ترامپ: مجبوریم از جنگ های بی سرانجام خارج شویم

به گزارش سفر به روسیه، رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به سوالی درباره اینکه میخواهد چه واکنشی به عملیات ترکیه در سوریه نشان دهد بر ضرورت خروج کشورش از جنگ های بی خاتمه تأکید کرد.

ترامپ: مجبوریم از جنگ های بی سرانجام خارج شویم

به گزارش گروه مانیتورینگ بین الملل خبرنگاران، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره عملیات ترکیه در شمال سوریه بر ضرورت خروج آمریکا از جنگ های بی سرانجام تأکید کرد.

ترامپ در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا میخواهد اقدامی در مورد عملیات ترکیه صورت دهد گفت: ما هیچ سربازی در آن منطقه نداریم. سه سال است که داریم با ترکیه صحبت می کنیم. آنها سال های متمادی است که می خواهند این کار را (حمله به نمودها را) انجام دهند.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه گفت: آنها (ترکیه و نمودها) قرن ها است که با هم جنگ دارند. صدها سال است که با هم می جنگند.

وی اضافه نمود: ما با هر دو طرف صحبت می کنیم. به رئیس جمهور اردوغان گفته ایم چه احساسی داریم. با هر دو طرف صحبت می کنیم ببینیم اوضاع چه می گردد.

ترامپ تأکید کرد: داریم از جنگ های بی سرانجام خارج می شویم؛ مجبوریم این کار را انجام دهیم.

رئیس جمهور آمریکا ساعاتی قبل تر هم در حساب کاربری خودش در توئیتر سخنان مشابهی مطرح نموده و نوشته بود: ایالات متحده 8 تریلیون دلار برای جنگ و حفاظت از خاورمیانه خرج کرد. هزاران نفر از سربازان فوق العاده ما کشته یا به شدت زخمی شده اند. میلیون ها نفر هم از سوی دیگر کشته شدند.

وی اضافه نمود: رفتن به خاورمیانه بدترین تصمیمی بود که تاکنون در تاریخ کشور ما گرفته شده است! ما با فرضی غلط و اکنون ردشده، یعنی تسلیحات کشتار جمعی، به جنگ رفتیم. [تسلیحات کشتار جمعی] در کار نبود! حالا داریم به آرامی و با دقت سربازان بزرگ و ارتش خود را به خانه می آوریم.

اشاره ترامپ، به حمله سال 2003 آمریکا به عراق است که به بهانه مقابله با تسلیحات کشتار جمعی این کشور انجام گرفت. در جریان تجاوز نظامی آمریکا که تا سال 2011 میلادی ادامه داشت، بیش از یک میلیون عراقی و نزدیک به 4500 نظامی آمریکایی کشته شدند.

کاخ سفید این هفته بعد از گفت وگوی تلفنی ترامپ و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام نمود که نیروهای آمریکایی از مناطق نزدیک به نوار مرزی سوریه و ترکیه عقب نشینی می نمایند. بسیاری، این اقدام را چراغ سبز واشنگتن به آنکارا برای انجام عملیات علیه شبه نظامیان کرد در این مناطق تفسیر نموده اند.

در بیانیه کاخ سفید عنوان شده بود که ترکیه پذیرفته چند هزار عضو داعش را که در ماه های گذشته اسیر شده اند و حالا در اختیار آمریکا و نمودها قرار دارند، تحویل بگیرد. اغلب این افراد اتباع اروپا هستند، اما با وجود درخواست مکرر ترامپ، سران کشورهای اروپایی از پذیرش و محاکمه آن ها خودداری نموده اند. ترامپ پیشتر تهدید نموده بود که ممکن است این اسرا را آزاد کند.

ترکیه از هفته ها پیش اعلام نموده بود که میخواهد علیه مناطق کردنشین شمال سوریه عملیاتی نظامی انجام داده و در نوار مرز با سوریه یک منطقه امن ایجاد کند. آنکارا برای این کار آوارگان سوری را بهانه و ادعا نموده که میخواهد آوارگان مقیم در ترکیه را در این منطقه امن اسکان دهد. دولت ترکیه امروز اعلام نمود که به زودی عملیات در شمال سوریه را شروع می نماید.

ترامپ در بخش دیگری از سخنانش چهارشنبه شب توضیح داد: عناصر دستگیرشده داعش که توسط نمودها در شمال سوریه بازداشت شده اند قصد دارند به سمت اروپا، یعنی کشور خودشان که از آنجا آمده اند فرار نمایند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 454

به "ترامپ: مجبوریم از جنگ های بی سرانجام خارج شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ: مجبوریم از جنگ های بی سرانجام خارج شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید