ضرورت کاهش 10 درصدی مصرف گاز طبیعی در ادارات

به گزارش سفر به روسیه، خبرنگاران/کردستان مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان گفت: براساس قانون ادارات و ارگان های دولتی مکلفند در امسال با راهکارهای عملی 10 درصد از مصرف گاز طبیعی را کاهش دهند.

ضرورت کاهش 10 درصدی مصرف گاز طبیعی در ادارات

احمد فعله گری در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اهمیت رعایت مصرف بهینه گاز طبیعی در سازمان ها با بیان این مطلب، گفت: اهمیت رعایت مصرف بهینه گاز طبیعی در سازمان ها در آستانه آغاز فصل سرما و افزایش فرایند مصرف گاز طبیعی دارای اهمیت فراوانی بوده و با آغاز پیک مصرف انرژی به خصوص گاز طبیعی از آبان ماه، رعایت مصرف بهینه انرژی به عنوان یک ضرورت اساسی مطرح است و رعایت الگوی مصرف بهینه گاز طبیعی در ادارات دولتی و مراکز صنعتی از نان شب واجب تر است.

وی ادامه داد: براساس ماده 43 قانون بودجه سال 99، ادارات و ارگان های دولتی مکلفند در امسال با راه چارههای عملی 10 درصد از مصرف گاز طبیعی را کاهش دهند و برای رصد این مصوبه، شرکت گاز استان کردستان گروه پایش انرژی را تشکیل داده است.

فعله گری در خصوص آمادگی تاسیسات و نیروهای شرکت گاز استان کردستان اعلام کرد: تمهیدات لازم برای توزیع عادلانه گاز طبیعی اندیشده شده و امکانات و تاسیسات این شرکت برای خدمت رسانی در قصل سرما از آمادگی کامل برخوردارند و به همین مناسبت ظرفیت ایستگاه تقلیل فشار شهرستان دیواندره ارتقاء یافته و عملیات اجرایی ارتقای ظرفیت ایستگاه های تقلیل فشار شهرستان های سقز و ریخلان مریوان در حال اجرا است.

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان در ادامه سخنانش گفت: در بخش مصوبه شورای اقتصاد برای گازرسانی به واحدهای صنعتی تا به امروز یک هزار و 608 واحد شناسایی شده که تا سرانجام شهریور ماه امسال 818 واحد تولیدی و صنعتی از نعمت گاز طبیعی بهره مند شده که با توجه به مصرف سالانه 52 میلیون لیتر سوخت مایع در بخش صنعت، با گازرسانی به این تعداد واحدهای صنعتی و تولیدی، کاهش مصرف سالانه 43 میلیون لیتر سوخت مایع را شاهد خواهیم بود.

فعله گری در ادامه جلسه، راه چاره مفید و موثر در صرفه جویی در منابع انرژی به خصوص گازطبیعی را ارتقاء سیستم های گرمایشی دانست و اعلام کرد: وظیفه کارگروه مصرف بهینه انرژی در این برهه زمانی، بسیار حساس بوده و با تعریف اقدامات اصلاحی و بروزرسانی تاسیسات و تجهیزات گرمایشی ادارات و منازل مسکونی می توان گام بسیار بلندی در راستای تحقق اهداف استراتژیک کارگروه مصرف انرژی در جهت هدر رفت گاز طبیعی برداشت و با این اقدامات به سر مقصد نهایی که همان صرفه جویی است، دست یافت.

شرکت استان کردستان جزء دستگاه های اجرایی بسیار فعال است

در ادامه این جلسه، شهرام ملکی معاون امور عمرانی استانداری کردستان و رئیس کارگروه بهینه سازی مصرف انرژی ضمن تشکر از توسعه شبکه های گازرسانی در سطح استان کردستان اظهار کرد: شرکت استان کردستان جزء دستگاه های اجرایی بسیار فعال است که از تمام ظرفیت های قانونی موجود برای ارائه خدمات استفاده می نماید .

معاون امور عمرانی استانداری این گونه سخنان خود را ادامه داد: تحت پوشش قراردادن 100 درصد جمعیت شهری در 32 شهر و حدود 97 درصد جمعیت روستایی در یک هزار و 425 روستای تحت پوشش گاز طبیعی در استان کردستان که از شرایط جغرافیایی بسیار ویژه ای برخوردار است، کار ساده ای نیست و لوله گذاری در زمین های سنگی و عبور از مسیرهای سخت که کمتر در نقاط دیگر ایران مشاهده می گردد علاوه بر سختی و صعب العبور بودن فقط در تخصص کارکنان و عوامل اجرایی شرکت گاز استان کردستان است که جزء تحسین و تشکر از این همه زحمات، کار دیگری نمی توان انجام داد.

وی یادآور شد: برای استاندارد نمودن مصرف انرژی باید تجهیزات و امکانات ادارات دولتی، صنایع و منازل مسکونی به روزرسانی شده و مطابق با اصول و دستورالعمل های ایزو 50001 باشد.

ملکی در ادامه سخنانش به اهمیت صرفه جویی در منابع انرژی اشاره نمود و اضافه کرد: با توجه به افزایش تعداد مشترکین در بخش های مختلف مسکونی، صنعتی و تجاری و عدم دسترسی به سایر سوخت ها و پیش بینی مقدار افزایش گاز طبیعی در امسال همه مکلف به استفاده از منابع انرژی هستیم و ادارات دولتی موظفند مواردی که به وسیله کمیته بهینه سازی مصرف انرژی ابلاغ می گردد پیگیری نموده و صرفه جویی لازم محقق گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 آبان 1400 بروزرسانی: 28 آبان 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1799

به "ضرورت کاهش 10 درصدی مصرف گاز طبیعی در ادارات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت کاهش 10 درصدی مصرف گاز طبیعی در ادارات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید