صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک به دنبال تقویت صادرات است

به گزارش سفر به روسیه، رئیس اتاق کرمان گفت: صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک به عنوان واسطه، گزینه مناسبی برای حمایت از صنایع محسوب می گردد و بعضی اولویت های اتاق منطبق با اولویت های این صندوق است.

صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک به دنبال تقویت صادرات است

سیدمهدی طبیب زاده در نشست آنلاین معرفی خدمات صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک افزود: تأمین مالی پروژه ها به ویژه در صنایع کوچک استان از اولویت ها و دغدغه های اصلی اتاق کرمان است زیرا واحدهای عظیم با تجدید منابع خود در بانک ها امکان تأمین مالی را دارند.

او ادامه داد: بیش از 80 درصد ارزش اضافه نموده بخش صنعت و معدن استان مربوط به بنگاه های عظیم و 20 درصد مربوط به واحدهای کوچک و متوسط است اما از نظر تعداد واحدها با توجه به برعکس بودن این آمار، توجه ویژه به صنایع کوچک و متوسط لازم است.

طبیب زاده توضیح داد: در حال حاضر برای عبور از شکاف تکنولوژیک و به دلیل تحریم ها که نمی توان از دانش روز استفاده کرد، استفاده از شرکت های دانش بنیان راه میان بر است که اتاق کرمان در این راستا انجمن شرکت های دانش بنیان را تشکیل داده که در حال تهیه نقشه راه و تهیه سند فناوری استان است.

رئیس اتاق کرمان گفت: اولویت دیگر صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک به عنوان یکی از فعالیت های اصلی اتاق کرمان توجه به توسعه صادرات است زیرا صادرات در همه کشورهایی که با رشد و پیشرفت همراه بوده اند، به خوبی توسعه یافته است.

او ادامه داد: اگر برای تکمیل پروژه های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بیشتر از 60 درصد بتوان از خدمات این صندوق استفاده کرد به ایجاد اشتغال، زمان مناسب و فعال شدن سرمایه های ملی یاری می نماید.

طبیب زاده، اظهار کرد: همچنین 70 درصد واحدهای صنعتی استان با کمتر از 50 درصد ظرفیت خود کار می نمایند که به وسیله تأمین سرمایه در گردش برای این واحدها می توان ظرفیت های بالقوه را فعال و طرح های اشتغال زا را در اولویت قرار داد.

او افزود: تأمین مالی پروژه ها با دشواری های بسیاری روبرو شده و بانک ها ادعا دارند که مصارف آنها از منابع پیشی گرفته و در عمل امکان تأمین مالی وجود ندارد.

رئیس اتاق کرمان، با اشاره به اینکه استفاده از فاینانس خارجی در شرایط کنونی امکان پذیر نیست، افزود: بازار سرمایه چندان نقش مؤثری در تأمین مالی شرکت های کرمان ندارد که باید برنامه ای برای ورود شرکت ها به این بازار فراهم آورد تا بتوان بخشی از تأمین مالی را انجام داد.

طبیب زاده گفت: اگرچه استان کرمان از صنایع عظیم برخوردار است اما بنیه صنعتی هر استانی را صنایع کوچک آن تشکیل می دهند که می توان با اجرای نظام پیمانکاری فرعی، استفاده از فناوری های جدید، بهبود فضای کسب وکار و تأمین مالی از این صنایع حمایت کرد.

عضو هیات رئیسه اتاق کرمان نیز در این نشست به بیان بعضی مسائل فعالان مالی در مورد خدمات صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک پرداخت و بیان نمود: بعضی بانک ها طرف قرارداد این صندوق نیستند و ضمانت نامه ها را نمی پذیرند.

عباس جبالبارزی افزود: بعضی فعالان مالی معتقدند که وثایق موردنظر صندوق چندین تفاوتی با بانک ها ندارند و سخت گیرانه هستند، که انتظار حمایت بیشتری وجود دارد.

نایب رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران ادامه داد: در حال حاضر ارائه خدمات این صندوق در استان به وسیله شرکت شهرک های صنعتی و صنایع کوچک انجام می گردد که پیشنهاد ما واگذاری نمایندگی صندوق به اتاق های بازرگانی است تا خدمات بهتر و مراجعه حضوری به تهران کمتر صورت گیرد.

او گفت: صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک به معنای واقعی به فعالان مالی یاری و صدور ضمانت نامه ها بخشی از مسائل آنها را رفع نموده است.

در ادامه این نشست مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک، با اشاره به اینکه این صندوق در سال 1383 تأسیس شده و تابع قانون است، گفت: فراهم آوردن موجبات توسعه سرمایه گذاری بخش غیردولتی در صنایع کوچک، کوتاه کردن مدت زمان اجرای طرح های اشتغال زا و دارای توجیه مالی با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته و تضمین و تسهیل در وثیقه های تسهیلات اعطایی بانک ها و مؤسسات مالی و اعتباری به صنایع کوچک ازجمله اهداف و وظایف این صندوق است.

محمدحسین مقیسه، افزود: از اولویت های موضوعی صندوق در حوزه صدور ضمانت نامه، می توان به طرح های دانش بنیان، واحدهای صادراتی، طرح های ایجادی با پیشرفت فیزیکی حداقل 60 درصد، تأمین سرمایه در گردش برای افزایش ظرفیت فراوری برای واحدهای فعال، طرح های توسعه ای فعال با ظرفیت کامل و طرح های اشتغال زا اشاره نمود.

او در مورد دریافت وثایق برای صدور ضمانت نامه ها گفت: بر اساس قانون، باید محل اجرای طرح به عنوان وثیقه پذیرفته گردد که ما موظف هستیم به این مهم عمل کنیم و در موردتعامل با بانک ها نیز تفاهم نامه هایی با بعضی بانک ها منعقد شده تا بیشترین همکاری را برای پذیرش ضمانت نامه های صندوق داشته باشند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1207

به "صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک به دنبال تقویت صادرات است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک به دنبال تقویت صادرات است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید