لبنیات مشمول قیمت گذاری با زیان عرضه می شوند

به گزارش سفر به روسیه، تهران (پانا) - سخنگوی انجمن صنایع لبنی گفت ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از مصرف نمایندگان و فراورینمایندگان می دانند که با توجه به افزایش هزینه های فراوری، اکنون صنایع لبنی محصولات ضروری مشمول قیمت گذاری را با زیان عرضه می نمایند.

لبنیات مشمول قیمت گذاری با زیان عرضه می شوند

به گزارش ایرنا، سید محمدرضا بنی طبا در واکنش به اظهارات رییس ستاد تنظیم بازار مبنی بر تذکر جدی به انجمن صنایع لبنی در افزایش قیمت کالاها، اضافه نمود: با توجه به آگاهی ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از مصرف نمایندگان و فراورینمایندگان از افزایش هزینه های تمام شده فراوری، صنایع لبنی اکنون با متعهد نشدن سازمان حمایت به نتایج جلسات کارشناسی، محصولات ضروری مشمول قیمت گذاری را با زیان عرضه می نمایند و در این شرایط، حداقل مردم را مقابل فراورینمایندگان قرار ندهند.

وی با اشاره به ضریب تاثیر 65 درصدی قیمت شیرخام بر قیمت تمام شده محصولات لبنی، افزود: از آنجایی که مردم فقط محصول نهایی را می خرند، از زنجیره صنعت و افزایش قیمت ها اطلاعی ندارند و به اشتباه فراورینمایندگان را مقصر افزایش قیمت ها می دانند، درحالی که این افزایش قیمت شیرخام دامداری هاست که منجر به افزایش قیمت محصولات لبنی می گردد.

سخنگوی انجمن صنایع لبنی با اشاره به اینکه بر روی قیمت محصولات لبنی نهادهای مختلفی نظارت دارند، گفت: درحالی که قیمت محصولات لبنی به طور مداوم از سوی ستاد تنظیم بازار، تعزیرات و سازمان حمایت رصد می گردد، اما هیچ نظارتی بر حلقه های دیگر زنجیره صنعت لبنیات چه در نهاده های دامی و چه در قیمت شیرخام وجود ندارد.

وی تاکیدکرد: این درحالی است که علاوه بر شیرخام، محصولات پتروشیمی هم که برای بسته بندی محصولات لبنی مورد استفاده قرار می گیرد طی 6 ماه گذشته نزدیک به 87 درصد افزایش قیمت را تجربه نموده است که به افزایش هزینه های فراوری کارخانه ها انجامیده است.

بنی طبا، با اشاره به طرح ادعای افزایش قیمت محصولات لبنی اضافه نمود: در حوزه کالاهای مشمول قیمت گذاری دولتی که مصوبه آن توسط ستاد تنظیم بازار در ابتدای آذرماه منتشر شده هیچ تخلفی از قیمت های ابلاغی ستاد تنظیم بازار انجام نشده و کارخانه ها با وجود اینکه این محصولات را با ضرر فراوری می نمایند، اما از قیمت های مصوب عدول نداشته اند.

وی اضافه نمود: نزدیک به 40 قلم کالای لبنی خارج از شمول قیمت گذاری نیز بر اساس آیین نامه نرخگذاری محصولات ساخت داخل قیمت گذاری می شوند و سود فراورینمایندگان در این دست کالاها هم کمتر از میزان پیش بینی شده در آیین نامه مربوطه است.

سخنگوی انجمن صنایع لبنی ضمن تاکید بر این نکته که سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار به توافق های اجرا شده در جلسات کارشناسی پایبند نبودند، گفت: در جلسه 28 آبان ماه درحالی که قیمت شیرخام به عنوان ماده اصلی صنعت لبنیات کیلویی چهار هزار و 150 تومان معین شده بود و بر اساس این نرخ پایه، قیمت محصولات ضروری سبد خانوار نیز استخراج و مورد توافق نهاده شد، اما مصوبه اعلامی ستاد تنظیم بازار قیمت شیرخام را به کیلویی چهار هزارو 500 تومان افزایش داده بود بدون اینکه تاثیر این افزایش هزینه را بر 10 قلم محصول پرمصرف مشمول قیمت گذاری اعمال کند.

وی با اشاره به اینکه کارخانه های لبنی در دو سال گذشته حداکثر همکاری را با مسوولان برای حراست از سفره مردم داشته اند، اضافه نمود: افزایش قیمت شیرخام در حالی رشد 88 درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه می نماید که میزان افزایش قیمت محصولات لبنی پرمصرف در یک سال گذشته به حدود 50 درصد می رسد.

به گفته بنی طبا، این بدان معناست که تعادلی میان هزینه های فراوری و قیمت محصولات لبنی وجود ندارد و در واقع مسوولان از جیب فراورینماینده به مصرف نمایندگان یارانه می دهند.

مدیر روابط عمومی انجمن صنایع لبنی با اشاره به اینکه 10 قلم کالای لبنی مشمول قیمت گذاری درحال حاضر با سه درصد ضرر توسط کارخانه ها عرضه می گردد، با اشاره به تبعات اصلاح نشدن قیمت این محصولات گفت: تداوم این شرایط بیش از همه به کارخانه های کوچک ضربه خواهد زد، زیرا این دست کارخانه ها تنوع محصول نداشته و تمرکز فراوری آنها بر روی این 10 قلم قرار گرفته است.

وی افزود: زمانی که مسوولان ستاد تنظیم و به ویژه سازمان حمایت راضی به این ضرر و حاشیه زیان شده اند، یعنی به تعطیلی کارخانه های کوچک و از دست رفتن اشتغال در شهرستان ها رضایت داده اند.

بنی طبا اضافه نمود: در واقع شاید به دلیل رقابتی بودن بازار لبنیات، کمبود کالایی اتفاق نیفتد، اما اشتغال در سطح شهرستان ها با تعطیلی واحدهای کوچک از بین می رود.

وی ضمن تصریح بر لزوم اصلاح قیمت کالاهای مشمول قیمت گذاری دولتی، تاکید نمود: درخواست می گردد که مسوولان از متهم ساختن فراورینماینده در مقابل افکار عمومی بپرهیزند و در عین حال واقعیت های بازار که ناشی از سیاست های کلان مالی کشور است، پذیرا باشند.

دبیر ستاد تنظیم بازار به تازگی به انجمن صنایع لبنی برای افزایش قیمت ها تذکر جدی داده و بیان کرد: هرگونه افزایش قیمتی بدون هماهنگی تخلف محسوب می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1331

به "لبنیات مشمول قیمت گذاری با زیان عرضه می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبنیات مشمول قیمت گذاری با زیان عرضه می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید