دانشگاه شهید باهنر کرمان در جمع برترین دانشگاه های دنیا اسلام ISC-2020 نهاده شد

به گزارش سفر به روسیه، نتایج رتبه بندی دانشگاه های دنیا اسلام ISC در سال 2020 انتشار یافت و 46 دانشگاه از ایران در میان 282 دانشگاه از 26 کشور اسلامی در این فهرست حضور دارند.

دانشگاه شهید باهنر کرمان در جمع برترین دانشگاه های دنیا اسلام ISC-2020 نهاده شد

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، نتایج رتبه بندی دانشگاه های دنیا اسلام ISC در سال 2020 انتشار یافت و 46 دانشگاه از ایران در میان 282 دانشگاه از 26 کشور اسلامی در این فهرست حضور دارند. محمدجواد دهقانی، سرپرست ISC گفت: نتایج رتبه بندی دانشگاه های دنیا اسلام ISC Islamic World University Rankings در سال 2020 انتشار یافته است و 46 دانشگاه از ایران در میان 282 دانشگاه از 26 کشور اسلامی در لیست مربوطه حضور دارد.

دهقانی اضافه کرد: دانشگاه های کشورهای آذربایجان و برونئی سال جاری برای اولین بار در این رتبه بندی حضور دارند. آنالیز نتایج نشان می دهد دانشگاه علوم پزشکی تهران در زمره 10 دانشگاه برتر واقع شده است. پس از آن دانشگاه های تهران، علوم پزشکی شهید بهشتی، صنعتی اصفهان، صنعتی شریف، تربیت مدرس، پزشکی اصفهان، صنعتی امیرکبیر از جمله دانشگاه های برتر (رتبه زیر صد) حاضر در این رتبه بندی هستند. بیشترین تعداد حضور دانشگاه ها متعلق به کشورهای ترکیه، ایران و مالزی است که به ترتیب 80، 46 و 22 دانشگاه در این رتبه بندی دارند.

سرپرست ISC در ادامه گفت: رتبه بندی دانشگاه های دنیا اسلام از سوی ISC می تواند با نشان دادن نقاط ضعف و قوت دانشگاه ها بر اساس هر معیار، صندلی هر دانشگاه را در بین کشورهای اسلامی نشان دهد و اساس هدف گذاری و سیاستگذاری دانشگاه ها قرار گیرد. در رتبه بندی دانشگاه های دنیا اسلام ISC دانشگاه هایی مورد آنالیز قرار می گیرند که حداقل 800 مدرک در سال های 2018-2016 در پایگاه وب آو ساینس (WoS) به ثبت رسانیده باشند. اطلاعات این رتبه بندی از پایگاه های اطلاعاتی بین المللی USPTO، WoS، Incite گردآوری شده است.

وی اضافه کرد: پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام (ISC) به منظور رتبه بندی دانشگاه های دنیا اسلام در معیارهای خود، مهم ترین مأموریت دانشگاه ها که عبارتند از پژوهش (با وزن 60 درصد)، نوآوری (با وزن 15 درصد)، آموزش (با وزن 10 درصد) و فعالیت های بین المللی (با وزن 15 درصد) در نظر گرفته و بر اساس آن دانشگاه های کشورهای اسلامی را مورد سنجش قرار می دهد. تفاوتی که رتبه بندی 2020 با سال های پیش دارد، محاسبه تعداد مقالات سلب اعتبار شده (Retractions) دانشگاه ها با نمره منفی است که در شاخصی تحت عنوان اعتبار منفی (Neg Rep) آورده می گردد.

دهقانی ادامه داد: از میان دانشگاه های 57 کشور اسلامی، در مجموع 282 دانشگاه از 26 کشور در این نظام رتبه بندی حضور دارند و 10 دانشگاه برتر حاضر در این رتبه بندی از کشورهای عربستان، ترکیه، ایران، مالزی، قطر و مصر بوده که کشور عربستان با 4 دانشگاه، ترکیه با 2 دانشگاه، ایران، مالزی، قطر و مصر هرکدام با یک دانشگاه در میان ده دانشگاه برتر دنیا اسلام قرار گرفته اند. شرایط سایر کشورهای اسلامی به لحاظ تعداد دانشگاه های حاضر در رتبه بندی به ترتیب تعداد دانشگاه بدین صورت است: مصر (20 دانشگاه)، اندونزی (19 دانشگاه)، عربستان سعودی (18 دانشگاه)، پاکستان (17 دانشگاه)، الجزایر، تونس و مراکش (8 دانشگاه)، نیجریه (7 دانشگاه)، قطر و امارات (4 دانشگاه)، اردن، قزاقستان و لبنان (3 دانشگاه)، بنگلادش و عراق (2 دانشگاه)، آذربایجان، بروئنی، کامرون، کویت، عمان، سنگال، سودان و اوگاندا (هر کدام 1 دانشگاه). دانشگاه هایی که رتبه بندی آنها در بازه یکسان هستند همگی هم رتبه بوده و ترتیب اسامی ذکر شده در این گزارش مطابق با سامانه رتبه بندی ISC بر اساس حروف الفبا (به لاتین) است. دانشگاه های صنعتی شیراز و علوم پزشکی زاهدان برای اولین بار در این رتبه بندی حضور دارند.

سرپرست ISC گفت: بر اساس مأموریت های دانشگاه ها، تعداد 24 دانشگاه جامع کشور در این رتبه بندی حضور دارند. همچنین از دانشگاه های علوم پزشکی نیز 13 دانشگاه حضور داشتند. از دانشگاه های صنعتی نیز 9 دانشگاه در این نظام رتبه بندی قرار دارند. یکی از اولویت ها و توصیه های برنامه 10 ساله کشورهای اسلامی مصوب (اجلاس آستانه- قزاقستان در سال 2017) حضور 50 دانشگاه از کشورهای اسلامی در رتبه های زیر 500 در نظام های رتبه بندی بین المللی است. بر همین اساس و نیز با توجه به مأموریت ISC مبنی بر پایش و رصد صندلی دانشگاه های دنیا اسلام، دانشگاه های کشور می توانند با توجه به نتایج رتبه بندی اعلام شده نقاط ضعف و قوت خود را بر اساس هر معیار معین و صندلی خود را در بین کشورهای اسلامی ارتقا داده و موارد را در سیاست گذاری خود مد نظر قرار دهند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1405

به "دانشگاه شهید باهنر کرمان در جمع برترین دانشگاه های دنیا اسلام ISC-2020 نهاده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشگاه شهید باهنر کرمان در جمع برترین دانشگاه های دنیا اسلام ISC-2020 نهاده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید