انتظارات ایران از اروپا برای حفظ برجام برآورده نشد

به گزارش سفر به روسیه، تهران (پانا)- سفیر ایران در اسپانیا تاکید نمود انتظارات ایران از کشورهای اتحادیه اروپا برای حفظ برجام برآورده نشد و اقدامات این اتحادیه صرفاً در حد اعلام موضع سیاسی باقی ماند.

انتظارات ایران از اروپا برای حفظ برجام برآورده نشد

با ما سفر کنید و با قیمت تور ارزان اروپا لحظه آخری از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش بخش رسانه ای سفارت ایران در مادرید، حسن قشقاوی در مقاله ای با عنوان بازگشت آمریکا به برجام با برطرف عملی تحریم ها در روزنامه دیجیتالی دیپلمات اسپانیا نوشت: نقطه آغازین شکل گیری مذاکرات منتهی به توافق برجام به سفر اینجانب به مسقط در سال 2011 به عنوان معاون وقت وزیر امور خارجه برمی گردد. طی آن سفر در ملاقاتی که با نماینده پادشاه عمان داشتم، خلاصه ای از محتوای پیغام های مبادله شده بین سلطان قابوس و اوباما که حاوی پیشنهاداتی از سوی دولت آمریکا در ارتباط با موضوع برنامه هسته ای ایران بود در اختیار اینجانب نهاده شد که در ادامه مبنای مذاکرات مسقط و متعاقب آن مذاکرات هسته ای میان ایران و کشورهای 1+5 و دستیابی به توافق برجام نهاده شد، توافقی که بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت، مورد تأیید و پشتیبانی سازمان ملل متحد نیز نهاده شد.

وی با اشاره به خروج آمریکا از توافق هسته ای گفت: متأسفانه با روی کار آمدن ترامپ و به رغم حمایت جهانی از برجام، دولت آمریکا غیرمسئولانه و با بی اعتنایی به این توافق مهم بین المللی و همچنین نقض قطعنامه 2231، به صورت یکجانبه از آن خارج شد و سخت ترین و ظالمانه ترین فشارها و تحریم ها را بر مردم ایران تحمیل کرد. در این میان، دولت آمریکا نه تنها تحریم های سابق را برگرداند و موارد جدیدی را به آنها اضافه نمود، بلکه تحریم های تازه ای را نیز با برچسب های دیگر وضع کرد. این اقدامات غیرقانونی در حالی صورت گرفت که جمهوری اسلامی ایران به موجب گزارشات 15 گانه آژانس بین المللی انرژی اتمی کلیه تعهدات خود در چارچوب برجام را انجام داده بود.

سفیر ایران در مادرید ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران مطابق حق غیرقابل انکار خود ذیل بندهای 26 و 36 برجام و در پاسخ به خروج یکجانبه آمریکا و عمل غیرقانونی وضع مجدد تحریم ها توسط آن کشور، پس از چندین ماه صبر راهبردی و با در پیش دریافت سیاست مقاومت حداکثری در مقابل فشار حداکثری دولت ترامپ، طی چندین مرحله اقدام به کاهش پایبندی به تعهدات هسته ای خود ذیل برجام کرد که البته در صورت انجام تعهدات طرف های مقابل، قابل بازگشت هستند.

قشقاوی با بیان اینکه اکنون با تغییر دولت در آمریکا و روی کار آمدن بایدن، فضای جدیدی شکل گرفته است، توضیح داد: بایدن با توجه به سیاست اعلامی خود مبنی بر بازگشت به برجام، با یک فرمان اجرایی ساده همانند آنچه که در ارتباط با پیمان آب و هوایی پاریس و سازمان جهانی بهداشت انجام داد می تواند به برجام بازگردد.

وی گفت: البته مسأله اصلی بازگشت آمریکا به برجام نیست، بلکه آنچه مهم است، این است که تمام تحریم های هسته ای و سایر تحریم های اعمال شده علیه ایران از سوی دولت ترامپ نه بر روی کاغذ، بلکه به صورت عملیاتی لغو گردد. چنین اقدامی از سوی آمریکا و طرف های مقابل می تواند باعث بازگشت ایران به تعهدات خود ذیل برجام گردد.

قشقاوی درباره رویکرد کشورهای اروپایی در خصوص برجام هم گفت: انتظارات ایران از کشورهای اتحادیه اروپا برای حفظ برجام برآورده نشد و اقدامات این اتحادیه صرفاً در حد اعلام موضع سیاسی باقی ماند. حالا چه بگوییم کشورهای اتحادیه نخواستند یا بگوئیم نتوانستند در عمل تفاوت چندانی برای ایران نداشت زیرا ملت ایران عملاً زیر فشار شدیدترین و ظالمانه ترین تحریم ها قرار دریافتد و سختی های زیادی را متحمل شدند به گونه ای که در شرایط سخت بیماری همه گیر کرونا قادر به تأمین دارو برای معالجه بیماران نیز نبودند.

این دیپلمات ادامه داد: انتظار می رود با اتخاذ رویکرد صحیح از سوی دولتمردان جدید آمریکا و بازگشت آنان به برجام و برطرف عملی تحریم ها علیه ملت ایران، زمینه انجام تعهدات متقابل طرفین ذیل این توافق فراهم گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1406

به "انتظارات ایران از اروپا برای حفظ برجام برآورده نشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتظارات ایران از اروپا برای حفظ برجام برآورده نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید