دریافت اولین چشم مصنوعی چاپ 3 بعدی دنیا به وسیله یک بیمار انگلیسی

به گزارش سفر به روسیه، از آنجایی که پروتزهای چاپ سه بعدی شده در زمانی کوتاه و به شکلی واقعی تر آماده خواهند بود، اولین چشم مصنوعی چاپ سه بعدی دنیا به وسیله یک بیمار انگلیسی دریافت شد.

دریافت اولین چشم مصنوعی چاپ 3 بعدی دنیا به وسیله یک بیمار انگلیسی

به گزارش خبرنگاران و به نقل از آی ای، یک بیمار از شرق لندن، اولین فردی است که یک چشم مصنوعی چاپ سه بعدی شده را دریافت می نماید.

این چشم مصنوعی به گونه ای طراحی شده است که نسبت به چشم های مصنوعی سنتی، واقعی تر به نظر برسد و بعلاوه فرآیند چاپ سه بعدی آن، زمان انتظار برای آماده شدن یک چشم مصنوعی را از شش هفته به دو تا سه هفته کاهش می دهد.

این بیمار به نام استیو وارز در بیمارستان چشم پزشکی مورفیلدز در لندن این فرآیند را طی خواهد نمود.

در فرآیند سنتی، یک بیمار متقاضی چشم مصنوعی باید قبل از اینکه چشم مصنوعی خود را دریافت کند، یک عمل دو ساعته برای قالب گیری حفره چشم خود انجام دهد. طبق گفته بیمارستان چشم پزشکی مورفیلدز اما با روش تازه چاپ سه بعدی، زمان انجام این عمل تنها به 30 دقیقه کاهش یافته است.

متخصصان در این فرآیند تازه، حفره چشم بیمار را اسکن می نمایند و با نرم افزار یک مدل سه بعدی را برای چاپگر ترسیم می نمایند. این داده ها به یک چاپگر سه بعدی تخصصی در آلمان ارسال می گردد تا تنها طی 2.5 ساعت چاپ گردد و سپس به انگلیس ارسال گردد.

استیو وارز 40 ساله می گوید که از 20 سالگی از چشم مصنوعی استفاده می نماید و چشم مصنوعی تازهش فوق العاده به نظر می رسد.

اگرچه این مسئله قابل توجه است، اما چشم مصنوعی چاپ سه بعدی شده را نباید با فناوری چشم بیونیک که هدف آن یاری به مردم برای تماشا با استفاده از دستگاه های الکترونیکی قابل کاشت در مغز است، اشتباه گرفت. به عنوان مثال یکی از نمونه های فناوری بیونیک از شرکت پیکسیوم ویژن(Pixium Vision) که برای توسعه سیستم خود موسوم به پریما(Prima) برنده جایزه HealthTech 2020 شده است، به افراد نابینا اجازه می دهد تا با استفاده از یک جایگزین گیرنده های نوری فتوولتائیک دوباره بتوانند ببینند.

با این حال، همانطور که پروفسور ماندیپ ساگو چشم پزشک بیمارستان چشم پزشکی مورفیلدز شرح می دهد، فناوری چشم مصنوعی چاپ سه بعدی شده می تواند در آینده امکان ساخت یک پروتز کاملا دیجیتال را فراهم کند و آنها نسبت به این موضوع هیجان زده هستند.

ساگو می گوید: امیدواریم کارآزمایی بالینی آینده شواهد محکمی درباره ارزش این فناوری تازه به ما ارائه دهد و نشان دهد که چه تفاوتی برای بیماران ایجاد می نماید. این فناوری به وضوح پتانسیل کاهش زمان انتظار را برای بیماران متقاضی دارد.

طبق گزارش سازمان دنیای بهداشت، تقریباً 285 میلیون نفر در سراسر دنیا از اختلال بینایی رنج می برند که 39 میلیون نفر از آنها کاملاً نابینا هستند. به لطف پیشرفت های تازه در فناوری های چاپ سه بعدی و سیستم های بینایی بیونیک، زمان انتظار برای دریافت چشم مصنوعی تا حد زیادی کاهش می یابد و کیفیت زندگی این بیماران تا حد زیادی بهبود می یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 دی 1400 بروزرسانی: 21 دی 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1854

به "دریافت اولین چشم مصنوعی چاپ 3 بعدی دنیا به وسیله یک بیمار انگلیسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریافت اولین چشم مصنوعی چاپ 3 بعدی دنیا به وسیله یک بیمار انگلیسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید