تعرفه ملزومات مصرفی دیالیز افزایش یافت

تعرفه ملزومات مصرفی دیالیز در تمام بخش های دولتی، خصوصی و خیریه 21هزار تومان افزایش یافت.

تعرفه ملزومات مصرفی دیالیز افزایش یافت

دکتر مهدی شادنوش - رییس مرکز مدیریت پیوند اعضا و بیماری های وزارت بهداشت در این باره به خبرنگاران، گفت: با توجه به عدم بازنگری در هزینه ملزومات مصرفی بخش های دیالیز طی سال های گذشته، سال جاری با پیشنهاد معاونت درمان، جلسات متعددی در این زمینه با کارشناسان بیمه برگزار گردید و در خصوص ملزومات مصرفی دیالیز شامل سوزن، صافی و ست دیالیز تصمیم گیری شد.

وی اضافه نمود: باید توجه کرد که مراکز دیالیز به طور واقعی با هزینه هایی در این حوزه مواجهند که این مطلب در جلسات متعدد آنالیز شد و بیمه ها قانع شدند که در این هزینه ها بازنگری گردد. برای چهار سال گذشته مبلغ 45 هزار تومان به عنوان تعرفه ملزومات مصرفی دیالیز پرداخت می شد که با بازنگری های اجرا شده، بیمه ها قبول کردند از ابتدای مهر ماه در این حوزه مساعدت بیشتری نموده و مبلغ 66 هزار تومان را در نظر بگیرند. بر این اساس تعرفه ملزومات مصرفی دیالیز، 21 هزار تومان افزایش یافت.

شادنوش ادامه داد: این امر به مراکز دیالیز یاری می نماید تا با قدرت بیشتری کارها را پیش برند. در اینجا از معاونت درمان که این پیشنهاد را به شورای عالی بیمه ارایه داد و بیمه های مختلفی که در این زمینه یاری کردند تا بتوانیم مسائل پیش روی مراکز دیالیز را برطرف کنیم، تشکر می کنم.

وی تاکید نمود: این افزایش تعرفه برای کلیه بخش های دیالیز اعم از دولتی، خصوصی و خیریه است.

مهندس طاهر موهبتی - رییس سازمان بیمه سلامت نیز در این باره گفت: حدود چهار سال بود که هزینه ملزومات مصرفی بخش های دیالیز، افزایش قیمتی نداشت. از طرفی هم در مورد مباحث مطرح در شورای عالی بیمه و از جمله مبحث تعرفه ها همواره دو بحث مطرح است؛ اینکه اصل موضوع صحیح است یا غلط و دوم هم چگونگی تامین منابع آن است.

وی اضافه نمود: به دنبال مباحث مطرح شده، در جلسه اخیر شورای عالی بیمه روی اصل موضوع افزایش تعرفه ملزومات مصرفی بخش های دیالیز تقریبا مخالفی وجود نداشت و ما نیز موافق آن بودیم. اما تاکید شد که دولت منابع مالی آن را بویژه برای سال آینده در نظر بگیرد. بنابراین این موضوع رای آورد و تقریبا مخالفی هم نداشت.

داریوش آرمان - رییس انجمن حمایت از بیماران کلیوی نیز در همین راستا در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به اقداماتی که در جهت برطرف مسائل تعرفه دیالیز در بخش های خصوصی و خیریه انجام شده، گفت: با توجه به مسائلی که از چندی قبل در تعرفه دیالیز در کشور ایجاد شده بود، انجمن بیماران کلیوی، در تاریخ هشتم مردادماه سال جاری با ارسال نامه ای به وزیر بهداشت، به چالش های تعرفه ای مراکز خیریه دیالیز، پرداخت.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه هزینه های مصرفی دیالیز، هزینه های جاری و هزینه های پرسنلی گران تر شده، این موضوع فشار سنگینی را به بخش های خیریه و خصوصی دیالیز وارد نموده و موجب نگرانی این مراکز شده بود. در همین راستا جلساتی با وزیر بهداشت و معاونان این وزارتخانه برگزار گردید.

آرمان در انتها گفت: هدف ما افزایش تعرفه دیالیز از 19 k به 23 k بود. این موضوع روند طولانی را طی کرد تا مصوبات لازم را اخذ کند. پایان با پیگیری های وزیر بهداشت و رییس مرکز بیماری های وزارت بهداشت در جلسه شورای عالی بیمه در شب گذشته، مقرر شد هزینه ملزومات مصرفی دیالیز 21هزار تومان برای هر بار دیالیز افزایش یابد. با توجه به اینکه در یک مرکز روزانه بیش از 10 بار دیالیز انجام می گردد، این افزایش قابل توجه است و به بخش های خصوصی و خیریه دیالیز یاری می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تعرفه ملزومات مصرفی دیالیز افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعرفه ملزومات مصرفی دیالیز افزایش یافت"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید