مصونیت گروه خونی O از کرونا صحت دارد؟

به گزارش سفر به روسیه، تحقیقات درباره مصونیت یا خطرپذیری گروه های خونی با گذشت 4 ماه از شیوع این بیماری در سراسر جهان و در حالی که تعداد مبتلایان به بیش از دو میلیون و 160 هزار نفر رسیده به نتایج قطعی تری نزدیک شده هرچند که هنوز جامعه پزشکی بر این یافته ها مهر تایید صددرصدی نمی زند.

مصونیت گروه خونی O از کرونا صحت دارد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از اعتماد، در اولین روزهای پس از شیوع ویروس کرونا در چین، محققان چینی که تحقیقات فشرده برای شناسایی ساختار این ویروس نوپدید را آغاز کرده بودند، اعلام کردند که ممکن است برخی گروه های خونی، بیشتر یا کمتر در معرض خطر ابتلا به کووید 19 باشند.

در نتایج این مطالعات گفته می شد که افراد با گروه خونی A نسبت به دیگر گروه های خونی و به خصوص نسبت به گروه خونی O، در مقابل ویروس کرونا آسیب پذیرتر هستند چرا که بنا بر نتایج این مطالعات، اغلب مبتلایان بستری در بیمارستان ها، دارای گروه خونی غیر از O یا AB بوده و گروه خونی A داشتند.

در یکی از این مطالعات که بر 2 هزار و 173 مبتلای بستری در سه بیمارستان چین انجام شد، فقط 10 درصد از مبتلایان، گروه خونی AB و 25 درصد، گروه خونی O داشتند در حالی که باقی مبتلایان، گروه خونی A و B داشتند و به استناد این تحقیقات، گفته می شد که گروه خونی A نسبت به سایر گروه های خونی، بیشتر مستعد ابتلا به عفونت است.

حالا با گذشت 4 ماه از شیوع این بیماری در سراسر جهان و در حالی که تعداد مبتلایان به بیش از دو میلیون و 160 هزار نفر رسیده، تحقیقات درباره مصونیت یا خطرپذیری گروه های خونی، به نتایج قطعی تری نزدیک شده هرچند که هنوز جامعه پزشکی بر این یافته ها مهر تایید صددرصدی نمی زند.

بنا به نتایجی که تا امروز توسط محققانی در دانشگاه های معتبر جهان همچون دانشگاه ویرجینیا اجرا شده، گروه های خونی از بابت قندها و پروتئین های همراه با یکدیگر متفاوت هستند و همین تفاوت، به مصونیت یا استعدادپذیری گروه خونی در مقابل ویروس منجر می شود.

  • کدام گروه خونی کمتر احتمال ابتلا به کرونا را دارد؟

با وجود این نتایج تحقیقات، جامعه پزشکی متفق است که هیچ گروه خونی از ابتلا به بیماری های ویروسی و عفونی مصون نیست و مسعود مردانی؛ عضو کمیته علمی مقابله با کرونا هم تاکید دارد که ارتباط بین گروه خونی و ابتلا به کووید 19، هنوز در مرحله تحقیق و پژوهش است و با وجود ادعایی که چند روز قبل یک اپیدمیولوژیست در یک برنامه تلویزیونی داشت و نوید می داد که دارندگان گروه خونی O کمتر از باقی مردم در معرض خطر ابتلا به کووید 19 هستند، اما همین دارندگان گروه خونی هم در صورت بی توجهی به خود مراقبتی یا روبروه با یک مبتلای کووید 19 و رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی، حتما از آلودگی به ویروس کرونا در امان نخواهند بود.

  • کاهش ذخایر خون، همچنان یک مشکل جدی است

ظرف روزهای اخیر، سخنگوی سازمان انتقال خون کشور ضمن فراخوان مجدد و جلب توجه شهفرایندان به ضرورت اهدای خون، یادآور شد: بیشترین گروه خونی مورد نیاز در کشور، گروه های خونی منفی و به خصوص؛ گروه خونی O منفی است که می تواند به تمام گروه های خونی، اهدای خون داشته باشد. اولویت ما هم اهدای خون افراد دارای گروه خونی منفی و به ویژه O منفی است. در مجموع، 10 درصد اهداکنندگان خون در کشور، دارای گروه های خونی منفی هستند و از مجموع این افراد، سه الی چهار درصد، دارای گروه خون O منفی هستند.

در حالی که بحران های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و شرایط جوی و تغییرات آب و هوایی، برخلاف وقوع حوادث طبیعی، در کاهش آمار اهدای خون تاثیرگذار است، بنا بر اعلام سازمان انتقال خون، در سال 1398، به دنبال مراجعه دو میلیون و 552 هزار نفر از هموطنان برای اهدای خون، دو میلیون و 406 هزار واحد خون اهدا شده و حدود سه میلیون و 525 هزار واحد خون و فرآورده های آن شامل گلبول قرمز فشرده شده، پلاکت و پلاسما در مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون کشور که ظرف ماه های گذشته و در اوج سرمای هوا هشدار داده بود که ذخایر خونی کشور به دلیل افزایش بارش ها کاهش یافته و از هموطنان خواسته بود که نیازمندان خون را فراموش نکنند، از ابتدای شیوع کووید 19 در کشور، هشدارهای خود را پررنگ تر کرد چرا که به گفته حاجی بیگی، ترس از ابتلا به کووید 19 در بسکمک استان ها و کاهش تردد شهفرایندان در سطح شهرها، کاهش جدی ذخایر خونی را رقم زده است. در حالی که به گفته حاجی بیگی، شاخص اهدای خون در ایران، 24.2 به ازای هر هزار نفر است.

این مقام مسوول، ظرف روزهای گذشته خبر داد که 9 استان کشور با کاهش جدی ذخایر خونی روبروند و در این هشدار گفت: استان های سیستان و بلوچستان، مازندران، گیلان، فارس، خوزستان، کرمان، تهران، هرمزگان و بوشهر نیاز فوری به خون و فرآورده های خونی دارند و مردم، ضمن توجه به توصیه های مسوولان وزارت بهداشت درباره حذف ترددهای ضروری، بدانند که اهدای خون یک کار ضروری است.

از روزهای آغازین سال جاری، کارآزمایی بالینی پلاسما درمانی برای مبتلایان کووید 19 در بیمارستان های تهران و قم آغاز شد که به زعم مسوولان این طرح درمانی، نتایج کارآزمایی بالینی این طرح تا امروز هم موفقیت آمیز بوده است. نیمه فروردین ماه، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از بهبودیافتگان کووید 19 خواست که یک ماه پس از بهبودی، برای اهدای پلاسمای خون خود (به دلیل دارا بودن آنتی بادی ویروس کرونا) برای نجات باقی بیماران اقدام کنند.

علیرضا زالی تاکید کرد با وجود آنکه پلاسما درمانی، از روش های مورد تایید سازمان غذا و داروی امریکاست، اما حتما تاثیرگذاری آن نیازمند مستندات بالینی بیشتر است تا به عنوان یک مداخله اثر بخش، در فرایند درمان مبتلایان به کار گرفته شود. بنا بر اخبار رسمی، ظرف روزهای گذشته، تعدادی از بهبودیافتگان کووید 19، 500 سی سی از پلاسمای خون خود را برای کمک به بیماران اهدا کرده اند و طرح پلاسما درمانی که از نیمه اسفند ماه و به دنبال دریافت تاییدیه کمیته اخلاق و کمیته علمی مقابله با کرونا، به عنوان یک مطالعه بالینی در برخی شهرها آغاز شد حالا با استقبال بهبودیافتگان برای اهدای پلاسما روبرو شده است.

این مطالعه بالینی فعلا در بیمارستان های بقیه الله، لبافی نژاد، مسیح دانشوری و شهید بهشتی قم در حال اجراست و چند روز قبل هم حسن ابوالقاسمی؛ رییس اسبق سازمان انتقال خون و سرپرست طرح پلاسما درمانی کووید 19، خبر داد که تاکنون300 نفر از بهبودیافتگان کووید 19، پلاسما اهدا کرده اند و نتیجه مطالعه بالینی پلاسما درمانی هم، کاهش 40 درصدی مرگ مبتلایان کووید 19 بوده است.

در حالی که به گفته ابوالقاسمی، اجرای پلاسما درمانی برای درمان سارس و مرس (که از اعضای خانواده بزرگ ویروس کرونا هستند) و ابولا (بیماری ویروسی شایع در کشورهای آفریقایی) موفقیت آمیز بوده، دیروز هم سازمان غذا و داروی امریکا؛ FDA از بهبودیافتگان کووید 19 که حداقل، دو هفته از بهبودی کامل را سپری کرده اند، خواست که برای اهدای پلاسمای خود به مبتلایان تحت درمان کمک کنند و تاکید کرد که اهدای پلاسمای یک بهبود یافته کووید 19، می تواند جان 4 نفر از مبتلایان این بیماری نوپدید را نجات دهد.

  • سرم درمانی برای کووید-19 | داروی ویروس کرونا در خون بهبودیافتگان از بیماری
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 914

به "مصونیت گروه خونی O از کرونا صحت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصونیت گروه خونی O از کرونا صحت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید