عملکردهای عجیب و غریب بدن حیوانات!

به گزارش سفر به روسیه، خبرنگاران- الهام مظفری: عملکرد بدن بعضی حیوانات آنقدر عجیب است که ما را به حیرت وامی دارد. البته اشتراکات زیادی بین بدن ما و حیوانات هست، اما تفاوت های زیادی هم وجود دارد. نیازی به گفتن نیست که این تفاوت ها عمدتا فیزیکی هستند. در واقع، اگر انسان یکی از این ویژگی ها و عملکرد ها را داشته باشد، آن را به بیماری و ناهنجاری بدن ربط می دهیم، اما در خصوص حیوانات، کاملا عادی هستند و به آن ها یاری می نمایند در محیط زیستشان جان سالم به در ببرند.

عملکردهای عجیب و غریب بدن حیوانات!

لاکپشت نرم کاسه چینی

لاکپشت نرم کاسه چینی بدون هیچ خجالتی از دهانش ادرار می نماید! این لاکپشت ها در آب های شیرین زندگی می نمایند و اوره را زیر آب از دهانشان خارج می نمایند؛ اما اگر روی خشکی باشند، یک گودال آب پیدا می نمایند تا دهانشان را در آن فرو نموده و ادرار نمایند. با این حال این عملکرد عجیب بدن، مانع محبوبیت این لاکپشت ها نشده و در غذا ها و دارو های سنتی آسیا تقاضای زیادی دارند و یک گونه آسیب پذیر به شمار می روند.

عنکبوت دریایی

بخش عمده بدن این حیوان را پا تشکیل می دهد. به نظر می رسد که پا های بلند عنکبوت با چسب به یک خلال دندان کوچک چسبانده شده اند. با توجه به ترکیب بندی منحصر به فرد بدن این عنکبوت، طبیعت خلاقیت زیادی به کار برده تا این موجود کوچک را زنده نگه دارد. مثلا، خون عنکبوت دریایی از روده اش پمپاژ می شود نه از قلبش و برخلاف انسان، روده در سراسر بدنش پخش شده است.

علاوه بر این، این موجودات سیستم تنفسی ندارند و اکسیژن به وسیله پا ها جذب و آزاد می شود. همچنین این عنکبوت از پاهایش برای فراوریمثل استفاده می نماید. عنکبوت ماده تخم ها را در ران هایش بزرگ می نماید و از منافذ خاصی آن ها را رها می نماید. سپس عنکبوت نر آن ها را برمی دارد و به وسیله منافذ مشابه در پاهایش آن ها را حمل و بارور می نماید.

قورباغه گاردینر

این قورباغه که حدود یک سوم ناخن انسان است، ویژگی منحصر به فردی دارد: به وسیله دهانش می شنود.این قورباغه امواج صدا را به وسیله حفره ای در دهانش شناسایی می نماید و آن ها را به مغز می فرستد. قبلا تصور می شد این قورباغه ها ناشنوا باشند، چون گوش میانی و پرده گوش ندارند.

یک تیم محقق این فرضیه را با ضبط صدای گروهی از قورباغه ها و پخش کردن آن برای یک گروه دیگر آزمایش کردند و وقتی متوجه واکنش قورباغه ها به صدا شدند، سعی کردند بفهمند که قورباغه ها چطور می توانند بشنوند. آن ها سر قورباغه را شبیه سازی نموده و دریافتند که حفره دهان مثل پرده گوش با همان فرکانس صدای قورباغه می لرزد.

قورباغه گاردینر تنها در جزیره کوچک سیشل یافت می شود. این حیوان به دلیل آتش سوزی، گونه های مهاجم و فعالیت های انسانی در معرض انقراض واقع شده است.

گیرنده الکتریکی کوسه

حیوانات توانایی های زیادی دارند که ما انسان ها فقط می توانیم آرزویش را داشته باشیم. تشخیص میدان الکتریکی یکی از این توانایی هاست. از آنجا که همه موجودات زنده میدان الکتریکی خودشان را دارند، این ویژگی در پیدا کردن طعمه یا فرار از شکارچی به آن ها یاری می نماید.

بیشتر ماهی ها و دوزیستان این ویژگی را دارند، چون در آب بهتر عمل می نماید. کوسه ها زیر آب به یک میلیونیوم ولت الکتریسیته واکنش نشان می دهند. گیرنده های الکتریکی کوسه شبکه ای از حفره های پر از ژله روی پوست کوسه است. هر حفره ساختار حبابی شکلی دارند که آمپولا نامیده می شود. جریان الکتریکی به وسیله ژله ها و سطح آمپولا جریان یافته و سپس به مغز کوسه سیگنال می فرستد.

مگس میوه با کل بدنش مزه می نماید

مگس های میوه مثل انسان قدرت تشخیص دقیق طعم ها را ندارد و گیرنده های چشایی مثل انسان ندارند، اما گیرنده های چشایی آن ها تفاوت تلخ و شیرین را متوجه می شود. این گیرنده ها روی موهای زبری قرار دارند که روی پاها، بال ها و پوزه بلند این حیوان وجود دارد که از آن برای خوردن غذا و حتی تخمگذاری استفاده می نمایند.

محققان دریافته اند که مغز مگس میوه می تواند محل مزه و نوع مزه و اینکه آیا غذا قابل خوردن را شناسایی کند. در دنیای حشرات، داشتن گیرنده های چشایی روی بخش های مختلف بدن چیز رایجی است. پروانه ها و مگس های خانگی با پاهایشان مزه می نمایند، در حالی که زنبورعسل و زنبور های دیگر با شاخک هایشان مزه می نمایند.

ماهی با خون شفاف

در آب های سرد و عمیق اقیانوس جنوبی، موجودی به نام ماهی یخی خال خالی با ویژگی های جالب برای سازگاری با دمای انجماد زندگی می نماید. قلب آن ها که پنج برابر بزرگتر از قلب یک ماهی معمولی است، فشار خون را در سطح خوبی نگه می دارد.

اما این ماهی ها هموگلوبین ندارند؛ پروتئینی که عامل قرمز خون است و اکسیژن را در جریان خون حمل می نماید؛ بنابراین خون آن ها اصلا رنگ ندارد. از آنجا که آب این مناطق بسیار سرد است، پلاسمای ماهی می تواند اکسیژن را مستقیما جذب کند. زندگی همواره راهی برای ادامه دادن پیدا می نماید حتی در اعماق یخ زده جنوبی ترین اقیانوس.

پایکوبی فیل ها

فیل ها راه های مختلفی برای برقراری ارتباط دارند. همه شما با صدای ترومپتی فیل ها آشنا هستید. همچنین آن ها گوش های بادبزنی خود را به هم می زنند تا ارتباط برقرار نمایند و صدای غرشی بین 10 تا 40 هرتز فراوری می نمایند که انسان قادر به شنیدن آن نیست. (ما نمی توانیم صدا های زیر 20 هرتز را بشنویم.)

آن ها این صدا را با یاری راهنمایی استخوان، گوش های میانی تخصص یافته و انگشتان و خرطوم فوق حساسشان حس می نمایند. محققان این شاهکار را ارتباط لرزه ای می نامند. آن ها نه تنها از این صدا برای مطلع کردن یکدیگر از خطر و منابع غذا استفاده می نمایند بلکه تفاوت های ریز و جزئی در صدا به آن ها می گوید صدا از کجا می آید و چطور جواب دهند.

نور ترسناک چشم های ماهی

زندگی در اعماق دریا و در غیاب نور آفتاب بسیار عجیب و ترسناک است. ماهی های اعماق دریا چشم هایی دارند که نه تنها برای پیدا کردن نور آفتاب بلکه برای پیدا کردن نوری که توسط حیوانات دیگر فراوری می شود سازگار شده اند. به طور خاص، اژدهاماهی آب های عمیق، نور قرمزی زیر چشم هایش دارد.

این چشم های قرمز نورانی در کنار دندان های سوزنی شکل، ظاهر ترسناکی به این موجود می دهد. همچنین چشم های اژدهاماهی به طول موج قرمز-نارنجی نور حساس هستند. این نور قرمز چشم مزیت منحصر به فردی به این ماهی می دهد، چون نور آبی تنها طول موج مرئی است که از اقیانوس عبور می نماید (به همین دلیل اقیانوس آبی به نظر می رسد.) و بسیاری از موجودات عمق دریا تنها توانایی دیدن نور آبی را دارند. از آنجا که این ماهی ها تنها موجوداتی هستند که می توانند نور قرمز را ببینند و ساطع نمایند، می توانند به یکدیگر علامت دهند و همچنین طعمه را با نور قرمز خود روشن نمایند که در غیر این صورت غیرقابل مشاهده می بود.

چشم های قابل تنظیم گیتارماهی

این هم نمونه دیگری از ماهی ها با توانایی های عجیب چشمی است. این ماهی به جای پلک می تواند چشم هایش را تا 3.8 سانتیمتر داخل سرش بکشد. از آنجا که این ماهی کف ماسه ای اقیانوس به دنبال طعمه اش می شود، این توانایی برایش بسیار کارآمد است. جالب است بدانید که حیوانات زیادی توانایی های چشمی خاص دارند. مثلا قورباغه ها می توانند چشمشان را عقب بکشند.

مار شاخک دار

خوشبختانه مار های بالدار وجود ندارند، اما گونه ای از مار ها هستند که شاخک دارند! مار های شاخک دار در تایلند و ویتنام یافت می شوند و در آب های راکد یا ملایم زندگی می نمایند. آن ها در فصول خشک خودشان را در گل و لای دفن می نمایند تا وقتی دوباره باران ببارد. اما مار ها با این شاخک ها دقیقا چه کار می نمایند؟ محققان دریافته اند که این شاخک ها گیرنده های بسیار حساسی هستند که حتی جزئی ترین حرکات را زیر آب حس می نمایند و به آن ها در شکار ماهی یاری می نماید.

منبع: برترین ها
انتشار: 10 مرداد 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 213

به "عملکردهای عجیب و غریب بدن حیوانات!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملکردهای عجیب و غریب بدن حیوانات!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید