اندیشکده، اتحادیه اروپا با سقوط نظم جهانی لیبرال با چالش موجودیتی روبرو است

به گزارش سفر به روسیه، یک اندیشکده اروپایی با اشاره به چالش های داخلی و بین المللی موجود برای اتحادیه اروپا نوشت: سقوط نظم جهانی چندجانبه لیبرال چالشی جهانی برای اتحادیه اروپا است و حفظ اتحادیه اروپا نیازمند ادامه بقای چنین نظم لیبرالی است.

اندیشکده، اتحادیه اروپا با سقوط نظم جهانی لیبرال با چالش موجودیتی روبرو است

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، اندیشکده اروپایی مرکز مطالعات امنیتی در این باره نوشت: چند ماه بعد از انتخابات مجلس اروپا و چند روز بعد از این که کمیسیون جدید اروپا رسما فعالیت خود را شروع کرد، اتحادیه اروپا چه در داخل و چه در سطح بین المللی با چالش های قدیم و جدید خود روبرو شده است.

از نقطه نظر مسائل و چالش های داخلی، اتحادیه اروپا به زودی این نهادهای جدید را به آزمون خواهد گذاشت. در انتخابات اخیر مجلس اروپا، نیروهای سیاسی ملی گرا و اروپاگریز حداقل کرسی ها را از آن خود کردند اما احزاب جریان مسلط اروپایی که تعدادشان برای کنترل فرایندهای مجلسی به میزان کافی است، قادر نبوده اند تا یک اکثریت باثبات و قابل اتکاء را تشکیل دهند. کمیسیون جدید اتحادیه اروپا نیز به دلیل اینکه فرایند تأیید سه نفر از اعضایش تکمیل نشده بود، با تأخیر در تاریخ اول دسامبر (10 آذرماه) فعالیت خود را شروع کرد.

از سوی دیگر نتایج انتخابات اروپا و اوضاع سیاسی در اغلب کشورهای عضو این اتحادیه از این امر حکایت دارد که نیروهای سیاسی حامی اروپا در قدرت هستند اما احزاب ملی گرا نیز به ویژه در بعضی کشورها بسیار قدرتمند هستند. به طور کلی اتحادیه اروپا باید بتواند حمایت گروه های ملی را نیز که در سال های گذشته حمایتشان از پروژه های اروپایی کاهش یافته بود، مجددا جلب کند چرا که در شرایط کنونی که احتمال نهایی شدن برگزیت و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بسیار زیاد است، این اتحادیه ضعیف تر نیز خواهد شد.

بحران اقتصادی که از آمریکا شروع شده بود، به کشورهای اروپا و اتحادیه اروپا به شدت آسیب دید چرا که این اتحادیه از سرعت عمل کافی برای طراحی استراتژی مقابله با این بحران برخوردار نبود. اروپا ضمن این بحران متوجه ضعف های خود در حوزه اقتصادی و عدم کفایت قوانین حاکم بر نظام اقتصادی خود شد و البته در سال های گذشته باز هم اقدام جدید و بااهمیتی برای تقویت این نظام اقتصادی اتخاذ نشده است.

مؤسسه مطالعات امنیتی که مقر اصلی آن در زوریخ است، بر این باور است که هر چند بدترین مراحل این بحران اقتصادی سپری شده اما رشد اقتصادی اروپا همچنان شنماینده است و به میزان برابر میان تمام کشورهای عضو تقسیم نشده است و حتی اختلاف در توزیع درآمدی در داخل کشورهای عضو این اتحادیه نیز هر روز بیشتر و بیشتر می گردد.

اتحادیه اروپا در سطح بین المللی نیز با چالش هایی روبرو است از جمله اینکه همچنان با سقوط نظم دنیای چندجانبه لیبرال روبرو است و باید به کوشش برای مقابله با آن ادامه دهد و حفظ اتحادیه اروپا نیازمند ادامه بقای چنین نظم لیبرالی است. یک سناریو که بسیار نیز محتمل به نظر می رسد این است که یک سری قوانین و هنجارهای بین المللی که مشروعیت دنیای یافته است و یک سری نهادهای بین المللی ظهور نمایند که در نهایت مشروعیت منافع اصلی اتحادیه اروپا را زیر سوال ببرند.

از سوی دیگر روابط این اتحادیه با آمریکا که به صورت سنتی مستحکم و قابل اتکا بود، در سال های اخیر جنجالی و سخت شده و به نظر می رسد که امروز بیش از هر زمان دیگری رویکرد اروپا درباره نحوه روبروه با چالش های مشترک با آمریکا متفاوت شده و اختلافات عمیق پیدا نموده است. ضمن اینکه اصل روی کار آمدن شخصی هماننده دونالد ترامپ در مقام ریاست جمهوری آمریکا نیز روابط فراآتلانتیک میان اروپا و آمریکا را در حوزه های مختلف از جمله تجاری، تغییرات آب و هوایی، مسائل مربوط به کنترل تسلیحات و خلع سلاح و حتی روابط با ایران و سوریه دچار چالش های جدی نموده است.

چالش اروپا با چین نیز یکی دیگر از مسائلی است که این اتحادیه با آن روبرو است. اتحادیه اروپا بسیار دیر به این واقعیت رسیده که روابطش با کشور چین که احتمالا به زودی نخستین قدرت اقتصادی دنیا خواهد شد، دچار مشکل است و هرچند که به عنوان شریط مهم تجاری اروپا به حساب می آید اما این اتحادیه هنوز از آزادی عمل کافی برای ورود به بازار داخلی این کشور برخوردار نیست. با این وجود نمی توان چین را تهدیدی مستقیم برای امنیت اروپا به حساب آورد هر چند که این کشور بزرگ آسیایی در حال افزایش نفوذ دنیای خود با استفاده از ابزارهای قدرت نرم است. چالش اصلی اروپا در روبروه با چین در رقابت استراتژیک آمریکا با این کشور بزرگ آسیایی مطرح خواهد بود؛ زمانی که این اتحادیه مجبور خواهد شد میان متحد سنتی خود (آمریکا) و این قدرت دنیای در حال ظهور (چین) یکی را انتخاب کند.

به هر حال این اندیشکده سوئیسی تأکید می نماید که مسئله اصلی برای اتحادیه اروپا در شرایط کنونی این است که بتواند سیاست های مهاجرتی موثری را تبیین و اجرا کند چرا که همچنان مسئله پناهجویان مهمترین موردی است که این اتحادیه با آن روبرو است و درگیری بیش از حد و ناکارآمد با این مسئله می تواند جلوی روبروه موثر اروپا با چالش های داخلی و بین المللی دیگر را نیز از آن سلب کند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 دی 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 576

به "اندیشکده، اتحادیه اروپا با سقوط نظم جهانی لیبرال با چالش موجودیتی روبرو است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشکده، اتحادیه اروپا با سقوط نظم جهانی لیبرال با چالش موجودیتی روبرو است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید