زغال خاصیت آنتی اکسیدانی دارد

به گزارش سفر به روسیه، متخصصان علوم پزشکی به روشی دست یافته اند که مانع می شود برخی از بیماری ها بر سیستم طبیعی آنتی اکسیدانی بدن غلبه کنند.

زغال خاصیت آنتی اکسیدانی دارد

به گزارش ایسنا، هر ساله حوادث جراحتی (تروماتیک) از قبیل آسیب دیدگی مغزی، سکته مغزی و حمله قلبی سلامت میلیون ها انسان را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند کشنده نیز باشد. سازمان جهانی بهداشت (WHO) سکته مغزی را به عنوان دومین عامل مرگ و میر در جهان معرفی کرده است.

تمامی این بیماری ها و اختلالات شامل استرس اکسیداتیو می شوند که به عدم توازن جسمی بین سطح رادیکال های آزاد و آنتی اکسیدان ها گفته می شود. در حوادث تروماتیک مغزی تعداد رادیکال های آزاد افزایش پیدا می کند که به آسیب دیدن بافت و از کار افتادن اندام ها منجر می شود. همچنین این عدم توازن، حمله قلبی و سکته مغزی را به دنبال دارد.

آنتی اکسیدان درمانی یکی از روش های کاربردی برای مقابله با استرس اکسیداتیو است. اثربخشی این روش درمانی همچنان مورد مطالعه است اما برخی از محققان این روش را درمانی امیدبخش درنظر می گیرند. این در حالی است که رادیکال های آزاد موسوم به گونه های واکنش پذیر اکسیژن، آنتی اکسیدان های طبیعی از قبیل آنزیم سوپراکسید دیسموتاز را از بین می برند.

متخصصان بر این باورند که دست یافتن به آنتی اکسیدان مصنوعی به آنتی اکسیدان های طبیعی بدن کمک می کند که با رادیکال های آزاد مقابله کنند.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، متخصصان علوم پزشکی در آمریکا معتقدند که زغال می تواند در تولید این آنتی اکسیدان مصنوعی کمک کننده باشد. این آنتی اکسیدان از نقاط کوانتومی گرافن گرفته می شود که محققان اولین بار در سال 2013 میلادی آن را از زغال استخراج کردند. این نقاط کوانتومی ذرات ریز نیمه هادی هستند که می توانند به شکل های مشخصی مورد استفاده قرار بگیرند. محققان معتقدند این نقاط می توانند به مقابله با استرس اکسیداتیو کمک کنند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 تیر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 187

به "زغال خاصیت آنتی اکسیدانی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زغال خاصیت آنتی اکسیدانی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید