خبرنگاران کسب مهارت حل مساله راه برون رفت از بحران روحی و روانی کروناست

به گزارش سفر به روسیه، اصفهان- خبرنگاران- یک روانشناس و درمانگر با اشاره به تغییر سبک زندگی نه چندان خوشایند افراد جامعه در زمان شیوع کرونا گفت: اگر مهارت های لازم برای حل مسائل را نداشته باشیم، روز به روز شرایط روحی دشوارتری را تجربه خواهیم کرد.

خبرنگاران کسب مهارت حل مساله راه برون رفت از بحران روحی و روانی کروناست

سیده صحرا حسینی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران درخصوص دغدغه اصلی امروز جامعه در مباحث روانشناسی اضافه نمود: تغییر به خودی خود تنش زاست و انسان ها تمایل زیادی به تغییر ندارند و در بحران کرونا، موضوعی که به این اضطراب دامن می زند ترس و نگرانی حاصل از این تغییر ناگهانی است.

وی با تاکید بر اینکه کنار هم بودن بصورت مداوم، حال و هوای با خود و برای خود بودن را به مدت طولانی از افراد می گیرد مطرح کرد: بر این امر واقفیم که ممکن است برای طولانی مدت درگیر این بحران باشیم بنابراین کنترل مدیریت خود و اوضاع را از دست داده مستاصل، ناامید و سردرگم می شویم.

این روانشناس اعلام نمود: بیرون رفتن از خانه در مواقعی که عصبانی بودیم و فاصله دریافت از جوی که منفی و آزاردهنده بود، در شرایط کنونی سخت تر شده و گاهی امکان پذیر نیست و در ماه های اخیر گاهی مرزهای روانی و عاطفی اطرافیان را می شکنیم، در امور آنان دخالت می کنیم، بهانه می گیریم، قضاوت می کنیم و دیگران را مقصر مسائل غیرقابل کنترل اطراف خود می بینیم.

وی همچنین اظهارداشت: گاهی نیز احساس می کنیم به حریم خصوصی ما تجاوز شده است عصبانی شده و درصدد معین کردن و هشدار دادن از وجود مرزها و قوانین روانی عاطفی بر می آییم و دیگران را آزرده خاطر می کنیم.

حسینی ادامه داد: ترس و اضطراب و مسائل مالی نیز دامنه افکار نگران نماینده و ملال آور را وسیع تر می نماید.

وی درباره نقش روانشناسان در مقابله با کرونا اضافه نمود: روانشناسان باید جامعه را از استرس خارج نمایند و به آرامش برسانند ؛ آرامش به معنای این نیست که شرایط موجود را انکار نمایند و باعث شوند مردم خیالشان راحت گردد و در شرایط بحرانی شیوع کرونا در کشور روال همیشگی زندگی را در پیش بگیرند.

وی افزود: در شرایط فعلی نمی توان شرایط خاص و ویژه شیوع این ویروس عالمگیر را انکار کرد زیرا شرایط سختی است و تا حدود زیادی نگرانی ها بجاست و این موضوع قابل درک است.

حسینی با تاکید بر اینکه امکان ندارد در این شرایط عواطف منفی مانند نگرانی، ترس، استرس، اضطراب، وسواس را تجربه نکنیم افزود: باید میزان این احساسات منفی کم بوده و به گونه ای عمل گردد که احساسات مثبت بر منفی غالب گردد.

وی اعلام نمود: روانشناسان در این روزها در کوشش برای جایگزینی آرامش و حاکم سازی عقلانیت در خانواده ها بجای تاثیرهای شایعات و مسائل روانی موجود در جامعه که بر موج احساسات سوار است هستند.

این روانشناس مفهوم این نوع آرامش را کاهش نگرانی، عواطف و احساسات منفی و پیشگیری از استرس هایی که موجب بیماری های گسترده پس از اتمام بحران کرونا خواهد شد دانست.

وی تاکید نمود: ویروس کرونا خطرناک است اما پیشگیری های علمی و شیوه های علمی معینی دارد بنابراین افراد جامعه نباید از آن ترس داشته باشند.

حسینی اظهارداشت: روانشناسان و درمانگران در شرایط کنونی جامعه که افراد و به ویژه خانواده مبتلایان به کرونا یا متوفیان در شرایط خاصی به سر می برند می توانند سهم خود را در مقابله با کرونا انجام دهند.

عملکرد صحیح روانشناسان موجب برطرف مسائل روانی در جامعه خواهد شد

وی گفت: اگر روانشناسان با همراهی و همکاری مسوولان، کادر درمان و خانواده ها عملکرد درستی داشته باشند به راحتی بحران کرونا و نیز مسائل روانی پس از آن را پشت سر خواهیم گذاشت.

این روانشناس و درمانگر اضافه نمود: روانشناسان با تقویت روحی در کنار کادر درمان که خط مقدم جبهه هستند باید با ساخت کلیپ های آموزشی و مشاوره های تلفنی مثمر ثمر باشد.

وی درخصوص شرایط روانی جامعه در دوران پساکرونا نیز یادآور شد: از لحاظ روحی و روانی باید منتظر شیوع اختلالات و بیماری هایی مانند وسواس، اضطراب، اختلالات خواب، مسائل زناشویی، بیکاری، اعتیاد یا بازگشت به اعتیاد و اختلالات مختلفی مانند تیک بچه ها که ناشی از افسردگی و اضطراب در بچه ها بوده و نیز در مجموع باید شاهد ناسازگاری هایی در بین افراد جامعه باشیم.

حسینی اشاره نمود: افرادی که مسائل وسواسی دارند ممکن است در پساکرونا شرایط روحی بدتری را تجربه نمایند به این دلیل که اولا تمرین ها و برنامه هایی را که خواسته می شد برای مراحل درمان انجام ندهند اکنون باید انجام دهند و نیز بدلیل اجبار در خانه ماندن، غمگین تر می شوند که این خود وسواس بیشتر را بدنبال دارد.

وی ادامه داد: برای افراد فاقد علایم وسواس نیز ماندن در خانه کسل آور خواهد بود و این افراد پرخاشگری و کاهش آستانه صبر و تحمل را تجربه خواهند کرد.

کرونا مسائل روحی- روانی در جامعه را گسترده تر نموده است

این روانشناس و درمانگر درباره افراد مضطربی که تمایل به خانه نشینی و کمترین تعاملات با افراد داشتند نیز بیان نمود: در دوران پساکرونا ماندن در خانه اضطراب این افراد را افزایش داده و خلاصه در افرادی که مسائل روحی را تجربه می کردند چرخه ای معیوب شکل می گیرد.

وی همچنین افزود: در زمان شیوع کرونا و به تبع آن در پساکرونا فکر کردن به دل نگرانی ها و دلواپسی ها و احساس عجز نسبت به کنترل آن در بسیاری از افراد شکل گسترده تری خواهد یافت.

این روانشناس و درمانگر بچه ها و نوجوانان در هفته های گذشته با ایجاد یک پویش با عنوان بیایید با یاری هم وحشت از کرونا را از بچه هامان دور کنیم به همراه سایر همکاران روانشناس و درمانگر، به ارائه رایگان خدمات روانشناسی ویژه بچه ها اقدام نموده است.

در هفته های اخیر تعدادی قابل توجهی از مشاوران و روانشناسان به ایجاد گروه های چندین نفره با نوبت های کاری معین شده برای ارائه مشاوره های تلفنی از راه دور و رایگان با شماره تلفن های همکار خود اقدام نموده اند.

این روانشناسان امید دارند به قدر توان خود سهمی در عرصه مقابله با کرونا در کشور و استان اصفهان داشته باشند.

براساس گزارش های سازمان بهزیستی موارد کودک آزاری و همسرآزاری و میزان مشاجره و دعوای همسران در ایام کرونا افزایش داشته است. به طوری که سازمان بهزیستی کشور با هماهنگی وزارت ارتباطات پیامکی انبوه برای مردم ارسال نموده است.

در این پیامک تاکید شده است: در صورت مشاهده یا مواجهه با موارد کودک آزاری، همسر آزاری در ایام کرونا، برای دریافت خدمات اجتماعی - روانی به صورت رایگان و شبانه روزی با شماره تلفن 123، اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، تماس بگیرید.

بر اساس اعلام رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا به امروز 79 هزار و 494 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و تعداد جان باختگان کرونا در کشور نیز به چهار هزار و 958 نفر رسیده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 909

به "خبرنگاران کسب مهارت حل مساله راه برون رفت از بحران روحی و روانی کروناست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کسب مهارت حل مساله راه برون رفت از بحران روحی و روانی کروناست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید