نگرانی ها از دچار شدن رهبر اخوان المسلمین به سرنوشت مرسی

به گزارش سفر به روسیه، خانواده محمد بدیع رهبر جماعت اخوان المسلمین مصر و همچنین فعالان حقوقی مصر نسبت به وخامت حال وی که از چهار سال پیش در زندان و ممنوع الملاقات است، ابراز نگرانی کردند.

نگرانی ها از دچار شدن رهبر اخوان المسلمین به سرنوشت مرسی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، خانواده محمد بدیع رهبر اخوان المسلمین مصر هشدار داد که با نزدیک شدن زمستان و با توجه به شرایط سخت پیش روی بدیع در داخل زندان از جمله اینکه بیش از چهار سال است کسی اجازه ملاقات با او را ندارد و احتمال بروز مسائل جسمی برای وی در داخل زندان هشدار دادند.

ضحی دختر بدیع در صفحه فیس بوک خود با ابراز نگرانی از بدتر شدن وضعیت سلامت پدر 76 ساله خود گفت او در سلول انفرادی روی زمین های سیمانی بدون هیچ زیراندازی می خوابد و هیچ پتو یا لباس زمستانی ندارد که بخواهد برای غلبه بر سرما از آن استفاده کند.

ضحی در پیامی دیگر گفت که پدرش دو هزار و 257 روز است که در سلول انفرادی به سر می برد و از یک هزار و 119 روز پیش هم ممنوع الملاقات شده است. در روزهای اخیر زمان بیرون آمدن وی از سلول(برای هواخوری در محوطه زندان) به نصف کاهش یافته است و قبل از اینکه در 24 اکتبر جاری برای حضور در یکی از جلسات محاکمه از سلول خود خارج شود 658 ساعت یکسره محبوس بوده است.

عبدالمنعم عبدالمقصود وکیل محمد بدیع به پایگاه خبری عربی 21 گفت: بدیع به دلیل کهولت سن وشرایط سخت زندان که او و هم نوعانش در زندان ملحق الزراعه مجموعه زندان های طره با آن روبرو هستند از مسائل جسمی و بیماری های متعددی رنج می برند.

عبدالمقصود با بیان اینکه اطلاعات دریافتی از حال محمد بدیع بسیار اندک است، اضافه نمود: بدیع از چهار سال پیش ممنوع الملاقات است و وکلا اجازه ملاقات با وی را در زندان یا در خلال جلسات محاکمه را ندارند و مسئولین زندان هم حقیقت را درباره وضعیت وی کتمان می کنند.

وکیل حقوقی خانواده محمد بدیع با اشاره به اینکه دیگر زندانیان هم مثل محمد بدیع دارای شرایط مشابهی در زندان هستند، اضافه نمود: محمد سعد الکتانی، رئیس سابق مجلس الشعب و رئیس حزب الحریه و العداله، حازم صلاح ابواسماعیل وکیل مشهور، محیی حامد مشاور سابق رئیس جمهور، محسن راضی روزنامه نگار و عضو سابق مجلس و دیگر زندان یان در زندان ملحق الزراعه یا زندان العقرب هم حال و وضع خوبی ندارند.

مختار العشری رئیس کمیته قانون حزب الحریه و العداله مصر هم در گفت وگو با عربی 21 با اشاره به سرمای سخت محل واقع شدن مجموعه زندان های طره در دامنه ارتفاعات المقطم قاهره گفت: ساختمان های زندان از حیث اینکه قدیمی هستند در زمستان مثل یخچال می شوند.

این حقوقدان مصری گفت: بر اساس شواهد برخی زندانیان سابق این زندان ها به به زندانیان در هر وضعیتی که باشند فقط سه پتوی نازک می دهند که هم به عنوان زیرانداز و هم پتو استفاده می کنند و همین وضعیت درباره محمد بدیع هم صدق می کند.

وی اضافه نمود: بدیع در زندان با شکنجه های مختلف روبروست که از جمله آن دریافت لباس های زمستانی از اوست در حالی که این لباس ها را با پول خودش و توسط نگهبانان زندان خریداری کرده بود.

العشری گفت: اینکه وضعیت سلامت محمد بدیع در هاله ای از ابهام است، موجب تشدید نگرانی ها از احتمال دچار شدن وی به سرنوشت محمد مرسی، رئیس جمهور مرحوم مصر را دارد که در نتیجه اهمال و بی توجهی عمدی به حال وی در زندان درگذشت. همان اتفاقی که برای محمد مهدی عاکف از رهبران سابق اخوان هم روی داد و در روزهای پایانی عمرش به دلیل تشدید بیماری هایش نیاز به مراقبت پزشکی داشت.

محمد جمال حشمت عضو جماعت اخوان المسلمین گفت: رژیم کودتای نظامی مصر به ریاست عبدالفتاح السیسی دست به همه نوع تروریسم علیه محمد بدیع زده است، زیرا در سرکوب جماعت اخوان المسلمین و مقامات آن و در راس آن رهبر کل اخوان ناکام بوده است.

او رژیم السیسی را جنایتکار خواند و گفت: السیسی هیچ حرمت انسانی را نگاه نمی دارد و در سرکوب رقبای سیاسی خود دست به هر جنایتی می زند، زیرا از حضور آنها در جامعه برای بار دیگر هراس دارد و از همین روست که برای محمد بدیع احکام 250 سال حبس صادر می شود. علاوه بر چند حکم اعدامی که برای او صادر شده بود و در مراحل تجدید نظر لغو شد با وجود اینکه این مرد 76 سال را رد کرده است.

حشمت رژیم مصر را مسئول کامل جان رهبر جماعت اخوان المسلمین خواند و گفت: بدیع از زمان کودتای نظامی در مصر در بیش از هفتاد قضیه متهم شده است بدون اینکه ملاحظه سن و جایگاه علمی او به عنوان یکی از علمای برجسته در زمینه تخصصی علمی اش و همچنین ملاحظه قضیه شهادت فرزندش عمار در آگوست 2013 شود، بلکه به شکلی عامدانه مورد شکنجه های روحی و جسمی قرار گرفته است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1398 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 516

به "نگرانی ها از دچار شدن رهبر اخوان المسلمین به سرنوشت مرسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی ها از دچار شدن رهبر اخوان المسلمین به سرنوشت مرسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید