شرایط فعالیت مشاغل و تردد در تهران از روز شنبه

به گزارش سفر به روسیه، تهران در جلسه کمیته های تخصصی ستاد ملی کرونا که عصر روز 11 آذر 99 برگزار گردید از روز شنبه از شرایط قرمز به شرایط نارنجی تغییر می نماید. با این حساب مجموعه ای از محدودیت ها و منع ترددها در پایتخت لغو شد.

شرایط فعالیت مشاغل و تردد در تهران از روز شنبه

به گزارش همشهری آنلاین، درحالی که شب گذشته علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی کرونا اظهار داشت در استان تهران فقط شهر تهران در شرایط قرمز است، در جلسه کمیته های تخصصی ستاد ملی کرونا تصمیم گرفته شد از صبح شنبه تهران در شرایط نارنجی باشد. با این حساب و با توجه به اعلام قبلی ستاد ملی کرونا، نه تنها گروه دوم مشاغل و اصناف می توانند فعالیت نمایند که حتی منع تردد ساعت 9 شب تا 4 صبح هم در تهران لغو می گردد.

پیش از این اعلام شده بود منع تردد شبانه فقط در شهرهای قرمز که تهران هم یکی از آنها بود، اجرا می گردد. از شنبه تهرانی ها می توانند بدون دغدغه، تردد شبانه داشته باشند. این منع تردد برای لغو دورهمی های خانوادگی گذاشته شده بود که وزارت بهداشت می گوید سهم بالایی در شیوع کرونا در ایران دارد.

ابتلای 83 درصد بیماران کرونا در دورهمی ها

مطابق اطلاعات از پیش اعلام شده در شرایط نارنجی: ادارات ارائه دهنده خدمات ضروری و دستگاه های مرتبط با مأموریت های اساسی و مدیریت شهری می توانند با تشخیص بالاترین مقام مسؤول (در سطح ملی یا استان) نسبت به کاهش حضور تا یک سوم کارکنان خود اقدام نمایند. در سایر ادارات شهر ارائه خدمات با حضور 50 درصد کارکنان انجام خواهد شد.

اما بر اساس جدول، در شهرهای زرد فعالیت مشاغل گروه 4 ممنوع است؛ در شهرهای نارنجی گروه های 3 و 4 ممنوع هستند؛ در شهرهای قرمز گروه های 4،3،2 ممنوع هستند.

فهرست مشاغل در 4 گروه

فهرست مشاغل گروه یک (مشاغل ضروری) که در هیچ یک از شرایط های سه گانه تعطیل نمی شوند شامل کارخانه های فراوریی، مراکز صنعتی و معدنی، کشاورزی، شیلات و خدمات وابسته، مراکز زیرساختی و حیاتی، مراکز تأمین و توزیع آب، برق، گاز، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعالیت های تصفیه و تهویه هوا، پالایشگاه ها و صندلی های عرضه سوخت، حمل ونقل عمومی کالا و مسافرِ برون شهری شامل ریلی، هوایی، جاده ای و دریایی، حمل ونقل عمومی درون شهری، ادارات و مراکز نظامی، انتظامی و امنیتی، امدادی و ستادی، فروشگاه های زنجیره ای، سوپرمارکت ها، میوه فروشی ها و سبزی فروشی ها، میادین میوه و تره بار، مراکز فراوری، نگهداری، توزیع و فروش محصولات غذایی و خدمات وابسته، مراکز فراوری و عرضه فرآورده های لبنی نانوایی (فراوری فرآورده های نانوایی)، مراکز بهداشتی، درمانی، امدادی، اورژانس و تأمین آمبولانس دولتی و خصوصی، داروخانه ها، مراکز و فروشگاه های دامپزشکی، پخش دارو، عطاری و داروهای سنتی، مراکز تهیه، فراوری و توزیع مواد غذایی آماده و بیرون بر، خدمات اپراتورهای ارتباطی، خدمات الکترونیک و فعالیت های پستی، شرکت های خدمات اینترنتی (اعم از تأمین نمایندگان اینترنت، فروشگاه های اینترنتی و شرکت های خدماتی مبتنی بر اینترنت)، رسانه های مکتوب و برخط و مشاغل مشابه، مراکز نگهداری و خدماتی سالمندان، معلولین، جانبازان، مراکز توان بخشی و مراقبتی، آسایشگاه ها، تعمیرگاه های انواع خودرو، لوازم خانگی، الکتریکی و الکترونیکی، فروشگاه های انواع قطعات و لوازم یدکی، فروشگاه های انواع مصالح ساختمانی و آهن آلات، کارگاه های صنعتی (مانند جوشکاری و تراشکاری و مشابه آن)، چاپخانه ها، خشکشویی ها و آرامستان ها است.

مشاغل گروه 2 شامل بوستان ها و مراکز تفریحی، پاساژهای سربسته و سرباز، بازارهای سرپوشیده، مراکز خرید و فروش عظیم غیرمواد غذایی و بازارهای موقت، بازارها و نمایشگاه های فروش انواع خودرو، مراکز شماره گذاری اتومبیل، باشگاه های ورزشی، سالن های بدنسازی، آرایشگاه های مردانه، مراکز فروش لوازم آرایشی و بهداشتی، مراکز فروش فرش و موکت، لوازم خانگی، پارچه، پرده، مبلمان، تزیینات داخلی، مراکز فروش کادویی، اسباب بازی، لوازم التحریر، مراکز فروش انواع پوشاک، کیف و کفش، خرازی، خیاطی، آتلیه و عکاسی، آژانس مشاور املاک، خدمات چاپ دیجیتال، مراکز تهیه و طبخ غذا با پذیرش مشتری، قهوه خانه ها با عرضه مواد دخانی و قنادی و شیرینی پزی تر و خشک، آب میوه و بستنی فروشی و مشاغل مشابه است.

مشاغل گروه 3 شامل مدارس، دانشگاه ها، حوزه های علمیه، آکادمی های فنی و حرفه ای، زبان سراها، آکادمی ها و کتابخانه ها، مهدهای کودک، استخرهای سرپوشیده، سینما و تئاتر، موزه ها و باغ موزه ها، تالارهای پذیرایی، آرایشگاه های زنانه و سالن های زیبایی و کاهش فعالیت مترو و حمل و نقل عمومی درون شهری است.

مشاغل گروه 4 شامل همایش ها، برگزاری مراسم اجتماعی، فرهنگی و مذهبی، مدارس شبانه روزی، باشگاه های ورزشی مربوط به ورزش های پربرخورد، از جمله کشتی، کاراته و جودو، کافه ها، چایخانه ها و قهوه خانه ها با عرضه مواد دخانی، باغ وحش ها، شهربازی ها و مراکز تفریحی آبی است.

در تمام شرایط های سه گانه شرایط هشدار، مأموریت های اداری غیرضرور لغو می گردد و دستگاه های اجرایی موظفند از اعزام کارکنان خود به مأموریت های اداری غیرضرور خودداری نمایند. مأموریت های ضروری و اجتناب ناپذیر در شرایط های زرد، نارنجی و قرمز با تأیید بالاترین مقام مجاز در سطح استان و مأموریت های ضروری در سطح ملی صرفا با تأیید مقام مجاز در سطح ملی قابل انجام است.

شرایط جلسات اداری چگونه خواهد بود؟

برگزاری جلسات اداری با رعایت پروتکل ها و الزامات ابلاغی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از جمله شرایط محل جلسه و فضای مورد احتیاج برای هر یک از شرکت نمایندگان و با رعایت محدودیت های قابل انجام است:

- تعداد شرکت نمایندگان جلسات در شرایط زرد حداکثر 30 نفر

- تعداد شرکت نمایندگان جلسات در شرایط نارنجی حداکثر 20 نفر

- تعداد شرکت نمایندگان جلسات در شرایط قرمز حداکثر 15 نفر

شرایط تردد خودروها در مناطق مختلف چگونه است؟

ورود خودروها در جاده های شهرهای قرمز یک میلیون تومان و شهرهای زرد و نارنجی تا 500 هزار تومان جریمه دارد؛ البته در این طرح، تهران و کرج یکی دیده شده اند. ورود افراد غیربومی به شهرهای نارنجی و قرمز ممنوع است. به این ترتیب افرادی که ساکن شهر نارنجی یا قرمز نیستند نمی توانند به این شهرها وارد شوند. از سوی دیگر کسانی که ساکن شهرهای قرمز و نارنجی هستند اجازه ورود به سایر شهرها را هم ندارند. یعنی می توانند از شهر خود خارج شوند اما اجازه ورود به سایر شهرها را ندارند و این تدبیر با این هدف در نظر گرفته شده که بعضاً بعضی افراد مشاغل فراوریی در اطراف شهرها دارند. به این ترتیب این افراد می توانند برای حاضر شدن در محل کار خود از شهر خارج شوند اما قطعا افراد به قصد سفر نمی توانند از شهرهای نارنجی و قرمز خارج شوند.

چرا بعضی مشاغل باز و بعضی بسته است و ابهاماتی وجود دارد؟

مشاغلی مانند فروشگاه های انواع مصالح ساختمانی و آهن آلات، کارگاه های صنعتی مانند جوشکاری و تراشکاری و مشابه آن، خشکشویی ها و چاپخانه ها جزو مشاغل گروه یک محسوب شده و فعال خواهند بود. علت قرارگیری چاپخانه ها نیز به علت فعالیت روزنامه ها و رسانه های مکتوب است. به عبارت دیگر هر آنچه جنبه تعمیراتی داشته باشد، لازم است باز باشد.

شاخص مشخص شرایط شهرها به چه شکلی است؟

شاخص مشخص شرایط شهرها در این طرح متمرکز بر تعداد بستری با تست PCR مثبت روزانه است در سه دسته ذیل است:

شهرهای زرد: بستری با تست PCR مثبت روزانه 4 نفر به ازای هر صدهزار نفر

شهرهای نارنجی: بستری با تست PCR مثبت روزانه 6 نفر به ازای هر صدهزار نفر

شهرهای قرمز: بستری با تست PCR مثبت روزانه 10 نفر به ازای هر صدهزار نفر

منبع: فرارو
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1288

به "شرایط فعالیت مشاغل و تردد در تهران از روز شنبه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط فعالیت مشاغل و تردد در تهران از روز شنبه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید