طریقه کاشت هسته انبه در گلدان

به گزارش سفر به روسیه، خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - امروزه انبه یکی از مطلوب ترین میوه های مناطق حاره یا همان مناطق گرمسیری به شمار می رود و کشت آن در بسیاری از مناطق با آب و هوای گرم و مرطوب صورت می گیرد. در ایران نیز کشت انبه در بخش هایی از جنوب کشور آغاز شده است. خواص انبه برای سلامتی بسیار گسترده است و استفاده از آن در صنایع مختلف غذایی، محصولات بهداشتی و آرایشی کاربرد دارد. همچنین کاشت این گیاه به عنوان یک درختچه زینتی بسیار پرطرفدار است. جالب است بدانید که کاشت انبه در گلدان نیز امکان پذیر بوده و شما نیز می توانید در منزل این گیاه زیبا را پرورش دهید. در این مقاله طریقه کاشت هسته انبه در گلدان و شرایط محیطی مورد نیاز گیاه را به شما آموزش خواهیم داد.

طریقه کاشت هسته انبه در گلدان

طریقه کاشت هسته انبه در گلدان

1. به منظور کاشت هسته انبه در گلدان لازم است همانند کاشت هسته هلو در گلدان و کاشت آووکادو ابتدا گوشت میوه انبه را به طور کامل از هسته آن جدا کنید. پس از آن هسته را به آرامی بشویید به طوریکه تا حد ممکن لیزی هسته برطرف گردد.

2. مرحله بعد شکافتن هسته و خارج کردن آن از غلاف است. در میوه های انبه کاملا رسیده هسته به راحتی با فشار دست جدا می گردد. در غیر این صورت به وسیله یک حوله یا دستمال زبر، هسته انبه را در دستان خود محکم گرفته و با یک چاقوی تیز از وسط هسته یک شکاف ایجاد کنید.

3. دقت کنید هنگام ایجاد شکاف به بذر آسیبی نرسد. همچنین برای اینکه بتوانید راحت تر غلاف هسته را جداکنید، هسته میوه را به مدت چند ساعت در آب نسبتا گرم بگذارید.

4. پس از خارج کردن بذر انبه، آن را با چند لایه دستمال کاغذی پوشانده و در پلاستیک زیپ کیپ شفافی یا ظرف پلاستیک درب دار قرار دهید. توجه داشته باشید ظرف انتخابی شما رنگ روشن باشد تا نور کافی به بذر برسد.

5. داخل پلاستیک مقدار کمی آب به اندازه دو قاشق غذاخوری بریزید و درب پلاستیک را بسته و آن را پشت پنجره قرار دهید. هر چند روز سر بزنید تا مطمئن شوید که دستمال کاغذی مرطوب است. اگر خشک شده بود از آب ولرم استفاده کنید.

6. پیشنهاد ما برای افزایش سرعت جوانه زنی گیاه، قرار دادن هسته انبه در آشپزخانه و نزدیک اجاق گاز است تا حرارت و رطوبت مناسب برای جوانه زنی هسته تامین گردد. در این صورت اگر آشپزخانه پنجره ندارد از نور مصنوعی (نور چراغ) برای تامین نور مورد نیاز گیاه استفاده کنید.

7. هسته انبه در صورت حرارت مناسب محیط در مدت یک تا دو هفته جوانه خواهد زد.

9. پس از جوانه زدن، وقت انتقال گیاه به گلدان است.

10. گلدان مناسب برای کاشت هسته انبه بایستی بزرگ باشد تا فضای کافی برای رشد گیاه فراهم گردد. همچنین بهتر است از جنس سفال باشد تا رطوبت در آن بهتر تامین گردد.

11. دقت کنید ته گلدان داراری سوراخ کافی برای زهکش باشد تا آب اضافی به راحتی از ته گلدان خارج گردد. روی سوراخ ها را با سنگریزه بپوشانید تا با خاک داخل گلدان مسدود نگردد.

12. گلدان را با خاک مناسب پر کنید. هسته انبه را داخل خاک گلدان کاشته و روی آن را تا جایی که جوانه روییده با خاک پر کنید و سپس گلدان را به طور کامل آبیاری کنید.

13. گلدان شما باید در جایی پر نور قرار داشته باشد. البته دقت کنید، گیاه جوان را نباید در معرض تابش شدید نور خورشید قرار دهید. بهتر است گلدان در جایی باشد که نور غیر مستقیم خورشید وجود داشته باشد. بهترین مکان پنجره های جنوبی آپارتمان است.

شرایط محیطی مورد نیاز کاشت انبه در گلدان

1. خاک: انبه در انواع گوناگونی از خاک رشد می کند، با این وجود برای کاشت هسته انبه در گلدان بهترین خاک مخلوط مساوی از خاک معمولی و خاک برگ و یا ترکیب کوکوپیت و پرلیت به میزان 40 درصد و پیت ماس 20 درصد است.

2. نور: گیاه انبه برای رشد نیاز به نور کافی دارد. البته از قرار دادن گیاه در برابر نور مستقیم خورشید خودداری کنید.

3. آبیاری: آبیاری را منظم و به روش صحیح انجام دهید. انبه مانند بسیاری ازمیوه های گرمسیری، در دوره های متناوب خشک و مرطوب رشد می کند. هسته به طور منظم نیاز به رطوبت دارد تا جوانه بزند. بهترین زمان آبیاری هنگامی است که سطح خاک گلدان خشک شده باشد.

4. کوددهی: کود دادن گیاه بایستی به طور منظم و به صورت یک بار در ماه حتی در فصل زمستان انجام گیرد.

5. آفات و بیماری ها: مهمترین آفت این گیاه شته و کنه است. لازم است به محض دیدن اولین نشانه های بیماری گیاه برای جلوگیری از گسترش آن ، در سریع ترین زمان ممکن اقدام کنید.

کاشت هسته انبه در گلدان تا رسیدن گیاه به مرحله میوه دهی 5 تا 8 سال طول خواهد کشید. در طول این مدت می توانید از گیاه به عنوان یک درختچه زینتی نگهداری کنید. البته شما می توانید نهال آماده انبه را از فروشگاه های گل و گیاه خریداری کنید که زمان کمتری را برای رسیدن میوه منتظر خواهید ماند.

منبع: setare.com
انتشار: 9 خرداد 1400 بروزرسانی: 9 خرداد 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1568

به "طریقه کاشت هسته انبه در گلدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طریقه کاشت هسته انبه در گلدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید