اتفاقات و اهدافی بسیار مهم که ظریف را به دمشق کشاند

به گزارش سفر به روسیه، طبق گفته چندین منبع سفر ظریف به دمشق به علت بحران کرونا در ایران سه هفته به تاخیر افتاد.

اتفاقات و اهدافی بسیار مهم که ظریف را به دمشق کشاند

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، کمال خلف در روزنامه رای الیوم با عنوان ظریف در دمشق،سفری با اهدافی فراتر از اهداف اعلام شده به سفر وزیر خارجه کشورمان پرداخت و نوشت:

هم زمان با این سفر رسانه ها به سه موضوع درخصوص علت آن پرداختند: نخست همکاری برای مبارزه با کرونا و تروریسم، دوم تبادل نظر درباره اجرایی کردن توافق مسکو در ادلب و موضع دمشق و تهران درباره آن و سوم تدارک برای میزبانی نشست سران آینده آستانه از سوی تهران.

درخصوص موضوع نخست باید گفت این روزها در هر تماسی میان کشورها به آن اشاره می گردد بدون این که احتیاج به سفری در این سطح باشد.درباره موضوع دوم و سوم هم به نظر می رسد در چنته ظریف مسائل مهم تر و ضروری تری از آن ها وجود دارد.

نشانه هایی درباره توافق های عمیق میان آمریکا و روسیه درباره آینده سوریه وجود دارد که ترکیه نیز از آن ها بی خبر نیست. این توافق ها هنوز احتمالا علنی نشده و در چارچوب اشاره های مبهم و تبادل نظرها در پشت پرده است.

به همین دلیل زمان انتخابات ریاست جمهوری سوریه در سال آینده اتفاق بسیار مهمی است که در مرکز این تبادل نظر یا معامله بین المللی واقع شده است و در اینجا پرسش این است که آیا ظریف جزئیات واضح تری در این باره دارد یا خیر؟

در مقابل نشانه هایی درباره تمایل آمریکا برای یافتن راه حلی با ایران درباره چندین موضوع در منطقه وجود دارد که تهران در گذشته آن را نپذیرفته است.

همچنین در هفته های اخیر بعضی نشانه ها درباره انعطاف آمریکا درخصوص ایران با وجود هیاهوی ترامپ و وزیر امور خارجه وی دیده می گردد از جمله آزادسازی یک میلیارد و شش میلیون دلار از دارایی های بلوکه شده ایران در اروپا که مطمئنا با موافقت آمریکا بوده است. همچنین آتش بس در موضوعات عراق و یمن. به نظر می رسد تهران پیغام های آشکارتری در این باره دارد.

با وجود انعطاف آمریکا و احتیاط دو طرف در قبال یکدیگر اما فرصت های تنش زایی همچنان بالاست و چه بسا به نفع تهران و متحدانش در حال حاضر باشد که در چندین جبهه با آمریکا و پیش از زمان انتخابات ریاست جمهوری به تنش زایی اقدام نمایند.

تنش زایی آینده محور مقاومت درصورتی که تصمیم آن را اتخاذ کند، احتمالا شامل شمال شرق سوریه می گردد و این به خط آتشی امن از عمق عراق تا جزیره سوریه احتیاجمند است ،یعنی جایی که نیروهای آمریکایی حضور دارند و این مسئله احتیاجمند همکاری عظیم میان سوریه،ایران و عراق است.

منبع: اداره کل رسانه های خارجی

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 929

به "اتفاقات و اهدافی بسیار مهم که ظریف را به دمشق کشاند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتفاقات و اهدافی بسیار مهم که ظریف را به دمشق کشاند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید