تفاوت هتل با بوتیک هتل چیست؟

به گزارش سفر به روسیه، شیوه و واژه های جدید گردشگری در ایران طرفداران زیادی پیدا کرده است؛ یکی از این موارد بوتیک هتل است که از اوایل دهه 80 میلادی در آمریکا و انگلستان طرفدارانش را پیدا کرد. در ایران نیز تاسیس نخستین هتل بوتیک در سال 85 صورت گرفت. البته با توجه به قدمت 15 ساله در ایران هنوز بسیاری شناخت کاملی از بوتیک هتل ندارند. اما بوتیک هتل ها چه مشخصاتی دارند؟

تفاوت هتل با بوتیک هتل چیست؟

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

بزرگ نیست

یکی از مشخصات بوتیک هتل مساحت این اقامتگاه است؛ برای این که یک هتل در رده بوتیک هتل ها قرار بگیرد نباید تعداد اتاق های آن از 100 اتاق تجاوز کند و این شرط لازم برای ارائه سرویس خوب است. این به معنای این نیست که این هتل ها باید دارای وسعت بسیار کمی باشند، چنانچه تعداد اتاق های یک استراحتگاه کمتر از 10 باشد در رده مهمانسراها یا صرفا محلی برای خواب به همراه صبحانه قرار می گیرد.

دارای اعتبار است

بوتیک هتل به واسطه محدود بودن تعداد اتاق ها و طراحی داخلی فوق العاده اش به راحتی می تواند تجهیزات و امکانات یک هتل پنج ستاره را به ساکنانش ارائه دهد و به عنوان یک هتل منحصر به فرد شناخته شود. این هتل ممکن است به طور مستقل مشغول به فعالیت باشد یا ممکن است زیر مجموعه یک هتل لوکس یا زنجیره ای باشد اما باید تمام فعالیت های خود را به طور مستقل انجام دهد و از هیچ تلاشی در مورد ارائه خدمات با استاندارد بالا دریغ نکند.

ظاهر متفاوتی دارد

بوتیک هتل ها، مجموعه ای مدرن با تمامی امکانات و تجهیزات به روز و دارای فضایی با طراحی خارق العاده هستند؛ فضای یک بوتیک هتل دلگیر نیست، تهویه هوا و همچنین طراحی مدرن در آن بسیار حائز اهمیت است، باید طراحی این هتل ها بر اساس آخرین متدهای روز و با بکارگیری طیف رنگی بی نقص با آمیزه ای از رنگ های نمادین صورت گیرد. نکته دیگری که در طراحی این هتل ها بسیار اهمیت دارد عدم استفاده از مبلمان پر زرق و برق در چیدمان فضای داخلی آن است.

معرف محلی که در آن واقع شده اند

معمولا بوتیک هتل ها به واسطه وسعت کمی که دارند در مرکز و با بخش مدرن شهر واقع می شوند و طراحی داخلی منحصر به فرد آنها مناسب بافت پر از هیاهوی شهری است. همچنین بوتیک هتل ها به راحتی در اقامتگاه های مدرن شهری قابل مشاهده هستند اما فارغ از این که یک بوتیک هتل در داخل شهر واقع شده باشد یا در حاشیه آن، باید یادآور محلی باشد که در آن واقع شده است. این هتل ها غالبا معرف محلی هستند که در آن واقع شده اند و مفتخر به حفظ میراث فرهنگی محلی هستند که در آن احداث شده اند. پذیرایی از مهمانان نیز با انواع و اقسام غذاهای محلی صورت می گیرد.

اسماعیل برات معاون نظارت ارزیابی خدمات دنیاگردی وزارت میراث فرهنگی دنیاگردی و صنایع دستی با اشاره به اهمیت هتل بوتیک برای دنیاگردی گفت: مرجع صدور پروانه بهره برداری تاسیسات دنیاگردی اعم از اقامتی و پذیرایی برای این وزارتخانه، آیین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تأسیسات دنیاگردی تاسیسات دنیاگردی مصوب سال 1394 هیأت وزیران است که تمام مصادیق تاسیسات و مراکز دنیاگردی در 16 بند و 29 مصداق در نظر گرفته شده است، اما در این آئین نامه بوتیک هتل در زمره مصادیق ذکر نشده بود.

وی با اشاره به اهمیت جایگاه بوتیک هتل در صنعت دنیاگردی دنیا گفت: هتل بوتیک ها در عرصه دنیای از جایگاه خاص و ممتازی برخوردار هستند. در حقیقت بوتیک هتل تنها به عنوان مکانی صرفاً برای اقامت دنیاگرد در نظر گرفته نمی شود، بلکه با داشتن جذابیت و مولفه های خاص و منحصربفرد و بعضاً لوکس با سبک معماری و دکوراسیون ویژه و ارائه خدمات ممتاز بوتیک، فضایی را فراهم می کند که دنیاگرد به صورت همزمان از اقامت و بازدید فضای هتل بهره مند می شود.

به گفته برات هتل بوتیک ها که امروزه طرفداران زیادی در سطح دنیا دارد، الزاماً مدرن یا سنتی نبوده بلکه ممکن است حسب شرایط و طراحی اجرا شده، دارای بعد سنتی یا مدرن هباشند، اما آنچه در این بین اهمیت دارد یا به عبارت بهتر وجه تمایز هتل بوتیک هاست، تمرکز اینگونه واحدها بر روی طراحی خاص و سرویس های متنوع و ویژه که تجربه ای متفاوت به دنیاگرد ارائه می دهند.

معاون اداره کل نظارت و ارزیابی خدمات دنیاگردی با اشاره به اهمیت بوتیک هتل برای صنعت دنیاگردی کشور گفت: به دستور وزیر میراث فرهنگی و دنیاگردی در فرآیند تدوین استانداردها و ضوابط ارزیابی و درجه بندی خدمات اقامتگاه های سنتی، فصلی را تحت عنوان ضوابط هتل بوتیک ها در نظر گرفتیم که پس از برگزاری جلسات متعدد کارشناسی با حضور اساتید دانشگاهی، فعالان دنیاگردی و کنندگان انجمن های حرفه ای، ضوابط نهایی و در تیرماه سال گذشته(1399) از سوی وزیر ابلاغ شد.

وی گفت: بر این اساس واحدهایی که بر مبنای ضوابط هتل ها اعم از شاخص های خدمات، تجهیزات، نیروی انسانی، شرایط ساختمانی، ایمنی و بهداشت درجه خو را به عنوان هتل اخذ کرده، چنانچه علاوه بر آن ضوابط، امتیاز بخش بوتیک هتل های سنتی را کسب کنند، می توانند به عنوان هتل بوتیک سنتی گواهینامه کیفیت خدمات دریافت کنند.

با توجه به خلاً قانونی در این زمینه و از طرفی تقاضاهای متعدد و نیز نیاز کشور به بوتیک هتل ها، در فرآیند بازنگری و اصلاح آیین نامه تاسیسات دنیاگردی، اضافه شدن هتل بوتیک ها به عنوان یکی از مصادیق تاسیسات دنیاگردی از سوی وزارتخانه پیشنهاد شده و امیدواریم با تصویب آئین نامه جدید در هیأت دولت، شاهد سرمایه گذاری بیشتر در این بخش باشیم.

خبرگزاری سی ان ان اخیرا مطلبی در مورد زیباترین بوتیک هتل های ایران منتشر کرده است و از جذابیت های شگفت انگیز این هتل ها گفته است، در حالی که بسیاری از ما ایرانی ها هنوز از وجود چنین اقامتگاه های منحصربه فردی در شهر و استان خود بی اطلاع هستیم.

در میان فهرست پیشنهادی سی ان ان از زیباترین بوتیک هتل های ایران، اسامی هتل های کوچکی آورده شده است که توسط خانواده ها (و نه شرکت های بزرگ) اداره می شوند و چندان بزرگ نیستند، اما با تلفیق طراحی معاصر با میراث معماری مخصوصِ ایرانی، توانسته اند به زیبایی خیره کننده ای دست پیدا کنند. در میان این فهرست، اسامی هتل هایی از تهران گرفته تا شیراز به چشم می خورد. فهرست کاملی از این هتل های زیبا در کتابی با عنوان شب های ایرانی آمده است که به قلم تامس وگمن، دنیاگرد سوئیسی و به زبان انگلیسی نوشته شده است.

بوتیک هتل جویبار، اصفهان

یک هتل هفت اتاقه جذاب و دیدنی که صاحبش یک معمار جوان به نام طاهره مختارپور است. این هتل که از بازسازی و بازسازی یک ساختمان متعلق به اواخر دوران قاجار (قرن نوزدهمی) خلق شده است، ظاهری مدرن و شیک به خود گرفته است و جزئیات آن طوری طراحی شده است که روح معماری سنتی آن را می توان در قلب طراحی داخلی مدرنش مشاهده کرد. نکته جالب اینجاست که این اقامتگاه استفاده از پلاستیک را کنار گذاشته است، از مواد شوینده ارگانیک استفاده می کند، برای گیاهخواران هم منوی غذایی دارد و از صنایع دستی ایرانی بهره می گیرد.

بوتیک هتل حنا، تهران

معماری این هتل بی شباهت به معماری های سبک باوهاوس در آلمان نیست که در دهه 1930 میلادی رواج داشتند. مدیران این بوتیک هتل این ساختمان را طوری بازسازی و بازسازی کرده اند که اقامتگاهی مدرن و راحت برای مسافران فراهم آمده است که توجه بسیاری از معماران و طراحان داخلی را نیز به خود جلب می کند.

هتل درب شازده، شیراز

این هتل هفت اتاقه به وسیله فرانک عسکری اداره می شود و در اصل منزل یک بازرگان بوده است که در قرن نوزدهم زندگی می کرده است. این ساختمان زیبا با بازسازی حرفه ای و تخصصی دوباره احیا شده است و دیوارهای خوشرنگ و پنجره های رنگارنگش حیاتی تازه به آن بخشیده اند.

مهمانخانه حوضک، اصفهان

مهمانخانه حوضک اولین اقامتگاه بومگردی اصفهان به شمار می رود و در جوار مسجد جامع اصفهان، اثر ثبت شده دنیایِ این شهر، ساخته شده است. مدیریت این مهمانخانه بر عهده یک زوج جوان است و صمیمیتش به گونه ای است که انگار دنیاگردها، میهمان خانه این زوج هستند. این زوج کارگاه چاپ باتیک برگزار می کنند و دوچرخه در اختیار میهمانان خود قرار می دهند تا بتوانند به راحتی در شهر بچرخند.

به توصیه سی ان ان، سفر به ایران با اقامت در هتل های کمتر شناخته شده می تواند جذابیت های خاص خود را داشته باشد و برای سفر به این کشور نباید صرفا به دنبال اقامت در هتل های مشهور و شناخته شده بود.

منبع: گردشبان
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1619

به "تفاوت هتل با بوتیک هتل چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت هتل با بوتیک هتل چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید