کتاب شهر؛ پدیده ای نوظهور در گردشگری ادبی

به گزارش سفر به روسیه، کتاب شهر پدیده ای نوظهور است که می توان آن را زیرمجموعه ای از گردشگری ادبی به شمار آورد. اگر به توریسم و کتاب علاقه دارید، این مقاله می تواند الهام بخش شما برای پروژه ای بزرگ باشد یا به شما در انتخاب مقصد بعدی تان، کمک کند.

کتاب شهر؛ پدیده ای نوظهور در گردشگری ادبی

عاشقان سفر و خوره های کتاب وجوه مشترک زیادی دارند که مهم ترین آن ها، تجربه جهان است؛ فرقی نمی کند در جایگاه هواپیما روی به سوی مقصدی نو باشید یا روی جایگاه راحتی و در حال کشف جهانیی ناشناخته درون کتاب. اگر هم عاشق سفر هستید و هم خوره کتاب، شاید دوست داشته باشید تا مقصد بعدی سفرتان را با کمک این مقاله انتخاب کنید.

به جهانی کتاب شهرها خوش آمدید.

کتاب شهر چیست؟

کتاب شهر، شهر یا روستایی را شامل می شود که در آن کتاب فروشی هایی با گنجینه ای از کتاب های عتیقه و دست دوم متمرکز شده اند. بیشتر این کتاب شهرها در روستاهایی با جاذبه های تاریخی یا چشم میزانای بی نظیر رشد و توسعه یافتند. این مفهوم که برای اولین بار از طریق ریچارد بوث، در یکی از فستیوال های هی آن وی در ولز مطرح شد، نمونه ای عالی از ترقی روستاها به شمار می رود. همچنین این جنبش پیشرفتی موفقیت آمیز در صنعت توریسم تلقی شده که بسکمک از کشورهای جهان در پی اجرایی کردن آن هستند.

سفر به مقصدی توریستی که همزمان مملو از کتاب فروشی است، می تواند هیجان انگیز و دلگرم کننده باشد. در کتاب نو الکس جانسون با نام کتاب شهرها: 45 بهشت در جهانی نوشته ها، خوانندگان با کتاب شهرها در سراسر جهان آشنا می شوند، از جیمبوچو در ژاپن گرفته تا هوبارت در نیویورک.

چطور یک شهر را به کتاب شهر تبدیل کنیم؟

اما چطور یک شهر می تواند به زمره کتاب شهرها بپیوندد و با استفاده از این صنعت خاص و متفاوت رشد و توسعه بیابد؟ برای تبدیل یک شهر به کتاب شهر، باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • مهم ترین اصل، وجود جاذبه های گردشگری و چشم میزانای زیبا در شهر مورد نظر است. کتاب شهرها پیش از همه، مقاصدی توریستی به شمار می فرایند و تنها در صورتی امکان رشد و شکوفایی در این زمینه را دارند که گردشگران بدون در نظر گرفتن آن ها به عنوان کتاب شهر، نام شان را در لیست سفرهای خود قرار داده باشند.
  • دومین نکته، انتخاب شهری کوچک و نسبتا دورافتاده است. بدین ترتیب پول به دست آمده از فروش کتاب می تواند بیشتر دوام بیاورد و صرف هزینه های هنگفتی که لازمه شهرهای بزرگ است، نشود.
  • در پایان نیز همه ماجرا بستگی به میزان اراده و زیرکی مجریان پروژه و همچنین شدت علاقه آن ها به کتاب دارد. یک کتاب شهر، جدای از موقعیت جغرافیای اش، نیازمند مجریانی است که با عزم، آگاهی و دلسوزی قدم در این راه می گذارند، وگرنه نتیجه تلاش ها بی حاصل خواهد ماند.

در بیشتر موارد لزوم اقتصادی اصلی ترین انگیزه در تبدیل یک روستا یا شهر معمولی به کتاب شهر است و تجربه 40 نمونه کتاب شهر در سراسر جهان نشان می دهد که این شیوه ارزش سرمایه گذاری را دارد. دلیل سودآوری و ثمربخش بودن این ایده در جذب اشتراکی گردشگران علاقه مند به کتاب است. بر اساس این استراتژی، کتابفروشی ها بدون حس رقابت، در جوی محبت آمیز و با همکاری و حمایت یک دیگر، در راستای هدفی واحد برای جذب گردشگران تلاش می کنند. بدین ترتیب گردشگران می توانند علاوه بر لذت بردن از جاذبه های توریستی، در محیطی آرام درون کتاب ها نیز به سیر و سفر بپردازند.

با چند کتاب شهر آشنا شوید

کتاب شهرها پدیده ای نوظهور در گردشگری ادبی هستند. هی آن وی در ولز، به عنوان اولین کتاب شهر، در سال 1977 معروفیت یافت و سازمان بین المللی کتاب شهرها نیز در سال 2000 تاسیس شد. با وجود این همچنان کتاب شهرها زیادی در سراسر جهان وجود دارد که می توانند مقصد بعدی برای سفر و الهام بخش شما در تبدیل یک شهر به کتاب شهر در کشور خودتان باشد. با چند مورد از مجذوب کننده ترین کتاب شهرها آشنا شوید:

شهر کلونز دراسترالیا، شهری معدنی است که علاوه بر معادن طلا، به لوکیشن فیلم هایی مانند مری و مکس و ند کلی معروفیت دارد. این شهر که با صحراهای ناهموار استرالیا احاطه شده است، یکی از مهم ترین کتاب شهرها جهان به شمار می رود.

شهر فیرلند درنروژ، نه تنها مقصدی برای گشت و گذار در سرزمین های اسکاندیناویایی محسوب می شود، بلکه با بی شمار کتاب های دست دوم، یک کتاب شهر تمام و کمال نیز است. سیر در اثری کلاسیک با چشم اندازی از دریاچه های کوهستانی؛ بهتر از این قابل تصور نیست.

روستای هوبارت در نیویورک، هر چند عضوی از سازمان بین المللی کتاب شهرها محسوب نمی شود، اما با جمعیتی حدود 500 نفر و 5 کتابفروشی بسیار بزرگ، سال ها است که نام روستای کتاب را با خود یدک می کشد.

کتاب شهر پاجو در کره جنوبی، با گنجینه ای از 20 کتاب برای هر شخص، مایه مباهات است. کتاب شهر پاجو (Paju Book City) مجموعه فرهنگی عظیمی است که تنها ساکنان آن، کارمندان آن به شمار می فرایند و ورود برای عموم مردم آزاد است.

منبع: کجارو / booktown.net / curiosity.com
انتشار: 25 اسفند 1400 بروزرسانی: 25 اسفند 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1926

به "کتاب شهر؛ پدیده ای نوظهور در گردشگری ادبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب شهر؛ پدیده ای نوظهور در گردشگری ادبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید