استحکام بخشی دیواره غربی سازه های آبی شوشتر مشکل نامعتبر است

به گزارش سفر به روسیه، معاون میراث فرهنگی کشور با بیان این که استحکام بخشی دیواره غربی سازه های آبی شوشتر مشکل نامعتبر است، گفت: باید کوشش کنیم تا در تثبیت دیواره، صخره ها و سنگ های موجود حفظ شوند.

استحکام بخشی دیواره غربی سازه های آبی شوشتر مشکل نامعتبر است

به گزارش سفر به روسیه به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، محمدحسن طالبیان در آیین گشایش کارگاه مدیریت گردشگری پایدار در پایگاه های جهانی ایران که بعدازظهر امروز 15 آبان ماه 98 در محل خانه تاریخی مرعشی شوشتر برگزار گردید، گفت: اصلی ترین هدف برای راه اندازی این کارگاه تبادل تجربه و دانش در حوزه های مختلف است چراکه احتیاج است در این حوزه مفاهمه و تبادل تجربه بیشتری انجام گردد.

او ادامه داد: گردشگری پویا یعنی تعادل میان همه بخش ها در حوزه اقتصاد بومی، احیای آثار و... که در روزهای آینده در این کارگاه به خوبی در این زمینه از تجربیات سایر کشورها بهره خواهیم برد.

معاون میراث فرهنگی کشور، شوشتر را یک موتور صنعتی پیش از انقلاب صنعتی دانست و گفت: دیواره غربی سازه های آبی توسط کارشناسان متعدد بازدید شده است، این دیواره احتیاجمند پایش زیادی است و اگر بدانیم می خواهیم چه کنیم، آن اقدام زمان زیادی به خود اختصاص نمی دهد.

او تأکید کرد: می توانیم با شاتکریت و... اقداماتی در حوزه عمرانی انجام دهیم و دیواره را تثبیت کنیم، ولی آن دیواره دیگر سازه های آبی شوشتر نیست، باید کوشش کنیم همین صخره و همین سنگ ها حفظ شوند.

طالبیان مطرح نمود: قبول دارم که اطلاعات ما از سازه ها و آثار تاریخی با آن چه در واقعیت وجود دارد فاصله زیادی دارد؛ در این زمینه احتیاج داریم تبادل تجربیات داشته باشیم. خوزستان بهشت باستان شناسان است، آنچه در همه کشور روی زمین وجود دارد، در خوزستان بزرگ به صورت تاریخ زیرزمین وجود دارد.

او همچنین به منطقه های گردشگری و باستانی در شوشتر، شوش، چغازنبیل و دزفول اشاره نمود و گفت: این مناطق باید از نظر گردشگر با محورهای متعدد به خوبی معرفی شوند.

کارگاه آموزشی مدیریت گردشگری پایدار در پایگاه های جهانی با همکاری دفتر منطقه ای یونسکو در تهران و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار می گردد. در این کارگاه پنج روزه مدیران پایگاه های میراث جهانی از سراسر کشور حضور دارند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 535

به "استحکام بخشی دیواره غربی سازه های آبی شوشتر مشکل نامعتبر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استحکام بخشی دیواره غربی سازه های آبی شوشتر مشکل نامعتبر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید