نشست کمیسیون برجام؛ 26 آذر

به گزارش سفر به روسیه، معاون وزیر امور خارجه روسیه و مذاکره کننده ارشد هسته ای این کشور خاطرنشان کرد که نشست کمیسیون برجام روز 16 ماه دسامبر جاری (26 آذر ماه) برگزار می گردد.

نشست کمیسیون برجام؛ 26 آذر

به گزارش خبرنگاران از ایرنا، سرگئی ریابکوف روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: شرکت نمایندگان در نشست کمیسیون مشترک برجام، روز 16 ماه دسامبر در وین گام های احتمالی دولت آمریکا در قبال معامله هسته ای را آنالیز خواهند کرد.

وی با بیان اینکه دستور کار نشست در حال تنظیم است، اضافه کرد که بدون شک این مساله را که آمریکا چگونه رفتار خواهد نمود، در هر شرایط آنالیز خواهیم کرد.

به گفته ریابکوف، دلیلی برای اینکه درباره بازگشت آمریکا به برجام در مورد برنامه هسته ای ایران به عنوان یک مساله حل شده گفت و گو گردد، وجود ندارد.

معاون وزیر خارجه روسیه گفت: باید به این نکته توجه داشت که ما برخلاف شرکت نمایندگان اروپایی برجام در زمان حاضر دلیلی نمی بینیم که درباره تغییراتی که دولت آینده آمریکا ممکن است در سیاست خود در جهت ایران انجام دهد تبادل نظر کنیم زیرا که نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بطور رسمی هنوز جمع بندی نشده است.

پیتر سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه از احتمال نشست مشترک وزیران امور خارجه کشورهای عضو برجام (پنج کشور و جمهوری اسلامی ایران) اطلاع داد و با بیان اینکه برنامه زمانی آن درحال توافق است، گفت این نشست ممکن است در ماه جاری میلادی و قبل از سرانجام سال برگزار گردد.

ریابکوف به خبرنگاران گفت: این مسأله مطرح است که چه کاری باید برای افزایش شانس حفظ برجام و ادامه کار در چارچوب های معین شده در سال 2015 انجام داد. از همه طرف می خواهیم صبور باشند و به مسئولیت های خود عمل نمایند. ما با طرف دیگر برجام همکاری می کنیم و در روزهای آینده که دیدارهای جدید به صورت حضوری و از راه دور در مورد این موضوع برگزار خواهند شد نیز به همین دلیل عمل خواهیم کرد.

ریابکوف گفت: نیروهای بانفوذی هستند که علاقه مند به فروپاشی برجام بوده و همچنین (علاقه مند به فروپاشی برجام) به دست ایرانیان هستند از این رو انتظار برخورد مسئولانه ایران درخصوص برجام وجود دارد.

وی گفت: ما معتقدیم که در این شرایط باید حداکثر مسئولیت را نشان داد؛ روسیه خواستار آن است که ایران در شرایط پیرامون برجام مسئولیت نشان بدهد و نرخ را بالا نبرد.

این مقام روس توضیح داد: علت اصلی آنچه اتفاق می افتد در اقدامات تخریبی است که ایالات متحده برای چندین ماه انجام داده است.

اولین نشست رسمی کمیسیون مشترک برجام در سطح وزیران تیرماه سال 1397 به دنبال خروج یکجانبه آمریکا از برجام در وین برگزار گردید. این نشست به صدور بیانیه ای مشترک مشتمل بر 11 بند منجر شد که طرف های باقی مانده در برجام به دلیل فشارهای غیر قانونی آمریکا از اجرای آن عاجز ماندند.

ایران 2 سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش شروع کرد.

بر این اساس، ایران 15 دی ماه 1398، با صدور بیانیه ای آخرین گام کاهش تعهدات برجامی خود را بیان کرد که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می یابد.

جمهوری اسلامی ایران همیشه اعلام نموده است در صورت بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق بین المللی، گام های برداشته شده در راستا کاهش تعهدات برجامی از سوی تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1303

به "نشست کمیسیون برجام؛ 26 آذر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست کمیسیون برجام؛ 26 آذر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید