پرونده خاوری روی میز 2 قاضی معروف، 4روز تا محاکمه غیابی فراری6ساله

به گزارش سفر به روسیه، به گزارش خبرنگاران، شش سال پیش بود که محمودرضا خاوری دقیقا در آغازین روزهای پاییز 90 کشور را به مقصد کانادا ترک کرد. خاوری که پیش تر از مدیران بانک ملی ایران بود، دستی هم در فسادهای اقتصادی بزرگ داشت به طوری که در پرونده فساد سه هزار میلیاردی بارها نام وی مطرح شد.

پرونده خاوری روی میز 2 قاضی معروف، 4روز تا محاکمه غیابی فراری6ساله

خاوری که خود فارغ التحصیل رشته حقوق و آشنا به مسائل حقوقی بود، با اخذ تابعیت کانادا و فراهم کردن شرایط زندگی در خارج از کشور به بهانه شرکت در یک جلسه از کشور گریخت.

اگرچه حکم پرونده فساد سه هزار میلیادری برای همدست خاوری یعنی امیرمنصور آریا صادر و در نهایت هم اجرا شد و نام خاوری مدتی در سایت اینترپل نهاده شد اما هنوز پس از گذشت شش سال و اقدامات ملی و بین المللی گره پرونده او باز نشده است.

در داستان فرار خاوری نام های متعددی مطرح است. بعضی از مسئولان از جمله رئیس جمهور وقت و رئیس سازمان بازرسی اعلام نمودند که افرادی در کشور به فرار خاوری یاری کردند. جواد الله قدمی یکی از اسامی مطرح شده در این پرونده بود که گفته می شد در فرار خاوری نقش جدی دارد.

قاضی جواد الله مقدم:من خاوری را فراری ندادم

قاضی جواد الله قدمی چندی پیش در تبادل نظر با خبرنگاران در رابطه با پرونده خاوری اعلام نمود: نامی از بانک در ابتدا پرونده ای مطرح شد که به ربطی به بانک ملی نداشت بلکه یکی از مدیران بانک صادرات علیه یکی از شعبات خود شکایت کرد و بعد از آن در همین پرونده نام بانک های دیگری هم مطرح شد. در پرونده های سنگین مرسوم است کسانی دخالت نمایند که سابقه قضاوت داشته باشند و بعد از آنالیز، وکالت پرونده ملی به من پیشنهاد شد و من هم پذیرفتم.

وی اضافه کرد: پیشنهاد وکالت از سوی مدیرعامل وقت بانک مطرح شد و برای اعلام وکالت باید به اهواز می رفتم که این اتفاق همسو با حضور محمودرضا خاوری در آن شعبه شد. قبل از این داستان، تعدادی از افراد این پرونده در کیش بازداشت شده بودند. در آن مقطع با توجه به حضور افراد درگیر در این پرونده خاوری هم حضور یافت و من علت حضور خاوری را جویا شدم که او گفت، جهت اخذ توزیع در دادگاه حضور یافتم.من به تهران برگشتم اما او تا عصر همان روز در شعبه باقی ماند و پس از آن هیچ وقت خاوری را ندیدم.شایعه شده بود که این دیدار به منزله تقبل وکالت خاوری است که این موضوع صحت ندارد.

قاضی جواد الله قدمی در پاسخ به این سوال که آیا شما وکالت خاوری را برعهده داشتید؟ گفت: من از همه مدیران بانک که پرسیدم گفتند که آگاه نشدیم که کسی به عنوان وکیل، ایشان را همراهی کند. بعدها متوجه شدیم که شاید سوء تفاهمی در مورد حضور من در آن شعبه به منظور وکالت خاوری ایجاد شده است که این به هیچ وجه صحت ندارد.

قدمی در مورد شایعه مطرح شده در رابطه با نسبت فامیلی با یکی از مسئولان ارشد دستگاه قضا گفت: تصاویری را دوستان از بعضی شبکه های خارجی برای من ارسال کردند که در آن تصاویر گفته شده بود من داماد یکی از مسئولان قضایی هستم که این تشویش اذهان عمومی است و به هر حال چنین نسبتی وجود ندارد و من خاوری را فراری ندادم.

پس از فرار محمودرضا خاوری، علیرغم همه اظهار نظرهای مبهمی که به نام بعضی افراد در فرار وی اشاره می کرد، در طول این شش سال با وجود اظهار نظرهای رسمی از سوی مقامات قضایی و دولتی، هیچ تلاشی برای بازداشت افراد فراری دهنده وی صورت نگرفت.

حالا بعد از گذشت شش سال پرونده محمود رضا خاوری آنطور که غلامحسین اسماعیلی رئیس دادگستری تهران در تبادل نظر با خبرنگاران می گوید: با توجه به مرتبط بودن پرونده خاوری با پرونده فساد سه هزار میلیاردی این پرونده به جای دادگاه کارکنان دولت به دادگاه عمومی و انقلاب تهران ارسال شده است.

به گفته وی اتهام اخلال در نظام مالی دراین پرونده مطرح است.

پرونده خاوری روی میز دو قاضی معروف

در حالی دو قاضی معروف دادگاه انقلاب پرونده خاوری را مطالعه کردند که تا برگزاری دادگاه غیابی وی تنها چهار روز باقی مانده است و خاوری فراری پس از شش سال قرار است غیابی محاکمه گردد. این پرونده یک قاضی اصلی دارد. پرونده خاوری در همان شعبه رسیدگی نماینده به پرونده مه آفرید آنالیز می گردد و به جای قاضی سراج قاضی دیگری معین شده است و یک قاضی بنام دیگر هم این پرونده را آنالیز می نماید.

داستان پرونده شش ساله خاوری نکات مبهم فراوانی دارد و باید منتظر ماند و دید رای صادره از سوی دادگاه تا چه حد قابلیت اجرا دارد و با توجه به اینکه نام محمودرضا خاوری در سایت پلیس اینتر پل از بین اسامی تحت تعقیب حذف شده است، می توان به بازگشت این فرد امیدوار بود یا خیر؟

نکته دیگری که رای دادگاه روزسه شنبه سی آبان معین می نماید، سرنوشت اموالی است که خاوری به غارت برده است.آنطور که محسنی اژه ای سخنگوی دستگاه قضا می گوید: حداقل حکم صادره برای خاوری مصادره اموالش است. اما سوالی که در اینجا مطرح می گردد این است که سرنوشت اموال و املاکی که خاوری با پول بیت المال در کانادا برای خود خریداری نموده است،چی می گردد؟

با همه ابهاماتی که مطرح است دادگاه خاوری در حالی روز سه شنبه هفته آینده برگزار می گردد که هنوز وی هیچ وکیلی را به دادگاه معرفی ننموده است.در صورت برگزاری دادگاه، خاوری تا 20آذر فرصت دارد به حکم صادره دادگاه انقلاب اعتراض کند.

بعضی از حقوقدانان معتقدند در صورتی که خاوری در دادگاه ایران محکوم گردد و وضعیت وی از حالت متهم به مجرم بودن تغییر یابد، پلیس اینترپل موظف به بازگرداندن محکوم است که این مسئله نیازمند پیگیری های هرچه بیشتر مراجع بین المللی است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 آذر 1398 بروزرسانی: 16 آذر 1398 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 497

به "پرونده خاوری روی میز 2 قاضی معروف، 4روز تا محاکمه غیابی فراری6ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرونده خاوری روی میز 2 قاضی معروف، 4روز تا محاکمه غیابی فراری6ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید