کدام کشورها به مسافران واکسن کرونا می زنند؟

به گزارش سفر به روسیه، توزیع ناعادلانه و سرعت کند واکسن کرونا در بسیاری از کشورها بعضی از شهروندان جهانی را بر آن داشته به کشورهای دیگری که به توریست ها خدمات واکسن می دهند، سفر کنند.

کدام کشورها به مسافران واکسن کرونا می زنند؟

ایسنا: روسیه اولین کشور عرضه کننده واکسن کووید به جهانگردان است. Enno Lenze، یک کارآفرین، روزنامه نگار و مدیر یک موزه در آلمان حاضر بود به خاطر واکسن سفر کند، او نخست از پزشکان محلی در شهر برلین، درباره واکسن اضافه پرس وجو کرد، برای تزریق واکسن در صربستان درخواست داد و درباره گزینه های موجود در امارات متحده عربی، عراق و… تحقیق کرد و حتی خواست شانس خود را با ویزای امریکا امتحان کند. خاتمه یک شرکت جهانگردی در نروژ پیدا شد که بسته سفر شامل پرواز به مسکو و واکسن اسپوتنیک وی را عرضه می کرد.

لنز به همراه 50 آلمانی دیگر اولین دوز واکسن کووید را در روسیه تزریق کرده اند و به زودی برای تزریق دوز دوم به مسکو خواهند رفت. دولت روسیه موظف است این مسافران را سه روز تحت نظر داشته باشد، اما به اعتقاد این کارآفرین آلمانی، فرصت خوبی برای گشت وگذار در مسکو و آشنایی با سفینه های فضایی در دوران جماهیر شوروی است.

این آژانس مسافرتی نروژی به دنبال تقاضای زیاد برای سفر به خاطر واکسن، یک تور سه هفته ای با عنوان سلامت عرضه کرده که جهانگردان فاصله بین دو دوز واکسن را می توانند در آبگرم های ترکیه سپری کنند. این شرکت جهانگردی همچنین تور سفر سیبری با قطار همراه با واکسن را عرضه کرده است که تا به حال 600 نفر از آلمان، سوئیس و چند کشور اروپایی دیگر در آن ثبت نام کرده اند.

در امریکا، با سرعت دریافت تزریق واکسن به افراد بالغ، برخی ایالت ها که واکسن بیشتری دارند، برنامه تزریق به مسافران را شروع کرده اند. مثلا از ماه ژوئن، یعنی یک ماه دیگر، در آلاسکا که بخشی از ایالت متحده آمریکا است تزریق واکسن کووید به مسافران در فرودگاه پیشنهاد می شود. در داکوتای شمالی، ایالت هم مرز با کانادا نیز تزریق واکسن کرونا به راننده های ترانزیتی کامیون که از کانادا وارد آمریکا می شوند، شروع شده است. در فلوریدا افرادی که به صورت موقت یا برای تجارت به این ایالت سفر می کنند، امکان تزریق واکسن کرونا را دارند.

در میامی نیز مقررات آزاد این اجازه را می دهد به افرادی که از امریکای جنوبی و مرکزی با ویزا وارد می شوند واکسن تزریق شود. دنیل کوردوا، یک اقتصاددان اهل پرو که در دانشگاه فلوریدا کار می کند پیروز شده با ویزای امریکا، واکسن کووید را دریافت کند. او با یک پرواز از شهر لیما به میامی رفته و مستقیم به کمپ تزریق واکسن مراجعه کرده و با ارائه مدارک شغلی خود، این واکسن را تزریق کرده است. او گفته خیلی ها را در پرو و لیما می شناسد که به همین منظور به امریکا سفر کرده اند.

روزنامه مکزیکی ریفورما هم گزارش داده که آدم برها (Coyotes) ـ قاچاقچیانی که افراد را از مرز مکزیک و امریکا رد می کنند ـ این بار به افرادی که قصد دارند برای تزریق واکسن کووید به امریکا بروند، کمک می کنند.

اما مالدیو ـ جزیره ای در اقیانوس هند ـ که سیاست افزایش جهانگرد را در پیش گرفته شده، با استراتژی 3V (تعطیلات، واکسن، بازدید) جهانگردان را برای سفر به این کشور همراه با تزریق واکسن کووید تشویق می کند. عبدالله ماسوم، وزیر جهانگردی مالدیو به CNBC گفته در حالی که فقط حدود 13 درصد از مالدیو واکسینه شده اند، اما حدود 90 درصد از کارگران خط مقدم جهانگردی واکسن کووید را دریافت کرده اند که از اهمیت این کشور به صنعت جهانگردی ناشی می شود.

صربستان نیز تجربه تزریق واکسن به مسافران بین المللی را دارد، این کشور حدود سه میلیون واکسن فایزر، آسترازنکا، اسپوتنیک وی و سینوفارم برای شهروندانش خریده که بیشتر از حد مورد نیاز بوده، بنابراین واکسن اضافه را به ملیت های دیگری که به صربستان سفر کنند، تزریق می کند. به گزارش یورونیوز، تا کنون بیش از 22 هزار نفر خارجی واکسن کووید را در صربستان دریافت کرده اند. بیشتر این افراد از همسایگان صربستان و حوزه بالکان بوده اند، شهروندانی از کانادا نیز به انگیزه تزریق واکسن به صربستان سفر کرده اند.

چالشی که بسکمک از کشورها با آن روبه رو هستند نابرابری جهانی در تهیه و توزیع واکسن است. بر اساس مطالعه اجرا شده در دانشگاه آکسفورد، 82 درصد از واکسن های کووید به کشورهایی با درآمد بالا و اقتصاد متوسط رو به بالا رسیده و فقط 0.2 درصد واکسن ها برای کشورهای کم درآمد خریداری شده است. برای کاهش این مشکل، تلاش هایی کوواکس (نهاد هماهنگ کننده تهیه واکسن زیر نظر سازمان بهداشت جهانی) درحال انجام است، اما کشورهای ثروتمند سهم بیشتری را برای عرضه واکسن در اختیار گرفته اند و اکنون که موج سفر به خاطر واکسن شکل گرفته، با توجه به اقتصاد از دست رفته بخش جهانگردی در برخی کشورها، نگرانی هایی از بابت نگاه سرمایه داری به واکسن کووید که شانس آن را نصیب افراد ثروتمند می کند و نه فقیر، مطرح است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1590

به "کدام کشورها به مسافران واکسن کرونا می زنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام کشورها به مسافران واکسن کرونا می زنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید