ساخت دریاچه مصنوعی کشور در البرز درست یا اشتباه؟ ، پول هایی که با بی فکری بر باد می رود

به گزارش سفر به روسیه، احداث دریاچه مصنوعی کرج که زمانی قرار بود بزرگ ترین دریاچه کشور باشد، به دلیل احتمال وقوع سیل دویست ساله متوقف شده است.

ساخت دریاچه مصنوعی کشور در البرز درست یا اشتباه؟ ، پول هایی که با بی فکری بر باد می رود

به گزارش خبرنگار از ، لایحه احداث دریاچه مصنوعی کرج به عنوان بزرگ ترین دریاچه مصنوعی کشور و باهدف توسعه گردشگری و جذب پتانسیل های مالی برای البرز و مرکز آن در دوره چهارم شورای اسلامی شهر کرج به تصویب رسید.

این دریاچه بر راستا رودخانه کرج و در نزدیکی پارک چمران جانمایی شد و پروژه ساخت آن پس از اخذ مجوزهای لازم از ادارات مربوطه از جمله حفاظت محیط زیست و شرکت آب منطقه ای شروع شد.

باتوجه به این که شروع این پروژه در اواخر شورای چهارم کلید خورد بنابراین نگرانی ها بر سر توقف پروژه بعد از شورای چهارم و انسداد راستا تزریق بودجه به آن بالا گرفت تا جایی که مسئولان وقت، زمان افتتاح این دریاچه را نوروز 96 یعنی پیش از شروع فعالیت شورای پنجم، اعلام نمودند.

اما آنچه مسلم است این افتتاحیه زود هنگام در حد شعارهای توخالی مسئولان در یادها درگذشت و در گذشته باقی ماند، جالب تر آن که مدتی بعد پروژه احداث دریاچه متوقف شد اما نه به خاطر کمبود بودجه.

همانطور که پیش تر هم گفته شد احداث دریاچه مصنوعی بر سر راستا رودخانه کرج مستلزم اخذ مجوز از برخی سازمان ها مانند شرکت آب منطقه ای بود، این شرکت که در ابتدا با کارشناسی های انجام گرفته با اجرای پروژه موافقت نموده بود، پس از مدتی با این شرح که محل دریاچه مصنوعی کرج در راستا سیل دویست ساله قرار گرفته است، مانع از ادامه پروژه شد.

از آنجا که متولی احداث دریاچه مصنوعی کرج سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرج است، با پیمان بضاعتی پور، رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرج گفت و گو کردیم.

بضاعتی پور در شرح علت توقف پروژه دریاچه مصنوعی کرج در گفت و گو با خبرنگار از ، گفت: در ابتدای کار هماهنگی های لازم با شرکت آب منطقه ای انجام شد، اما پس از مدتی کارشناسان آب منطقه ای گفتند درصورت وقوع سیل دویست ساله کل دریاچه و فضای اطراف آن از بین می رود.

او اضافه کرد: درصورت وقوع این سیل که احتمال آن در هر سال 0/5 درصد است، هیچ چیز در راستا آن سالم نمی ماند و این دریاچه فقط بخش کوچکی از آن است.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرج با تاکید بر اینکه فضای اطراف دریاچه مصنوعی کرج مانند دریاچه مصنوعی چیتگر جنبه مالی نخواهد یافت، گفت: فضای سبز این پروژه در حال تکمیل شدن بوده و پیست دوچرخه سواری، پیاده راه، ملبمان، فود کورت و... از جمله تسهیلاتی است که برای پروژه مذکور درنظر گرفته شده است.

در ادامه به منظور شنیدن شرحات و دلایل شرکت آب منطقه ای نیز گفت وگویی با مسعود غیاثی، مدیر رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای البرز داشتیم.

مسعود غیاثی، مدیر رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای البرز در واکنش به اظهارات رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرج مبنی بر مخالفت آب منطقه البرز با احداث دریاچه مصنوعی در کرج در گفت و گو با خبرنگار از ، گفت: شرکت آب منطقه ای در ابتدا با کلیات طرح ساخت دریاچه مصنوعی موافق بود اما بعد از مطالعه جزئیات این طرح مخالفت خود را اعلام نمود زیرا طرح صحیحی برای احداث این دریاچه ارائه نشده بود.

او اضافه کرد: شرکت آب منطقه ای با احداث دریاچه مصنوعی مخالفتی ندارد، اما با پروژه غیراصولی که موجب تغییر ماهیت رودخانه، تبدیل آن به کانال و کاهش 10 درصدی عرض آن گردد، مخالف است.

مدیر رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای البرز در تشریح ایرادهای وارده به طرح احداث دریاچه مصنوعی کرج و با بیان اینکه این ایرادات به شهرداری نیز ابلاغ شده است، اضافه کرد: تبدیل بستر طبیعی رودخانه به کانالی با عرض متوسط 15 متر و ارتفاع حداقل 6 متر، حذف چشم انداز طبیعی رودخانه به گونه ای که با عبور از روی پل فقط یک کانال مشاهده می گردد، حذف سیلاب دشت رودخانه که موجب طغیان آب و آبگرفتگی مناطق شهری می گردد و... از جمله ایرادات وارده به این طرح است.

او در شرح سایر مسائل این طرح اضافه کرد: با اجرای این طرح بستر رودخانه در منتهی الیه کانال فرسایش یافته و سیلاب در اثر کوچک شدن مقطع پس زده شده و پل نیز تخریب خواهد شد.

غیاثی گفت: اتصال کانال به پل با زاویه غیرمناسب، پر شدن تدریجی کانال در اثر رسوبات و در نتیجه کوچک تر شدن مقطع آن و عدم امکان نگهداری آبراه ها از سایر مسائل طرح یادشده است.

او اضافه کرد: با احداث دریاچه مصنوعی کرج شهروندان از دسترسی مستقیم به جریان رودخانه محروم خواهند شد و تغذیه سفره های آب زیر زمینی نیز با مشکل روبرو می گردد.

مدیر رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای البرز گفت: در صورت برطرف ایرادات وارده به طرح، مخالفتی با ادامه پروژه وجود ندارد.

مسائل طرح شده پیرامون احداث دریاچه مصنوعی کرج، ارتباط مستقیمی با جان و مال مردم داشته و هر دو دارایی شهروندان را به مخاطره می اندازد هرچند تا این لحظه نیز مبالغ زیادی از بیت المال صرف احداث این پروژه شده و بنابراین رها کردن آن هم منطقی به نظر نمی رسد.

امیدواریم مسائل طرح شده توسط متولیان برطرف و با تکمیل پروژه چراغ امید شهروندان البرز به جذب گردشگر و رونق صنعت گردشگری در این استان روشن گردد.

البته انتظار می رود مسئولان نیز پیش از افتتاح هرپروژه و اجرای آیین کلنگ زنی به رعایت اصول پروژه و حفظ جان و مال مردم بیاندیشند.

د.خ

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 645

به "ساخت دریاچه مصنوعی کشور در البرز درست یا اشتباه؟ ، پول هایی که با بی فکری بر باد می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت دریاچه مصنوعی کشور در البرز درست یا اشتباه؟ ، پول هایی که با بی فکری بر باد می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید