قبل از واگذاری این اراضی ملی برای احداث کارخانه از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مجوز می گرفت، همچنین جای سوال است که چرا وزارت صمت قبل از طی کردن مراحل استعلام، اقدام به صدور موافقت اصولی کرده است؟ امیدواریم هر چه زودتر فرمانداری و استانداری شوش در این زمینه ورود کنند.

رشنویی تأکید کرد: اداره کل حقوقی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به دلیل اهمیت موضوع و حفظ حریم میراث جهانی که در سطح ملی و جهانی اهمیت فوق العاده ای دارد با جدیت موضوع را از مراجع قضایی دنبال خواهد کرد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1234

به "میراث فرهنگی: احداث کارخانه در محوطه چغازنبیل ممنوع است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میراث فرهنگی: احداث کارخانه در محوطه چغازنبیل ممنوع است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید