تشخیص دقیق سن زیستی با اسکنر چشم

به گزارش سفر به روسیه، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون پیروز به توسعه اسکنر چشمی شده اند که می تواند با بررسی عدسی چشم افراد سن زیستی آنها را تشخیص دهد.

تشخیص دقیق سن زیستی با اسکنر چشم

به گفته محققان این دانشگاه هیچ ابزار تایید شده ای برای اندازه گیری سن دقیق زیستی وجود ندارد، اما با این اسکنر چشمی می توان این کار را انجام داد. این فناوری جدید و غیر تهاجمی، به محققان این امکان را می دهد تا به جای اینکه مدت عمر، میزان بقای یک فرد را دریابند، سن زیستی آن را تشخیص دهند.

به گفته محققان با دانستن سن زیستی هر شخص آنها می توانند به بهبود سلامت فرد کمک شایانی کنند. به گفته محققان سن زیستی هر فرد می تواند با سن شناسنامه ای انسان متفاوت باشد؛ زیرا رژیم، میزان فعالیت و استعمال یا عدم استعمال سیگار جزو مواردی هستند که در این باره در نظر گرفته می شوند.

این مطالعه نشان داد که یک اسکنر چشم مخصوص که سیگنال های پروتئین را در عدسی چشم اندازه گیری می کند، می تواند سن زیستی یک فرد را تشخیص داده و ردیابی کند.

پروفسور لی گلدشتاین (Lee Goldstein)، نویسنده این مطالعه گفت: فقدان ابزارهای بالینی برای ارزیابی چگونگی سن زیستی دقیق هر فرد، درک ما را از فرایند پیر شدن افراد کم کرده بود. عدسی چشم ها حاوی پروتئین هایی هستند که تغییرات مربوط به بالا رفتن سن را در طول زندگی افراد ذخیره می کنند. پروتئین های موجود در عدسی چشم سابقه ای از تاریخچه فرایند بالا رفتن سن هر شخص را برای ما فراهم می کند.

گلدشتاین در ادامه افزود: اسکنر چشم ما می تواند این سابقه را در سطح مولکولی رمزگشایی کند.

فناوری اسکن چشم مذکور که پروتئین عدسی چشم را بررسی می کند، یک روش سریع، غیر تهاجمی و هدفمند برای اندازه گیری مستقیم پیری مولکولی است.

یافته های این مطالعه در مجله Gerontology: Biological Sciences منتشر شد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 4 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1024

به "تشخیص دقیق سن زیستی با اسکنر چشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص دقیق سن زیستی با اسکنر چشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید