دیاکو حسینی: روز اعلام خروج ایران از برجام را نخواهید دید

به گزارش سفر به روسیه، مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز آنالیز های استراتژیک ریاست جمهوری گفت: هرگز روزی را نخواهیم دید که ایران اعلام خروج از برجام کند؛ لذا ایران باید در اجرای گام چهارم میزان تعهد خودش در برجام را دقیقا با میزان تعهد طرف های اروپایی در برجام انطباق دهد.

دیاکو حسینی: روز اعلام خروج ایران از برجام را نخواهید دید

به گزارش گروه رسانه های سفر به روسیه، دیاکو حسینی در گفت وگو با ایسنا درباره برداشتن گام چهارم توسط ایران با توجه به عدم تعهد اروپایی ها در این مدت اظهار کرد: اروپایی ها تا امروز نتوانستند کاری انجام دهند و کاری هم انجام ندادند به این خاطر که نمی توانند کاری انجام دهند؛ لذا احتمال این که اروپا بتواند خواسته های ایران را برآورده نموده و این امکان را محقق کند که برجام بدون آمریکا بتواند به طور سلامت کار خود را پیش ببرد بسیار ضعیف و حداقل در بازه زمانی کوتاه مدت غیر ممکن است.

وی توضیح داد: بنابراین امروز راه خیلی ساده ای را در پیش داریم؛ یعنی باید این عدم توانایی اروپا در انجام تعهداتشان را بپذیریم و در عین حال در برجام باقی بمانیم به خاطر مزایای اندکی که برای ایران دارد و یا این که ایران باید گام چهارم را بردارد و میزان تعهد خودش در برجام را دقیقا با میزان تعهد طرف های اروپایی در برجام انطباق دهد.

این کارشناس ارشد مسائل استراتژیک همچنین بیان نمود: فکر می کنم این اتفاق به معنای خروج ایران از برجام نیست، اما برجام را آنقدر باریک می نماید که عملا چیزی از آن باقی نماند، ولی به هر حال نکته اساسی اینجاست که مسئولیت رسیدن به این مرحله به طور کامل به عهده طرف اروپایی است و پیامدهای آن هم برای امنیت منطقه و هم از جهت نظارت برنامه های هسته ای ایران که اروپا هم همیشه بخشی از دغدغه هایش بوده به طور کامل به عهده اروپا خواهد بود و ایران دست کم به لحاظ اخلاقی موضع بالاتری را به دست می آورد.

حسینی درباره این که آیا احتمال اعلام خروج از برجام از سوی ایران پس از کاهش تدریجی تعهدات برجامی وجود دارد؟ گفت: فکر می کنم ما هرگز روزی را نخواهیم دید که ایران اعلام خروج از برجام کند، اما در عین حال تعهد ایران می تواند آنقدر کاهش پیدا کند که برجام عملا بی معنا گردد و تعهدی باقی نماند که طرفین آن را انجام دهند.

وی اضافه نمود: البته اگر چنین اتفاقی هم بیافتد ممکن است کشورهای اروپایی کوشش نمایند به وسیله مکانیزم ماشه هر چند که منطق اخلاقی و حقوقی کافی را ندارد، تحریم های شورای امنیت را برگردانند. مساله اصلی اینجاست که به لحاظ مالی تاثیر چندانی بر ایران نخواهد داشت زیرا امروز هم عملا به گونه ای ایران در تحریم قرار گرفته است و سایر کشورها هم به نوعی با آمریکا همراهی می نمایند که گویی تحریم های و قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران در جریان است.

مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز آنالیز های استراتژیک ریاست جمهوری ادامه داد: چنین اتفاقی یعنی کوشش اروپا می تواند به لحاظ صلح و امنیت سازی موثر باشد و یا ایران و غرب را یک بار دیگر نزدیک پرتگاه ببرد، در نتیجه این انتخاب اروپاست که آیا می خواهد وضعیت با ایران را به جایی برساند که به یک جنگ منجر گردد و در نهایت اروپا از آن متضرر خواهد شد و یا این که بپذیرد کاهش تعهدات ایران در قبال و در برابر کاهش تعهد اروپا اجرا شده است و باید این وضعیت را تحمل کند تا زمانی که تغییری در رفتار یا در صحنه سیاست داخلی آمریکا ایجاد گردد. همچنین به نحوی توافقی بین اروپا و آمریکای ترامپ به وجود آید که امکان انجام تعهد را برای طرف اروپایی یک مقداری آسان تر کند.

وی در ارزیابی خود از این که آیا در فرصت باقی مانده اروپایی ها اقدام عملی را در جهت فشار به آمریکا و جلب نظر ایران انجام خواهند داد یا خیر؟ گفت: خیلی بعید است که در کوتاه مدت شاهد چنین مساله ای باشیم گرچه اروپایی ها مدت هاست به آمریکا فشار می آورند و به شیوه های مختلف خواسته اند آمریکا با ایران وارد گفت وگو گردد اما هیچ وقت پیروز نبودند و خیلی بعید است که در کوتاه مدت شاهد چنین مساله ای باشیم.

این کارشناس ارشد مسائل استراتژیک اظهار داشت: لذا بعید است در مدت باقی مانده تا اجرای گام چهارم این اتفاق افتد، اما آن چه می دانیم اینکه کوشش هایی هم از طرف ایران، اروپا و البته از طرف آمریکا در جریان است برای این که انجام مقدمات مذاکره به شکل آبرومندانه فراهم گردد، طرف ایرانی هم به صراحت اعلام نمود این مساله به وسیله برداشتن تحریم ها می تواند صورت بگیرد.

وی در خاتمه اظهارکرد: طبیعی است که آمریکا با این دیدگاه مخالف است، شاید راه چاره میانه این باشد که آمریکا برای مدتی تحریم ها را تا زمانی که مذاکرات بین طرفین در جریان است، متوقف کند و بعد از رسیدن به نتیجه، تحریم ها را لغوکند و ... این ها پیشنهادهایی است که محتمل است رد و بدل گردد ولی باید ببینیم به کجا می رسد.

بازگشت به صفحه رسانهها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 آذر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 511

به "دیاکو حسینی: روز اعلام خروج ایران از برجام را نخواهید دید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیاکو حسینی: روز اعلام خروج ایران از برجام را نخواهید دید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید