خطر جدید برای برج طغرل و ابن بابویه

به گزارش سفر به روسیه، برای زمین خالی پشت برج طغرل جایی که قرار بود مترو برج احداث گردد اما به دلیل آسیب هایی که می توانست به این محدوده از ری باستان وارد گردد و با کوشش های فعالان میراثی و میراث فرهنگی جهت آن تغییر کرد، نقشه دیگری کشیده اند، می خواهند آن را به زمین پارک بازی بچه ها تبدیل نمایند، اما نکته قابل تامل این است که به همان زمین خالی راضی نشده اند و مدتی است بیل مکانیکی زمین را گود می نماید.

خطر جدید برای برج طغرل و ابن بابویه

همسایه های برج طغرل می گویند حدود 20 روزی هست که دیواره فلزی دور تا دور زمینی که تا پیش از این پارکینگ ماشین های شان بود کشیده شده و صدای بیل مکانیکی شبانه روز در گوش شان است.

می گویند روزی اعضای شورای شهر و شهرداری برای شروع کار این کارگاه آمدند و کلنگ زدند، گفتند قرار است آبنما هم برای این پارک احداث گردد و قول دادند تا آخر شهریور کارشان تمام می گردد.

بر اساس دیده های خبرنگار ایسنا، حالا زمینِ صاف قرارگرفته در عرصه برج طغرل و حریم درجه یک قبرستان ابن بابویه چیزی حدود نیم متر گودتر شده و بیل مکانیکی هنوز کار می نماید؛ یکی از خانه های قدیمی باقی مانده از این منطقه شهرری که سال ها تنها در میانه این زمین بایر باقی مانده و مورد استفاده بود هم داخل کارگاه قرار گرفته اما به نظر نمی رسد هنوز خطری متوجه آن باشد.

با این وجود این چیزی از بی توجهی مسوولان میراثی و شهری و شورای شهر کم نمی نماید. یکی از فرهنگی های بازنشسته خیابان نبی پور شهرری و همسایه برج طغرل بر این نکته تاکید می نماید.

او اضافه می نماید که اگر واقعا فقط قرار بر ایجاد پارک بازی بچه ها است چرا بیل های مکانیکی شب ها هم به فعالیت مشغول اند، حتی می توانند پایه های وسایل بازی بچه ها را با بتن روی زمین کار نمایند و چه احتیاجی به این گودبرداری است؟

در طول چند سال گذشته آن قدر حرف و حدیث پشت برج طغرل و قبرستان ابن بابویه - اولین قبرستان شهرری - زیاد بوده که جایی برای دفاع ازعملکرد متولیان شهری و میراثی در مقابل حفاظت از این شهر باستانی و محوطه های تاریخی و ارزشمندش باقی نمی گذارد. انحراف از محور برج طغرل کم شان بود، سراغ ساختِ مجتمع فرهنگی و تجاری در عرصه برج طغرل و ایجاد پست گاز در کنار دیواره آن رفتند و برنامه ریزی کردند برای عبور مترو از بین این دو اثر تاریخی و در نهایت طرح جدید برای چند وجب زمین خالی کنار برج!

اگر قرار بر حواس پرتی مسوولان شهری ری باشد، شاید احتیاج است تا فرونشست های زمین در اطراف برج طغرل و همان فرهنگسرای فرهنگی اش یادآوری گردد که گودبرداری، ایجاد آبنما و فعالیت بیل مکانیکی چقدر می تواند فرایند بدتر شدن این منطقه از شهرری را سریع تر کند.

منبع: گردشبان
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1092

به "خطر جدید برای برج طغرل و ابن بابویه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر جدید برای برج طغرل و ابن بابویه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید