کلاه ایمنی مجهز به هوش مصنوعی به آتش نشان ها قدرت ابرقهرمانی می دهد

به گزارش سفر به روسیه، یک کلاه ایمنی نو مجهز به هوش مصنوعی در حالی که وزنی کمتر از 1.5 کیلوگرم دارد، می تواند به آتش نشانان قدرت فوق العاده ای بدهد تا ضمن نقشه برداری سریع از محیط اطراف خود، قربانیان را سریع تر نجات دهند.

کلاه ایمنی مجهز به هوش مصنوعی به آتش نشان ها قدرت ابرقهرمانی می دهد

به گزارش آی ای، محققان دانشگاه ادینبرو(Edinburgh) یک کلاه ایمنی مجهز به هوش مصنوعی ساخته اند تا به آتش نشانان یاری کند در محیط های پر از دود به سادگی حرکت نمایند و قربانیان را سریع تر نجات دهند.

طبق بیانیه مطبوعاتی که به وسیله محققان دانشگاه ادینبرو در اسکاتلند منتشر شده است، این تیم با استفاده از حسگرها، دوربین های حرارتی و فناوری های رادار، این دستگاه را ایجاد نموده است.

کریس شیائوکسوان لو، مدرس سیستم های فیزیکی-سایبری در دانشکده انفورماتیک دانشگاه ادینبرو می گوید: آتش نشان ها قهرمان هستند. همه این را می دانند. ما می خواهیم آنها توانایی ابرقهرمانی داشته باشند تا در میان دود و در تاریکی به خوبی ببینند و این توانایی آنها را برای یافتن راهکار های موثر برای جستجو و نجات بهبود می بخشد.

ابزارهای این کلاه هوشمند برای آسان تر کردن حرکت آتش نشانان در منطقه ها پر از دود، نقشه برداری از محیط اطراف و نجات افراد نیازمند طراحی شده اند.

محققان می گویند ما در درازمدت سعی خواهیم کرد کارآمدترین روش ارتباطی بین آتش نشانان حاضر در محل حادثه را با فرماندهان ارشد بیرونی آنالیز کنیم تا همه سیستم ها کارآمدتر شوند.

نمونه اولیه آزمایش شده

این تیم تحقیقاتی نمونه اولیه این فناوری را با همکاری سازمان آتش نشانی و نجات اسکاتلند توسعه داده و آزمایش نموده است.

گلن مک کفر از فرماندهان آتش نشانی می گوید: تجهیزات ما در مواقعی ممکن است از لحاظ کاری که باید برای جستجو انجام دهیم، محدود نماینده باشد. گرما و دود را نیز به آن اضافه کنید. بنابراین داشتن تصویر حرارتی از نظر موقعیت مکانی به ما یاری زیادی می نماید.

وی اضافه نمود: با این دستگاه تازه ما می توانیم یک اتاق را خیلی بهتر اسکن کنیم و کاری را که تا به امروز چند دقیقه به طول می انجامید را ظرف پنج تا 10 ثانیه انجام دهیم. بنابراین داشتن این کلاه هوشمند یک تغییر بزرگ است.

تیم سازنده این دستگاه هوشمند مدعی است وزن آن حدود 1.360 کیلوگرم است و از قطعات با قیمت مناسب ساخته شده است به راحتی به کلاه آتش نشانی معمولی متصل می گردد.

تهیه نقشه 3 بعدی

جاه طلبی تازه تیم سازنده این دستگاه، فراوری نقشه های سه بعدی از محیط عملیات آتش نشانان است.

محققان می گویند، در حال حاضر ما تمام این مفهوم را آماده نموده ایم و در مرحله بعد در پی یافتن شرکای صنعتی مناسب هستیم که مایل به همکاری با ما هستند تا این فناوری را به بازار عرضه کنیم و برای آتش نشانان دنیا مفید واقع گردد.

لو می گوید: جاه طلبی بعدی ما این است که به این کلاه ایمنی توانایی فراوری نقشه های سه بعدی را همراه با تعبیه یک نمایشگر بدهیم که آگاهی فضایی بیشتری را برای آتش نشان فراهم کند.

منبع: انتخاب
انتشار: 26 آذر 1401 بروزرسانی: 26 آذر 1401 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 2114

به "کلاه ایمنی مجهز به هوش مصنوعی به آتش نشان ها قدرت ابرقهرمانی می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلاه ایمنی مجهز به هوش مصنوعی به آتش نشان ها قدرت ابرقهرمانی می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید