جزئیات جلسه ستاد رفع موانع تولید، تملک 1644 واحد تولیدی توسط 12 بانک خبرنگاران

به گزارش سفر به روسیه، در جدیدترین جلسه ستاد رفع موانع تولید نماینده بانک مرکزی از تملک هزار و 644 واحد تولیدی توسط 12 بانک خبر داد.

جزئیات جلسه ستاد رفع موانع تولید، تملک 1644 واحد تولیدی توسط 12 بانک خبرنگاران

به گزارش خبرنگاران، برخی کاربران سامانه فارس من با ثبت موضوعی با عنوان نهضت حمایت از تولید داخل، اشتغالزایی و کارآفرینی به پا شود خواستار توجه بیشتر به تولید داخل و تقویت صنایع داخلی شده اند.

در این راستا صد و نهمین جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس ستاد و با هدف پیگیری و ارزیابی عملکرد دستگاه های مختلف در وزرات صنعت، معدن و تجارت برگزار گشت.

در ابتدای جلسه سید مهدی نیازی دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید گزارشی از اهم اقدامات دو هفته اخیر ستاد و دبیرخانه ارائه کرد که شامل موارد زیر بود:

برگزاری دو جلسه کارگروه در استان های یزد و قزوین با حضور رییس ستاد و وزیر صنعت، معدن و تجارت، پیگیری موضوع تعیین تکلیف بازپرداخت تسهیلات ارزی واحد های تولیدی که در دستور کار ستاد اقتصادی دولت قرار گرفته است، تشکیل 10 کمیته تخصصی ذیل دبیرخانه ستاد با مسئولیت مدیران ذی ربط در دستگاه های اجرایی، پیگیری امکان تقسیط مطالبات اقتصادیاتی واحد های احیا شده و عملیاتی کردن مصوبات اخیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، بررسی میدانی ستاد و دبیرخانه از مسائل واحد های تولیدی دارای سه شیفت کاری که تا به امروز دو بازدید شبانه از واحد های استان تهران و البرز اجرا شده، برنامه ریزی برای جلسه مشترک با استانداران و انتخاب استان های فعال و برتر و تهیه موانع بخش تولید در حوزه تامین اجتماعی.

همچنین عملکرد دستگاه های مختلف اجرایی بر اساس مصوبات جلسات پیشین ستاد ، مورد پیگیری و ارزیابی قرار گرفت و نمایندگان بانک مرکزی، سازمان امور اقتصادیاتی کشور، وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان محیط زیست، معاونت امور معادن و صنایع معدنی گزارشاتی را در این خصوص ارائه دادند.

بیش از 1500 واحد تولیدی در تملک 12 بانک

بر اساس گزارش ارائه شده بانک مرکزی در این جلسه در خصوص موضوع واحد های تملک شده توسط شبکه بانکی، از تعداد 32 بانک و موسسه اعتباری غیربانکی در کشور، پاسخ استعلام از 24 واحد دریافت شده است و بانک مرکزی متعهد شد، ظرف مدت یک هفته گزارش مربوط به واحد های تملک شده 8 بانک باقی مانده را تدوین و ارائه کند.

همچنین بر اساس گزارش بانک مرکزی تا پایان آذرماه سال جاری، 14 بانک و موسسه رسماً اعلام کردند که هیچ گونه واحد تولیدی تملک شده ندارند و 12 بانک دیگر که پاسخ استعلام آن ها تعیین شده است، تا همان تاریخ، هزار و 644 واحد تملک شده دارند که از این تعداد هزار و 392 واحد صنعتی بوده است و 1300 واحد آن در زمان تملک، غیرفعال بودند و فعالیت تولیدی و اشتغال زایی نداشتند.

بعد از گزارش بانک مرکزی مصوب شد فهرست کامل این واحدها تا هفته آینده در اختیار دبیرخانه قرار گرفته تا ضمن ارسال لیست به استانداران سراسر کشور و ارزیابی شرایط انها، برنامه ریزی برای احیای مجدد آنها در سال آینده در دستور کار قرار گیرد.

واگذاری واحد های تحت تملک شبکه بانکی مستقر در شهرک های صنعتی

همچنین پارسا معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس سازمان امور اقتصادیاتی ضمن ارایه گزارشی از اقدامات و سیاست های سازمان برای تسهیل امور اقتصادیاتی واحد های تولیدی، از تدوین پیش نویس بخشنامه رفع محدودیت واحد های تولیدی تا زمان رسیدگی به اختلافات اقتصادیاتی خبر داد.

همچنین نماینده وزارت اقتصاد با تاکید بر حمایت وزارت اقتصاد از توسعه تولید، امضای تفاهم نامه شناسایی و واگذاری واحد های تولیدی تحت تملک شبکه بانکی مستقر در شهرک ها را اقدامی در این راستا ارزیابی کرد.

در این رابطه بر اساس گزارش مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی، تعداد واحد های تولیدی تملک شده مستقر در شهرک ها، هزار و 710 واحد است که در اختیار 11 بانک است.

در ادامه جلسه، موضع تصویب بخشنامه تفویض اختیارات از سوی شورای عالی معادن به شورای معادن استان ها مورد بحث قرار گرفت که بر اساس توضیحات سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی، بخشی این کار اجرا شده و درخواست استان ها برای تفویض اختیارات بیشتر در دست بررسی است.

نمایندگان سازمان محیط زیست و سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری نیز گزارشی از عملکرد خود در راستای اجرای و پیگیری مصوبات ستاد ارایه داد که مقرر شد، مسایل جمع بندی شده در استان ها از طریق دبیرخانه به کمیته امور محیط زیست و کمیته منابع طبیعی منعکس شده تا در اولین زمان موارد جمع بندی و پیشنهادات اصلاحی برای حل و فصل مسائل آنها ارایه شود.

همچنین در این جلسه مسائل و موضوعات مطرح شده از سوی بخش خصوصی مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در این خصوصی تصمیمات لازم برای پیگیری آن ها صادر و به بخش مربوطه جهت رسیدگی و پیگیری اعلام شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 فروردین 1400 بروزرسانی: 11 فروردین 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1460

به "جزئیات جلسه ستاد رفع موانع تولید، تملک 1644 واحد تولیدی توسط 12 بانک خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات جلسه ستاد رفع موانع تولید، تملک 1644 واحد تولیدی توسط 12 بانک خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید