670 هزار نفر بیمه بیکاری کرونا گرفتند

به گزارش سفر به روسیه، بر اساس اظهارات مدیرکل بیمه بیکاری مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا تا 31 اردیبهشت ماه سال 99 را ایام مرتبط با حوادث غیرمترقبه اعلام کرد از این رو تا این تاریخ بیمه بیکاری کرونا به حساب افراد بیکار شده واریز شد.

670 هزار نفر بیمه بیکاری کرونا گرفتند

مسعود بابایی، مدیرکل بیمه بیکاری درباره شرایط واریز بیمه بیکاری طی سال جاری گفت: مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا تا 31 اردیبهشت ماه سال 99 را ایام مرتبط با حوادث غیرمترقبه بیان نمود از این رو تا این تاریخ بیمه بیکاری کرونا به حساب افراد بیکار شده واریز شد؛ پس از این تاریخ بیمه بیکاری به صورت عادی و بر اساس ماده 7 قانون بیمه بیکاری واریز شد.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: به همین دلیل یک سامانه جدید طراحی کردیم تا کسانی که بیکاری شأن تداوم داشت، در این سامانه ثبت نام کنند تا از ابتدای خرداد ماه به این سمت، بیمه بیکاری را بر اساس قانون بیمه بیکاری دریافت کنند.

وی شرح داد: از سال 94 به این سو 220 هزار نفر بیکار داشتیم که بیمه بیکاری می گرفتند، علاوه بر این از ابتدای خرداد ماه تا به امروز نیز حدود 160 هزار بیکار شده عادی (بیکاری شدن شأن ارتباطی به کرونا ندارد) مشخص تکلیف شده و برای حدود 100 هزار نفر بیمه بیکاری واریز شده است.

بابایی اضافه کرد: در صورت واجد شرایط بودن، افراد مجرد حداکثر 36 ماه و متأهل 50 ماه بر اساس سابقه بیمه، بیمه بیکاری دریافت می کنند.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص بیمه بیکاری ناشی از کرونا نیز گفت: پرونده بیمه بیکاری ناشی از کرونا بسته شده است و فقط 62 هزار نفر با اعتبار 92 میلیارد تومان باقی مانده بودند که خزانه به حساب تأمین اجتماعی واریز کرده تا تأمین اجتماعی به حساب این افراد واریز کند که این موضوع در اختیار ما نیست اما انتظار می رود هر چه سریع تر پرداختی ها انجام شود زیرا دلیلی وجود ندارد که واریزی ها با تأخیر صورت گیرد.

وی اضافه کرد: به طور کلی در بخش کرونا در کشور 730 هزار نفر از بیمه شدگان شغل خود را از دست دادند. از این تعداد 670 هزار نفر مقرری دریافت کردند و 62 هزار نفر باقی مانده اند.

بیمه بیکاری به افرادی که ناشی از کرونا شغل خود را از دست دادند طی ماههای اسفند 98 و فروردین و اردیبهشت سال جاری یعنی جمعاً سه ماه پرداخت شد.

بابایی ادامه داد: ثبت نام برای دریافت بیمه بیکاری تا مرحله پرداخت از طریق سامانه انجام می شود و اگر فرد نقص پرونده نداشته باشد، تقریباً یک ماه بعد بیمه بیکاری دریافت می کند؛ در واقع هر زمانی که فرد ثبت نام کند پانزدهم ماه بعد، مقرری را دریافت خواهد کرد.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: نقص پرونده نیز بیشتر مربوط به شرایط قرارداد افراد می شود؛ به عنوان نمونه فرد در سامانه اعلام می کند که قرارداد دارد، اما مشخص می شود که فاقد قرارداد است از این رو باید به مراجع حل اختلاف برای طرح دعوی برود که این مساله فرایند را طولانی می کند.

وی اضافه کرد: متقاضی می تواند در سامانه تمام فرایند کار خود را ببیند و حتی موارد مربوط به نقص پرونده را نیز مشاهده خواهد کرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1467

به "670 هزار نفر بیمه بیکاری کرونا گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "670 هزار نفر بیمه بیکاری کرونا گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید