قضات پیش از صدور حکم به دنبال سازش طرفین دعوا باشند

به گزارش سفر به روسیه، خبرگزاری خبرنگاران- رییس قوه قضاییه گفت: قضات پیش از صدور حکم، به دنبال صلح و سازش طرفین دعوا باشند.

قضات پیش از صدور حکم به دنبال سازش طرفین دعوا باشند

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه اظهار کرد: سیره امیرالمومنین علیه السلام در ماه مبارک رمضان ایجاب می کند که حل و فصل اختلافات و دعاوی در این ایام به دلیل شیوع کرونا و تنگناهای مالی و مسائل معیشتی بیش از پیش در دستور کار قرار گیرد.

رئیس قوه قضاییه تاکید نمود: قضات پیش از صدور حکم، به دنبال صلح و سازش طرفین دعوا باشند؛ شوراهای حل اختلاف و نهادهای داوری و میانجی گری بهترین سازوکارها برای این کار هستند.

رئیسی ادامه داد: دشمن در حوزه مالی با پروژه تحریم و در عرصه هسته ای با حرکات تروریستی، بدنبال اخلال در حرکت ملت ایران است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه پاسخ حرکت های تروریستی دشمن ایستادگی مقتدرانه است و شروع غنی سازی 60 درصدی نمونه ای از همین اقدامات است، گفت: البته نباید به همین بسنده کرد بلکه پیگیری و ادامه مقتدرانه فعالیت های هسته ای به دشمن این پیغام را خواهد داد که به هیچ وجه در این راستا متوقف نخواهیم شد.

رئیسی توضیح داد: باشگاه سلطه دنبال آن است که با تحریم و حرکت های ناجوانمردانه مانع از حرکت علمی و فناوری ملت ایران گردد، اما راهبرد رهبر انقلاب برطرف همه تحریم هاست و در این زمیه اجماع ملی نیز وجود دارد که پیگیری این راهبرد رهبر انقلاب باید مقتدرانه و نه بصورت فرسایشی پیگیری گردد.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به شیوع موج چهارم کرونا در کشور خاطرنشان کرد: به مناسبت ماه مبارک رمضان از سوی رئیس قوه قضائیه، بخشنامه ای برای اعطای مرخصی 20 روزه به بخش قابل توجهی از زندانیان صادر شده و این بخشنامه در روزهای آینده ابلاغ و اجرایی خواهد شد.

وی در عین حال متذکر شد که این بخشنامه شامل مجرمین پرخطر، سارقین و محکومین جرائم خشن نخواهد شد که این تصمیم با هدف حفظ امنیت شهروندان اتخاذ شده است.

در این جلسه علی باقری دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به اقدام اخیر اتحادیه اروپا در به روزرسانی فهرست افراد تحت تحریم خود ذیل عنوان حقوق بشر گفت: دو روز پس از اعلام تحریم های اتحادیه اروپا علیه 11 شخصیت حقیقی و حقوقی ایرانی، ستاد حقق بشر با دعوت از سفیر پرتغال که کشورش ریاست دوره ای این اتحادیه را بر عهده دارد، نامه ای 11 صفحه ا ی دبیر ستاد حقوق بشر ایران را به وی ارائه کرد و سفیر پرتغال قول داد که در اسرع وقت نامه مذکور را به مقامات اتحادیه اروپا تسلیم خواهد نمود.

وی اضافه نمود: در این نامه با اشاره به فهرستی از نقض حقوق شهروندان ایرانی و ملت ایران توسط کشورهای عضو اتحادیه، از مقامات اتحادیه اروپایی خواسته شده تا کشورهای عضو را به رعایت حقوق شهروندان و ملت ایران و نیز جبران خسارت های وارده ملزم نماید.

دبیر ستاد حقوق بشر همچنین گفت که در نامه مذکور تصریح شده که عملکرد بعضی از کشورهای اروپایی در نقض حقوق ملت ایران به مثابه جنایت علیه بشریت بوده و موجب قتل بعضی از شهروندان ایرانی به ویژه بچه ها مبتلا به بیماری های خاص شده است.

باقری اضافه نمود: با توجه به شرایط اسف بار شهروندان ایرانی زندانی در زندان های کشورهای اروپایی و با عنایت به اینکه عملکرد اروپایی ها در اعمال غیرقانونی تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران به ویژه در حوزه های غذا، دارو و تجهیزات پزشکی موجب سلب حیات بعضی از شهروندان ایرانی شده است، از دبیرکل شورای اتحادیه اروپا و نیز نماینده عالی این اتحادیه در امور خارجی و سیاست امنیتی خواسته شده تا کشورهای عضو را ملزم به همکاری با دو گزارشگر ستاد حقوق بشر ایران در زمینه های آنالیز شرایط زندانیان ایرانی، در زندان های کشورهای اروپایی و آنالیز نقش شخصیت های حقیقی و حقوقی کشورهای اروپایی در وضع و اجرای تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران به ویژه در حوزه های غذا، دارو و تجهیزات پزشکی نماید.

رئیس قوه قضائیه نیز در واکنش به گزارش دبیر ستاد حقوق بشر ضمن تاکید بر پیگیری مطالبات حقوق بشری ملت ایران در مجامع بین المللی، ستاد حقوق بشر را مامور کرد تا گزارشات واصله به این ستاد در داخل کشور را نیز به هیات حفظ حقوق شهروندی مستقر در دادگستری های استان ها ارجاع و نتیجه رسیدگی این هیات را برای برطرف ظلم و رسیدگی به تظلم خواهی مردم پیگیری کند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 10 خرداد 1400 بروزرسانی: 10 خرداد 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1570

به "قضات پیش از صدور حکم به دنبال سازش طرفین دعوا باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قضات پیش از صدور حکم به دنبال سازش طرفین دعوا باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید