ترکیب بندی در عکاسی موبایل؛ 10 نکته برای دریافت عکس های بهتر

به گزارش سفر به روسیه، یکی از حیاتی ترین عناصری که موجب ایجاد تمایز میان یک عکس معمولی با یک عکس عالی می گردد ترکیب بندی است. ولی منظور ما از ترکیب بندی چیست؟ پیش از هر چیز ترکیب بندی به محل قرارگیری و ارتباط میان اشیا و عناصر مختلف در قاب یک عکس یا اثر هنری اشاره دارد. ترکیب بندی خوب در عکس ایجاد تعادل می نماید. ترکیب بندی مناسب چشم خواننده را به داخل تصویر کشیده و آن را به سمت سوژه موردنظر راهنمایی می نماید. ترکیب بندی خوب قادر است ساده ترین سوژه ها یا منظره ها را به یک شاهکار بدل کند. از سوی دیگر ترکیب بندی بد می تواند فارغ از جذابیت بالای سوژه باعث خراب شدن عکس گردد. چگونه می توانید همیشه از ترکیب بندی مناسب عکس های خود مطمئن باشید؟ با مدرسه آموزش عکاسی با موبایل خبرنگاران مگ همراه باشید تا با هم به آنالیز 10 نکته ساده در خصوص ترکیب بندی در عکاسی بپردازیم که یاری خواهد نمود به این هدف برسید.

ترکیب بندی در عکاسی موبایل؛ 10 نکته برای دریافت عکس های بهتر

1. سوژه عکس شما چیست؟

اولین گام برای رسیدن به ترکیب بندی مناسب این است که تصمیم بگیرید سوژه اصلی عکس شما چیست. چرا این موضوع اهمیت دارد؟ به این دلیل که هدف شما کادربندی، برجسته کردن و راهنمایی چشم بینندگان به سوی سوژه است. با شلوغ شدن بیش ازحد عکس چشم نمی تواند تشخیص دهد که باید به کجا نگاه کند. ولی اگر عکس را ساده و متعادل نگه دارید ترکیب بندی شما بسیار موثرتر و قدرتمندتر خواهد شد.

2. از قانون یک سوم پیروی کنید

بهتر است قانون یک سوم را به جای قانونی سخت و محکم بیشتر به عنوان مجموعه ای از اصول راهنما در نظر بگیرید. قانون یک سوم می گوید اگر شما سوژه خود را در یکی از نقاط کلیدی کادر عکس قرار دهید قادر خواهید بود تصویری جذاب تر و دلپذیرتر خلق کنید. محل این نقاط کلیدی بر اساس گرید یا جدولی است که از دو خط عمودی و دو خط افقی تشکیل می گردد. نقاط تقاطع معرف محل هایی هستند که سوژه باید دریکی از آن ها قرار داده گردد. بسیاری از اپلیکیشن های دوربین قادر هستند خطوط این گرید را روی صفحه نمایش نشان دهند تا در ترکیب بندی صحنه بر اساس قانون یک سوم به یاری شما بیایند.

پس از فعال کردن گرید کافی است سوژه موردنظر خود را روی یکی از چهار نقطه تقاطع خطوط گرید قرار دهید. بلافاصله متوجه خواهید شد که ظاهر عکس نسبت به زمانی که سوژه در مرکز کادر واقع شده است بهتر می گردد. قانون یک سوم تکنیکی فوق العاده قدرتمند است که هنگام ترکیب بندی عکس ها می توانید از آن استفاده کنید. استفاده از این تکنیک احتمالا ازجمله مواردی است که می تواند استاندارد عکس های شما را به سرعت ارتقا بخشد.

3. قانون یک سوم را فراموش کنید

یک راه دیگر برای دست یابی به ترکیب بندی جذاب قرار دادن سوژه در مرکز تصویر است. بله ما می دانیم که این گفته مستقیما در برابر تمام حرف هایی قرار می گیرد که چند لحظه پیش در خصوص قانون یک سوم گفتیم؛ ولی مواقعی پیش می آید که این رویکرد می تواند به خوبی کار کند.

برای مثال یک عکس پرتره از فاصله نزدیک را در نظر بگیرید یا مواقعی که صحنه پس زمینه ای ساده و منظم دارد یا زمانی که خطوط راهنما نگاه بیننده را به سوژه ای در مرکز تصویر راهنمایی می نماید. به یاد داشته باشید که بهتر است قانون یک سوم را به جای قانونی سخت و محکم بیشتر به عنوان مجموعه ای از اصول راهنما در نظر بگیرید.

4. تصویر را متعادل کنید

تکنیک معمول دیگری که بسیاری از عکاسان در ترکیب بندی های خود به کار می برند متعادل کردن سوژه با عنصری دیگر در گوشه مقابل عکس است.

این تکنیک یعنی اگر شما شیئی را در گوشه راست پایین تصویر دارید می توانید ظاهر بصری تصویر را با قرار دادن شیئی دیگر در گوشه چپ بالا متعادل کنید.

5. زاویه دید خود را تغییر دهید

یکی از راه های دیگر برای دست یابی به ترکیب بندی جذاب تغییر دادن زاویه دیدی است که از آن به عکاسی می پردازید. سعی کنید برخلاف کاری که بسیاری از مردم به طور طبیعی انجام می دهند به جای عکاسی کردن از ارتفاع عادی بدن ارتفاع خود را کم کنید. این تکنیک زمانی که در ترکیب با بعضی از نکات دیگر این راهنما استفاده گردد فوق العاده قدرتمند است.

زاویه دید از پایین اجازه می دهد سوژه ها را از منظری تصویر کنید که به طورمعمول دیده نمی شوند. این زاویه دید به شما فرصت می دهد از پیش زمینه تصویر بهره بیشتری ببرید و به عکس خود عمق ببخشید. راه دیگر برای تغییر زاویه دید کوشش برای تماشای دنیا از ارتفاعی بالاتر است. می توانید گوشی خود را بالای سر برده و آن را به سوی پایین نشانه بروید. یا بهتر این است که به دنبال محلی بگردید که ارتفاع بیشتری دارد و شما را نسبت به سوژه در موقعیت بالاتری قرار می دهد. در دریافت عکس از این دو فرد همین تکنیک استفاده شده است. سایه های کشیده ای که در تصویر دیده می شوند تاکید بر زاویه دید مرتفع را بازهم بیشتر می نمایند.

6. از خطوط راهنما استفاده کنید

زمانی که ما از خطوط راهنما صحبت می کنیم به خطوطی در عکس اشاره داریم که چشم را بیشتر و بیشتر به داخل تصویر می کشند. این خطوط می توانند حاصل راستای باشند که پیچ وتاب خورده و به سوی فاصله ای دور می خزد، می توانند حاصل یک جریان یا یک رودخانه باشند یا حتی ممکن است با استفاده از پرسپکتیو ایجاد شوند.

عکس بالا را در نظر بگیرید. در اینجا عکاس زاویه دیدی کم ارتفاع اتخاذ نموده تا بتواند خطوط راه آهن را در محل یک تقاطع به خوبی کادربندی کند و از خطوط این راستا برای راهنمایی چشم بیننده به داخل عکس و جایی در دوردست بهره ببرد.

7. از پیش زمینه استفاده کنید

استفاده از پیش زمینه راه خوبی است برای افزودن عمق به عکس هایی که با موبایل می گیرید. این کار یاری می نماید چشم بیننده را از جلوی صحنه به پشت آن راهنمایی کنید.

همان طور که پیش ازاین گفته شد یکی از راه های مناسب برای استفاده از پیش زمینه کم کردن ارتفاع زاویه دید است. در عکس بالا عکاس با استفاده از کاهش ارتفاع زاویه دید خود سبزه هایی را که بر لبه دیوار اسکله روییده در تصویر گنجانیده است. سوژه موردنظر قایقی است که در گوشه چپ بالا واقع شده است. سبزه هایی که در گوشه راست پایین دیده می شوند در تعادل با موقعیت قرار دریافت قایق قرار دارند. همچنین در این عکس با استفاده از طناب برای راهنمایی چشم به سوی قایق، از چندین تکنیک به طور هم زمان برای رسیدن به عکسی متعادل استفاده شده است.

8. سوژه خود را قاب بندی کنید

همواره به دنبال یافتن راهی برای قاب بندی سوژه خود با اشیا دیگر پیرامون آن باشید. یک روش برای رسیدن به این هدف استفاده از کنتراست میان نواحی روشن و تاریک است.

با استفاده از نور و سایه می توانید سوژه خود را شبیه عکسی که در بالا می بینید به صورت سیلوئتی در میان یک قاب روشن تصویر کنید. در این عکس ساختمان های بلند سایه جذابی فراهم نموده اند که با پشتیبانی بازتاب نور خورشید از سطح ساختمان واقع در پس زمینه به شکلی زیبا پیکره منفرد یک انسان را در حال گذر از خیابان احاطه نموده است. این عکس همچنین با قرار دادن سوژه در گوشه راست پایین تصویر از قانون یک سوم برای رسیدن به تصویری بسیار قدرتمند بهره می گیرد.

9. از کادرهای بسته استفاده کنید

گاه می توانید با نزدیک شدن کامل به سوژه عکس های موبایلی جذابی بگیرید. این کار تمام عوامل احتمالی حواس پرتی را از تصویر حذف نموده و اجازه می دهد منحصرا روی سوژه موردنظر تمرکز کنید. این رویکرد به عکس شما ظاهر و حسی صمیمانه تر می بخشد و گاه می تواند منجر به خلق عکس هایی آبستره (انتزاعی) یا پرتره هایی قدرتمند گردد.

البته توجه کنید که لنز نسبتا واید گوشی موبایل اجزای صورت را در فواصل خیلی نزدیک بهم می ریزد؛ پس بهتر است در خصوص عکس های پرتره از برش دادن عکس پس از عکاسی برای بسته تر کردن کادر استفاده کنید.

10. از فضای منفی استفاده کنید

در تضاد با نزدیک شدن به سوژه همچنین می توانید با دور رفتن و استفاده از فضای منفی (خالی) زیاد در اطراف سوژه هم به نتایج جالبی برسید. منظور ما این است که فضای اطراف سوژه را ساده و خلوت نگه دارید. با این کار سوژه به شکلی منفرد درآمده و چشم را به سرعت به سوی خود خواهد کشید.

هنگام استفاده از این تکنیک هم می توانید از ترکیب نکات دیگری که گفته شد برای رسیدن به عکسی شگفت انگیز استفاده کنید.

همین امروز تمرین ترکیب بندی در عکاسی را آغاز کنید

دفعه بعدی که تصمیم به عکاسی با موبایل گرفتید این نکات ساده ترکیب بندی را در ذهن داشته باشید و مطمئن باشید شاهد پیشرفتی چشمگیر در عکس های خود خواهید بود. هرگاه ممکن بود تعدادی از این تکنیک ها را باهم ترکیب کنید و ببینید چه نتیجه ای حاصل می گردد. بنا بر تجربه ما معتقدیم که رسیدن به درکی خوب از قواعد ترکیب بندی و نحوه به کار بردن آن ها یکی از مهم ترین درس هایی است که یک عکاس موبایل باید فرابگیرد. فرادریافت این درس به واقع می تواند عکاسی شما را ارتقا داده و آن را به مرحله ای بالاتر وارد کند.

منبع: Mobiography

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 9 تیر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 163

به "ترکیب بندی در عکاسی موبایل؛ 10 نکته برای دریافت عکس های بهتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیب بندی در عکاسی موبایل؛ 10 نکته برای دریافت عکس های بهتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید