ساخت وسازهای اطراف تئاتر شهر خطرآفرین است

به گزارش سفر به روسیه، نبود یک سیستم اطفا حریق اصولی خطر آتش سوزی در بنایی همچون تئاتر شهر قوی تر نموده، با

ساخت وسازهای اطراف تئاتر شهر خطرآفرین است

این حال هر از گاهی خبرهایی می رسد که این موضوع را دوباره یادآوری می نماید و شاید بد نباشد در روزهای نیمه تعطیل تئاتر که گروه های نمایشی تمایل چندانی هم به اجرا ندارند اقدامی جدی تر برای سیستم اطفا حریق تمام سالن های تئاتری یا دست کم سالن های دولتی انجام گردد.

در راستا اهمیت این مساله تیر ماه سال 96 سازمان آتش نشانی و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با همکاری مجموعه تئاتر شهر به مدت سه روز مانور آتش نشانی و امداد و نجات را در این مجموعه برگزار کردند.

پیمان شریعتی، مدیر وقت تئاتر شهر در آن مقطع گفته بود: یکی از بزرگترین مسائل ما در زمینه اطفا حریق و اجرا عملیات آتش نشانی در زمان آتش سوزی های احتمالی، محدودیت های موجود در فضا باز مجموعه تئاتر شهر است که انجام هرگونه عملیات امدادرسانی، استقرار تیم های اورژانس و مسائلی از این دست را دچار مشکل می نماید. به هرحال مجموعه تئاترشهر به عنوان یکی از بزرگترین مجموعه های فرهنگی هنری شهر تهران که روزانه بیش از یک هزاروپانصد مراجعه نماینده دارد همیشه با این نگرانی روبرو است که با توجه به محصور شدن تئاتر شهر در میان ترکیب جغرافیایی محوطه در زمان اطفا حریق چگونه باید در بهترین و سریع ترین شکل ممکن نسبت به اطفا حریق و خروج تماشاگران و کارکنان از مجموعه اقدامات لازم را انجام داد. البته در این مواقع مواردی وجود دارد که تا حد زیادی از حیطه اختیارات ما به دور است بنابراین اجرای چنین مانورهایی می تواند شروع خوبی برای حرکت های ثمربخش در حوزه ایمن سازی و آمادگی مجموعه در برابر حوادث غیر مترقبه چون آتش سوزی باشد.

حالا بعد از سه سال مشابه همین حرف ها در بازدیدی تازه تعدادی از مدیران ارشد سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران از تئاتر شهر تاکید شده است.

واحد ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعه تئاتر شهر خبر داده است که این بازدید 15 مرداد و با حضور حسن جودکی، معاون اجرایی -و حسین طاهربخش، مدیر فنی تئاترشهر و شاهین رحمانعلی، مدیر امور عمومی صورت گرفته است که در آن علی طهرانچی، دبیرکارگروه ایمنی میراث فرهنگی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران بیان نمود: پلان دوّار و درعمق قرار دریافت معماری دو چالش مهم در زمان حریق و حوادث هستند که برای عملیات اطفا حریق در مجموعه هایی با این ویژگی معماری مسائلی را ایجاد می نمایند، چرا که طی زمان حریق، حجم دود درپلان های دایره وار به قدری زیاد می گردد که کار برای اطفا حریق بسیار سخت می گردد. این دشواری زمانی دو چندان خواهد شد که مامور آتش نشانی با این فضا معماری آشنایی نداشته باشد. از سوی دیگر در مکانی چون تئاتر شهر که به دلیل ساخت وسازهای موجود در اطراف آن موقعیت بالفعلی برای خطرآفرینی دارد شرایط ویژه ای حکفرماست که با در نظردریافت موارد دیگری چون پرژکتورهای نور با جریان نیروی برق بالا، وجود مواد اشتعال زا از جمله چوب در دکور، محدودیت فیزیکی تالارهای نمایشی و راهروهای متعدد در طبقات مختلف ، ماجرای اطفای حریق را در آن مشکل تر می نماید.

این کارشناس ادامه داد: اگر شرایط حریق گسترده باشد قطعا از ایستگاه های مختلف عملیاتی نیروهای کمکی اعزام می شوند که طبیعتا این نیروهای کمکی آشنایی با معماری خاص تئاتر شهر ندارند و اگر این آشنایی وجود نداشته باشد، پس کار اطفا حریق نیز دچار تعلل و مشکل می گردد. دقیقا در همین شرایط بود که ما این احتیاج را حس کردیم تا دوستان ما در مناطق عملیاتی مختلف شهر تهران با معماری مجموعه ای چون تئاتر شهر آشنا باشند تا در زمان حریق احتمالی عملیات امداد رسانی در دو حوزه پیشگیری و اطفا نیز تسریع گردد.

او درباره برگزاری کارگاه تهران، آتش، آسیب و هویت در معرض خطر و دلایل انتخاب مجموعه تئاتر شهر برای بازدید مدیران مناطق عملیاتی سازمان آتش نشانی نیز، گفت: بعد از حادثه میدان حسن آباد تهران ، حادثه بازارتبریز و حوادث جهانی دیگراز جمله کلیسا نوتردام پاریس، جامعه جهانی به سمتی رفت که باید در حوزه پیشگیری و حفاظت از حریق بناهای تاریخی باید الگوی نوینی را ایجاد کرد. به همین واسطه و نظر به اهمیتی که این موضوع برای همکاران من در سازمان آتش نشانی وجود داشت، به حکم مهندس مهدی داوری دولت آبادی (مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران) کارگروه ایمنی میراث فرهنگی برای اولین بار در سازمان آتش نشانی تشکیل و بنده به عنوان دبیر این کارگروه انتحاب شدم.

وی اضافه کرد: ما برای این که بتوانیم در سازمان آتش نشانی شرایطی را برای آشنایی هرچه بیشتر مدیران و کارکنان مجموعه با الگوهای نوین حفاظت از حریق بناهای تاریخی و مهم ایجاد کنیم، کارگاه های آموزشی تهران، آتش، آسیب و هویت در معرض خظر را راه اندازی و کوشش کردیم تا با بهره مندی از کارشناسان حوزه تاریخ به ویژه حوزه تهران شناسی، گام هایی را در جهت مهارت افزایی برداریم. در این چارچوب استاد نصرالله حدادی تهران شناس و از مورخان با سابقه کشورمان که در مستندسازی تهران قدیم و همچنین موضوع آنالیز اطفای حریق در شهرها دارای پیشینه ارزشمندی است طی برگزاری کارگاه های اموزشی همراه گروه ما بود که واقعا شرایطی مطلوبی را نیز در جهت آشنایی مدیران ارشد سازمان با اماکن فرهنگی هنری تهران فراهم کرد. موضوعی که در بازدیدهای این چند روزه از بعضی امکان فرهنگی تاریخی منتخب شهر تهران رخ داد و موجب شد تا مدیران و معاونان مناطق عملیاتی سازمان آتش نشانی ضمن حضور در کارگاه های تئوری به صورت حضوری با این اماکن، آشنا شوند.

دبیرکارگروه ایمنی میراث فرهنگی، سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اضافه کرد: به طور حتم ساختمان تئاتر شهر یکی از مجموعه های مهم فرهنگی شهر تهران است که به لحاظ موقعیت جغرافیایی، نوع معماری وابعادی که به لحاظ فرهنگی و اجتماعی برخوردار است می تواند به عنوان یک بنای استراتژیک فرهنگی هنری مورد توجه قرار گیرد. به همین جهت ما در چارچوب کارگاه تصمیم گرفتیم تا بعد از بازدید از دیگر اماکن مهم شهر تهران، تئاترشهر را به عنوان آخرین بخش از مرحله بازدید کارگاه انتخاب کنیم که دربرگیرنده نکات بسیار مهمی هم بود. به هر ترتیب معماری ایرانی - اسلامی دارای پلان های ساده ای است که وضوح خدمات در این پلان ها دیده می گردد، اما در دوران معاصر به ویژه در حوزه ساختمان سازی و معماری معاصر نگرش طراحان به سمت احجام خاصی رفته که برج آزادی تهران و مجموعه تئاترشهر می توانند از جمله مهم ترین نمادهای این دیدگاه در معماری باشند.

ایسنا نوشت، طهرانچی در بخش پایانی صحبت های خود اظهار کرد: در بازدیدی که همکاران من از مجموعه تئاتر شهر به عمل آوردند موضوعاتی چون حفاظت از مجموعه تئاترشهر در زمان بحران، آماده سازی افراد غیر متخصص در زمان اطفا حریق برای پیشگیری از خطرات احتمالی، آنالیز سیستم های اولیه کشف حریق، تامین و نگهداری آن ها، نحوه علامت گذاری در مسیرهای فرار حریق با در نظر دریافت معماری ویژه تئاتر شهر و نحوه جلوگیری از دلهره و اضطراب تماشاگران، هنرمندان و کارکنان مجموعه تئاترشهر هنگام آتش سوزی مورد بحث و آنالیز نهاده شد و طی آن راهکارهایی نیز از سوی مدیران ارشد سازمان آتش نشانی به مدیریت مجموعه تئاتر شهر ارائه شد.

منبع: گردشبان
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1094

به "ساخت وسازهای اطراف تئاتر شهر خطرآفرین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت وسازهای اطراف تئاتر شهر خطرآفرین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید