ملاقات کم سابقه وزیران خارجه چین و واتیکان، پکن رهبری پاپ را می پذیرد؟

به گزارش سفر به روسیه، کاتولیک های چین دچار دو دستگی شده اند. بعضی به کلیسای غیررسمی رم در چین وفادارند و گروهی به کلیسای چین وابسته هستند.

ملاقات کم سابقه وزیران خارجه چین و واتیکان، پکن رهبری پاپ را می پذیرد؟

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

وزرای امور خارجه واتیکان و چین در اقدامی بی سابقه با یکدیگر دیدار کردند. این دیدار بالاترین سطح دیدار مقامات کشور چین و دولت شهر واتیکان در دهه های اخیر به شمار می آید.

به گزارش خبرنگاران، چین و واتیکان به دلیل اختلافات مذهبی، ده ها سال رابطه دیپلماتیک ندارند.

در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ (آلمان) دیداری بین اسقف اعظم پُل گالگر (وزیر امور خارجه واتیکان) و وانگ یی (وزیر امور خارجه چین) صورت گرفت. برگزاری چنین دیداری پیش از این غیرممکن به نظر می رسید.

واتیکان در اصل دولت شهری مستقل در دل شهر رم در ایتالیاست. این مکان مذهبی که بعضی آن را کوچکترین کشور دنیا می دانند محل اقامت پاپ به شمار می آید.

پاپ رهبری همه مسیحیان کاتولیک دنیا را برعهده دارد. مسیحیان دنیا به سه بخش بزرگ کاتولیک، پروتستان و ارتدوکس تقسیم می شوند.

واتیکان در بیانیه ای بیان کرد: این دیدار به توافق مهم سال 2018 میان رم و پکن باز می گردد. در این توافق واتیکان مشخص کننده نهایی اسقف های مسیحیان کاتولیک در چین است. این موضوع در سالیان گذشته میان مقامات 2 کشور بحث برانگیز بوده است.

در چند دهه اخیر، دولت کمونیست چین، رهبران کلیسای کاتولیک در این کشور را مشخص می نماید. 12 میلیون نفر از جمعیت 1.3 میلیارد نفری چین، مسیحی کاتولیک هستند. میان آنها در پیروی از کلیسای کاتولیک مشخص شده از سوی دولت کمونیست پکن و کلیسای مخفی (کلیسای زیرزمینی) مشخص شده از سوی واتیکان دو دستگی وجود دارد.

اسقف اعظم پُل گالگر (وزیر امور خارجه واتیکان) و وانگ یی (وزیر امور خارجه چین) در حال دست دادن با یکدیگر

عکس: AFP/Getty Images

مقامات چین و واتیکان در دیدار خود توافق کردند تا گفت و گوهای اساسی و دو جانبه خود را به نفع کلیسا کاتولیک و مردم چین ادامه دهند.

توافق نامه سال 2018 باعث بهبود روابط میان چین و دولت شهر واتیکان شد. با این وجود کاتولیک های محافظه کار به این توافق اعتراض نموده و واتیکان را به خودفروشی به دولت کمونیست چین متهم کردند.

کاتولیک های چین در حال حاضر دچار دو دستگی شده اند. بعضی از آنها به کلیسای غیررسمی رم در چین وفادارند و گروهی از آنها به کلیسای رسمی و نزدیک به دولت چین وابسته هستند.

با این وجود هر دو طرف این ماجرا، پاپ را رهبر عالی کلیسای کاتولیک می دانند.

با این وجود توافق نامه بین چین و واتیکان منتقدان فراوانی دارد. بزرگترین منتقد این طرح کاردینال جوزف زِن اسقف اعظم سابق هنگ کنگ است. واتیکان نیز در مقابل از این توافق حمایت نموده و وجود آن را عامل نفاق و درگیری کمتر می داند.

جلسه روز آدینه حکایت از بهبود روابط بین واتیکان و چین دارد.

نمایی از دولت شهر واتیکان/ عکس: Getty Images

پاپ در ماه گذشته تعهد بزرگ چین برای مقابله با ویروس کرونا را ستود و هزاران ماسک پزشکی را به عنوان حسن نیت به چین فرستاد.

بسیاری از کارشناسان توافق نامه 2018 را سرمنشاء از سر گیری روابط دیپلماتیک میان چین و واتیکان و بهانه ای برای انتصاب اسقف ها می دانند. این روابط پس از 70 سال تا این سطح پیش رفته است.

اگر این روابط در سطحی بالاتر ادامه یابد واتیکان مجبور به قطع روابط خود با تایوان می گردد. واتیکان در حال حاضر تنها بخش اروپاست که تایوان به مرکزیت تایپه را به رسمیت می شناسد. شهر تایپه مرکز تایوان است و چین آن را استان سرکش و خود مختار خود می داند.

دولت مستقر در جزیره تایوان، خود را جمهوری چین می داند و حاکمیت بر سراسر کشور چین را حق خود می داند. در مقابل، دولت خلق چین به مرکزیت پکن، جزیره تایوان را بخشی از این کشور می داند.

--

بیشتر بخوانید:

واکنش واتیکان به طرح معامله قرن

هشدار پکن به پاپ جدید: تبریک می گوییم ولی به پرو پای ما نپیچ

واتیکان برای کشیش ها دوره جن گیری می گذارد!

--

منبع: عصر ایران
انتشار: 2 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 679

به "ملاقات کم سابقه وزیران خارجه چین و واتیکان، پکن رهبری پاپ را می پذیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملاقات کم سابقه وزیران خارجه چین و واتیکان، پکن رهبری پاپ را می پذیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید