نتیجه باورنکردنی 3900 ساعت گوش دادن به صدای نهنگ آبی!

به گزارش سفر به روسیه، محققان، نتایج مطالعه جامعی را روی نهنگ آبی در قطب جنوب منتشر نموده اند؛ این مطالعه تقریباً 3900 ساعت صدا را پوشش می دهد که در طی 15 سال جمع آوری شده است و بر سه نوع تماس مجزا به وسیله این موجودات مجذوب کننده تمرکز دارد.

نتیجه باورنکردنی 3900 ساعت گوش دادن به صدای نهنگ آبی!

درحالی که نهنگ آبی با طول 30 متر بزرگ ترین حیوان روی این سیاره است، بعلاوه یک گونه در خطر انقراض است که در زیستگاهی دورافتاده زندگی می نماید و نظارت بر آن ها در وسعت اقیانوس ها آسان نیست.

اینجاست که دستگاه های صوتی به نام سونوبوی (شناور صوت سنج) وارد می شوند. آن ها شناورهای ویژه ای هستند که می توانند سونار را تشخیص دهند، به این معنی که وقتی در اقیانوس فرو می روند، می توانند صدای نهنگ های آبی قطب جنوب (Balaenoptera musculus) را دریافت نمایند و موقعیت آن ها را تعیین نمایند و آن ها را برای مطالعه بیشتر پیدا کنید.

برایان میلر، آکوستیک دان پستانداران دریایی، از برنامه قطب جنوب استرالیا، می گوید: این تجزیه وتحلیل معاصرترین اطلاعات را در خصوص پراکندگی این حیوانات نادر و گریزان که در حین صید صنعتی تا آستانه انقراض رفته بودند نشان می دهد. ما می توانیم با اطمینان به آن ها گوش دهیم، به سمت آن ها حرکت کنیم و به صورت بصری آن ها را ببینیم، سپس از آن ها عکس بگیریم و آن ها را دنبال کنیم و حتی نمونه برداری های کوچکی از پوست آن ها برای مطالعه بیشتر بگیریم.

سه تماس متمایز با صدای بلند و کم فرکانس به وسیله تیم ثبت شد. دو تماس فقط به وسیله نهنگ های آبی در این قسمت از اقیانوس انجام می گردد. تماس Z که فقط به وسیله نرها انجام می گردد و تماس واحد A که بخش خاصی از آن تماس Z است. تماس سوم، تماس اجتماعی است که به نام D-call شناخته می گردد که به وسیله همه جمعیت های نهنگ آبی و به وسیله نهنگ های نر و ماده در مکان های تغذیه انجام می گردد. مطالعه الگوهای این تماس ها به نظارت بر جمعیت نهنگ ها در طول زمان یاری می نماید.

میلر می گوید: Unit-A گسترده ترین تماسی بود که روی بیشترین تعداد سونوبوی در سراسر قطب جنوب و زیر قطب جنوب شناسایی شد. ما در اوایل فصل تغذیه تابستان تعداد بیشتری از تماس های D را شناسایی کردیم و تماس های آهنگ واحد A و Z را در اواخر تابستان و اوایل پاییز شناسایی کردیم. درحالی که ما دقیقاً معنی این تماس ها را نمی دانیم، می توان آن ها را با داده های دیگر، مانند الگوریتم های هوش مصنوعی، برای ارزیابی حرکات نهنگ های آبی و جنبه های مختلف رفتار حیوان ترکیب کرد.

ازآنجایی که سیاره با تغییرات آب وهوایی سازگار می گردد، محققان امیدوارند که تکنیک هایی که در این مطالعه تازه ایجاد نموده اند، برای نظارت بر اثرات احتمالی بر جمعیت نهنگ های آبی و کریل، منبع اصلی غذایی آن ها، استفاده گردد.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 24 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1403 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 2244

به "نتیجه باورنکردنی 3900 ساعت گوش دادن به صدای نهنگ آبی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتیجه باورنکردنی 3900 ساعت گوش دادن به صدای نهنگ آبی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید