جاذبه های دیدنی شهر کوچک مونس، تصاویر

به گزارش سفر به روسیه، مونْس بر روی یک بر آمدگی بین دو رودخانه اِن (Haine) و ترویی (Trouille) قرار داشته و شهرکی مهم در بین شهرهای بروکسل و پاریس محسوب می گردد. قدمت این شهر کوچک به قرن هفتم بازمی گردد که در آن یک قلعه ساخته بودند.

جاذبه های دیدنی شهر کوچک مونس، تصاویر

اندکی بعد یک صومعه در آنجا بنا کردند. دوران طلایی مونس در قرن سیزدهم تا پانزدهم بود، اما در قرن های 17 و 18 به خاطر آسیب های شدید جنگ ارزش خود را از دست داد. امروزه این شهر کوچک صاحب انستیتوهای فرهنگی و علمی قابل توجه و تعدادی موزه هیجان انگیز است.

1. ساختمان شهرداری

ساختمان شهرداری مونس، به طرزی باشکوه بر میدان عظیم در مرکز شهر اشراف دارد. سر در ورودی آن توسط متئوس دولَیانس (Mattheus de Layens) در سال 1458 طراحی شد و باقی ساختمان های شهرداری که دور حیاط قرار دارند، در بین قرن های 15 تا 18 ساخته شدند. اگر به سمت چپ ورودی اصلی نگاه کنید، یک مجسمه برنزی میمون را می بینید که برای شانس آوردن آن را نصب کردند. در داخل ساختمان، اتاق کمیسیون (Salle des Commissions) را با پرده های منقوشی از سال 1707 خواهید دید. اگر در حیاط قدم بزنید، به باغ میور (Mayeur) می رسید که آب نمایی زیبا دارد. درست در سمت چپتان زندانی قدیمی از سال 1512 با یک اتاق شکنجه قرار گرفته است.

2. برج ناقوس

معروف ترین سازه شهر مونس، برج ناقوس آن است که جزو میراث جهانی یونسکو به شمار می رود. این برج 87 متری در سال 1661 ساخته شده و تنها برج ناقوس باروکی محض در بلژیک محسوب می شود. مطمئن باشید که مناظر خیره کننده اطراف ارزش پله هایی که باید بالا بروید را دارند. از روی سکوی تماشای بالای آن حتی می توانید تا دهکده های دور دست را نیز ببینید.

3. کلیسای سنت ودرو

درست در زیر تپه قلعه مونس با بقایای یک قلعه قدیمی فئودالی، می توانید کلیسای سنت ودرو (Sainte-Waudru) را ببینید. ساخت این بنا در سال 1450 آغاز شد و علیرغم آن که توقف های زیادی در فرایند تکمیلش قرار داشتند، اما وحدت سبک قابل توجهی در آن به چشم می خورد. وقتی وارد می شوید اولین چیزی که شما را متوجه خود می کند، ستون های راهروی مرکزی هستند که تا گنبد بالا می فرایند. زیارتگاه مطلایی که در نزدیکی محراب اصلی واقع شده است، پیکر قدیسی که در سال 682 درگذشت را در خود جای داده است. حتماً قبل از ترک کلیسا، به خزانه آن سر زده و تعدادی از اشیا عتیقه متبرکه را تماشا کنید.

4. موزه های شهری

در باغ های میور که کنار ساختمان شهرداری واقع شده است، می توانید موزه های شهری یا سده (Centenaire) را پیدا کنید که از سه موزه زیر یک سقف تشکیل شده اند. موزه جنگ خود شامل دو طبقه می شود. طبقه همکف درباره جنگ جهانی اول به ویژه رژیم بریتانیا بوده که آلمانی ها را در نزدیکی مونس متوقف کرد. موزه طبقه سوم نیز وقف جنگ جهانی دوم و آزاد سازی مونس به دست ارتش آمریکا در سال 1944 شده است. موزه سرامیک و چینی در طبقه اول، بیش از 3500 قطعه از مهم ترین تولیدکنندگان اروپایی قرن 18 تا به امروز را به نمایش می گذارد. موزه سکه که در طبقه دوم قرار گرفته، بیش از 20,000 سکه و مدال از کشورهای مختلف را در خود جای داده است.

5. موزه مردم شناسی مونس

موزه مردم شناسی مونس مجموعه نمایشی خود را به زیبایی گردآوری کرده است. این مجموعه زندگی مردم مونس را به وضوح توصیف کرده و در یک عمارت قدیمی متعلق به سال 1632 واقع شده است. در اینجا اشیایی روزمره از منطقه را می بینید که به خوبی منعکس کننده زندگی مردم در طی سالیان هستند. اندکی آن طرف تر می توانید موزه هنرهای زیبا، با مجموعه ای از هنرمندان فرانسوی و بلژیکی از قرن 16 تا 18 را پیدا کنید؛ البته آثار خیلی معروفی در این موزه وجود ندارد.

6. کلیسای سن ونسان

این کلیسای عظیم وقف ونسان مقدس بوده و به سبک رمانسک ساخته شده است. فرایند ساخت آن از سال 965 آغاز شد اما تا قرن سیزدهم ادامه داشت. در این کلیسا می توانید قدیمی ترین طاق دنده ای صلیبی بلژیک را ببینید که گفته می شود متعلق به قرن یازدهم است. زیارتگاه قرن نوزدهمی سن ونسان در قسمت همسرایان قرار داشته و گنجینه کلیسا را می توانید در نمازخانه هوبرت مقدس در ضلع جنوبی پیدا کنید. قبرستان قدیمی هم خیلی از کلیسا فاصله ندارد. البته اینجا امروزه یک پارک عمومی با نمازخانه ای رمانسکی بوده که اکنون به عنوان یک موزه باستان شناسی از آن استفاده می شود.

7. کاخ بلوی

شهر کوچک بلوی (Beloeil) در 30 کیلومتری شمال غرب مونس واقع شده است و یک کاخ باروکی و پارک معروف را می توانید در آن تماشا کنید. کاخ بلوی متعلق به قرن سیزدهم بوده و در آن زمان به عنوان یک دژ نظامی از آن استفاده می شد. در بین قرن 17 و 18 این بنا به یک کاخ تغییر کاربری داد. عمارت اصلی در سال 1900 در آتش سوخت و در سال 1920 به شکل امروزی اش بازسازی شد. تنها دو جناح مستقل آن از سال 1682 بدون تغییر باقی مانده اند.

8. پارک بلوی

پارک بلوی که به ورسای کوچک بلژیک نیز شهرت دارد، در قرن هجدهم توسط شاهزاده کلود لامورال دوم (Claude Lamoral II) طراحی و به کمک معماری فرانسوی اجرا شد. این پارک از سلسله ای از باغ های زیبا و پیراسته، استخرهایی متعدد و تزئیناتی روکوکویی تشکیل شده است. دریاچه 460 متری تزئینی آن نیز شما را به وجد خواهد آورد. جهت پیاده روی پنج کیلومتری آن که خارج از مرزهای پارک امتداد می یابد یک گردش عالی را برایتان رقم می زند.

9. تورنه

تورنه (Tournai) در 49 کیلومتری مونس، یکی از قدیمی ترین شهرک های کشور به شمار می رود و جاذبه های متعدد بازسازی شده آن گواهی بر کامیابی این اقامتگاه شاهزاده ای و اسقف نشین هستند. کلیسای جامع نتردام یکی از خیره کننده ترین و عظیم ترین بناهای تورنه بوده و نمونه ای کلاسیک از معماری رمانسک به شمار می رود. در داخل آن حکاکی های شگفت انگیز و پر جزئیاتی را خواهید دید که در بین سال های 1570 تا 1573 ساخته شدند. خزانه کلیسا در اتاق دست راست قسمت همسرایان واقع شده و اشیای متبرکه ظریف و تحسین برانگیزی را نگهداری می کند.

میدان اصلی تورنه نیز با خانه های سه گوشی که امروزه میزبان موزه های مختلف شده اند احاطه می شود. در ضلع غربی میدان، قدیمی ترین برج ناقوس بلژیک را می بینید. چهار طبقه اول آن در سال 1200 ساخته شدند و آخرین طبقه و منار در سال 1294 تکمیل گشتند. ساختمان ستاره ای موزه هنرهای زیبا نیز در سال 1928 ساخته شده است.

10. شارلوروا

شهر شارلوروا (Charleroi) در قلب یکی از قدیمی ترین مناطق صنعتی اروپا واقع شده است. این قسمت از جنوب بلژیک تقریباً معادل تولید زغال سنگ و فولاد بوده و به عنوان یک مرکز صنعتی خیلی دیدنی زیادی ندارد. البته محله قدیمی شارلوروا معماری هایی تاریخی و چند موزه عالی را در خود جای می دهد. میدان شارل دوم، ساختمان شهرداری و برج ناقوس 70 متری اش برخی از این بناها هستند. موزه شیشه با نمونه هایی منحصر به فرد از هنر شیشه گران باستان تا به امروز می تواند حسابی شما را سرگرم کند. موزه باستان شناسی هم یافته هایی از روم باستان تا دوران مِرووَنژیان را به نمایش می گذارد.

منبع: گردشبان
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1623

به "جاذبه های دیدنی شهر کوچک مونس، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های دیدنی شهر کوچک مونس، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید