کاوش لایه نگاری توق تپه نکا به اتمام رسید

به گزارش سفر به روسیه، کاوش لایه نگاری توق تپه نکا با هدف تعیین لایه های فرهنگی مربوط به دوره ­های پیش ازتاریخ به اتمام رسید.

کاوش لایه نگاری توق تپه نکا به اتمام رسید

به گزارش خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران، رحمت عباس نژاد سرستی، صبح امروز 11 مرداد 99 با اشاره به مشخص لایه های فرهنگی مربوط به دوره های پیش ازتاریخ گفت: در این کاوش، دوره های آهن، مفرغ، مس و سنگ، و دوره نوسنگی با سفال مشخص شدند، اما مهم ترین دوره این محوطه باستانی، دوره نوسنگی با سفال بوده است که ازلحاظ باستان شناسی پیش ازتاریخ شرق مازندران، اهمیت بالایی دارد.

دانشیار رشته باستان شناسی دانشگاه مازندران اضافه کرد: با کاوشی که در دو ترانشه صورت گرفت، بیش از چهار متر، خاک برداری شد و لایه های این دوره ها مشاهده شد.

او از کشف بیش از یک متری لایه های نوسنگی در این کاوش خبر داد و یادآور شد: این اتفاق بسیار مهمی در دوره نوسنگی منطقه است، که برای نخستین بار در دشت های شرق مازندران به طور عام و در دشت نکا به طور خاص صورت پذیرفته است.

عباس نژاد بابیان مسائل و مسائل باستان شناسی دوران نوسنگی منطقه شرق مازندران، شرح داد: یکی از مسائل مهم در این خصوص، مشخص نبودن توالی و تسلسل گاه نگاری دوره های میان سنگی به نوسنگی بدون سفال و سپس به نوسنگی با سفال است. مسئله دوم، نبود مطالعات دقیق دیرین اقلیم شناسی و چگونگی تأثیر پیشروی و پس روی آب دریای مازندران بر استقرارهای انسانیِ دوره های میان سنگی و نوسنگی است. مسئله سوم، نامعلوم بودن شرایط معیشت اقتصادی دوره های میان سنگی و نوسنگی و ساکنان روستاهای اولیه در این منطقه است.

سرپرست کاوش توق تپه نکا اضافه کرد: داده های حاصل از این کاوش با رعایت موازین و مقررات اداری و حقوقی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در راستای مسائل و پرسش های مطرح شده، توسط پژوهشگران داخلی و خارجی در مراکز علمی و پژوهشی موردبررسی و مطالعه علمی قرار خواهند گرفت.

او به کشف سفال ها و ابزارهای سنگی دوره های مختلف پیش ازتاریخ به ویژه دوران نوسنگی اشاره کرد و گفت: ابزارهای خوبی پیدا شد و اطلاعات پیرامون آن ها در آینده ای نزدیک و با رعایت حقوق معنوی وزارت متبوع و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، منتشر خواهد شد.

عباس نژاد گفت: 13 سال پیش، توسط علی ماه فروزی برای آموزش دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی سوادکوه در این محوطه، حدس انجام شد و ما هم پیرو مطالعات مذکور، تصمیم گرفتیم کاوش ها را ادامه داده، به خاک بکر برسیم و همچنین با هدفمندی گسترده تر، همراه با لایه نگاری و تاریخ گذاری دقیق تر، مطالعات قبلی را تکمیل کنیم.

این محوطه در دهستان مهروان نکا واقع شده و از جاده اصلی به سمت دریا حدود 5 تا 6 کیلومتر فاصله دارد. توق تپه نکا در کنار روستای اسکاردین واقع شده است که با مجوز رسمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و حمایت و نظارت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران و همچنین پشتیبانی فرمانداری نکا و بخشداری مرکزی آن شهرستان از تاریخ 99/3/24 تا 99/5/8 مورد کاوش لایه نگاری قرار گرفت. در این کاوش، تعدادی از دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترای باستان شناسی دانشگاه مازندران و کارشناسان باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران، مشارکت داشته اند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1082

به "کاوش لایه نگاری توق تپه نکا به اتمام رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوش لایه نگاری توق تپه نکا به اتمام رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید