هیچ ترتیبات جدیدی با آژانس انجام نشده است

به گزارش سفر به روسیه، نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی با بیان اینکه هیچ ترتیبات جدیدی با آژانس، بعد از تفاهم مشترک اخیر در تهران، انجام نشده، به بانیان هر قطعنامه ای علیه ایران هشدار داد که اگر بخواهند به جهت تقابل روی بیاورند، با پاسخ قاطع تهران روبرو خواهند شد.

هیچ ترتیبات جدیدی با آژانس انجام نشده است

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، کاظم غریب آبادی سفیر و کننده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی در وین، در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص بیانیه سه کشور اروپایی راجع به دلیل توقف فرآیند قطعنامه در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت: سه کشور ادعا کرده اند با این اقدام خود فرصت دیگری به ایران و آژانس دادند تا به کار خود در خصوص برخی موضوعات ادامه دهند و حق خود را برای درخواست جلسه فوق العاده شورای حکام در هر زمانی محفوظ می دارند.

* سه کشور به خودشان فرصت دیگری داده اند

وی افزود: سه کشور در واقع، به خودشان یک فرصت دیگری داده اند تا در پرتو بی اقدامی و عدم پایبندی به تعهداتشان تحت برجام از یکسو و عدم تخریب فضای دیپلماسی و همکاری ایران و آژانس از سوی دیگر، به تکالیف خود عمل کنند.

غریب آبادی افزود: توقف فرآیند قطعنامه، نتیجه دیپلماسی و مقاومت فعال و همچنین پیشرفت های چشمگیر در حوزه هسته ای در پرتو قانون اخیر مجلس شورای اسلامی است.

کننده ایران گفت: از این رو، به بانیان هر قطعنامه ای علیه ایران در هر مرحله و زمانی هشدار می دهیم اگر بخواهید مجددا به راستا تقابل روی بیاورید، جمهوری اسلامی ایران آماده است واکنش و پاسخ محکمی، به ویژه در حوزه فنی هسته ای، به آن بدهد.

* هیچ ترتیبات جدیدی با آژانس، بعد از تفاهم مشترک اخیر در تهران، انجام نشده

کننده دائم کشورمان در خصوص ارتباط سفر هیأت فنی آژانس در ماه آوریل به تهران نیز گفت: اروپایی ها و رسانه هایشان مایلند این موضوع را به امتیازی برای خودشان در فرآیند توقف قطعنامه تلقی کنند. اگر آنها مایلند از این موضوع به عنوان یک راهکار حفظ آبرو در توجیه توقف فرآیند قطعنامه استفاده کنند، مربوط به خودشان است.

وی تأکید کرد: هیچ ترتیبات جدیدی با آژانس، بعد از تفاهم مشترک اخیر در تهران، انجام نشده است. همانگونه که در نشست شورای حکام هم گفتم، تعاملات دو طرف در حوزه پادمان، موضوع جدیدی نیست و در تداوم روابط موجود می باشد.

گفتی است بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی پیش از این در گفت وگو با خبرنگار فارس گفته بود که سفر هیأت آژانس به تهران در ماه آوریل در سطح معاون مدیرکل است و این نشست را در راستای تعاملات فنی دو طرف و در چارچوب موضوعات پادمانی برشمرد.

سه کشور اروپایی عضو برجام بعد از عقب نشینی از صدور قطعنامه انتقادی از ایران در شورای حکام آژانس اتمی بیانیه ای صادر کرده و ایران را به نقض برجام متهم کرده و گفتند که از این بابت نگران هستند. آنها نوشتند: همچنان از نقض ادامه دار تعهدات هسته ای ایران در ماه های اخیر به خصوص گام های تنش آمیز برداشته شده از سوی این کشور از تاریخ نوامبر 2020 نگران هستیم.

آنها درباره دلیل عقب نشینی از تصمیم خود برای صدور این قطعنامه نیز گفتند: با وجود حمایت آشکار از این قطعنامه در شورای حکام آژانس اتمی ما فعلاً تصمیم گرفته ایم این اقدام را متوقف کنیم تا به مدیرکل آژانس برای اجرای تلاش های جدید ایشان با هدف شکستن این بن بست و حل و فصل بدون تأخیر اختلافات مذکور -اقداماتی که مدیر کل در هفته جاری آنها را به شورا اعلام کرد- فرصت بدهیم.

سه کشور در بیانیه مذکور عنوان کردند: ما تحولات را از نزدیک رصد خواهیم کرد و چنانچه پیشرفتی در خصوص هر یک از تحولات مطرح شده در این جلسه حاصل نشود حق فراخوان برای برگزاری نشست فوق العاده شورا را برای خود محفوظ می دانیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1449

به "هیچ ترتیبات جدیدی با آژانس انجام نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیچ ترتیبات جدیدی با آژانس انجام نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید