بازگشت بعد از سال ها ممنوع الکاری!

به گزارش سفر به روسیه، تهران (پانا) - تایمز درباره کوروش یغمایی گفته که تصویرش همرا با گیتار الکتریک برای ایرانی ها مشابه تصویر جیمی هندریکس برای بچه های غرب است- که صندلی جهانی این خواننده ایرانی را به وضوح نشان می دهد!

بازگشت بعد از سال ها ممنوع الکاری!

به گزارش شهفرایند، ظاهرا بعد از سال ها دوری، آلبوم جدید کوروش یغمایی را که در میان اهالی موسیقی به پدر راک ایران معروف است، خواهیم شنید. آلبوم قرار است با همکاری برادر کوروش یغمایی منتشر گردد و از همین لحظه انتشار در فضای مجازی دوستداران این خواننده محبوب را به شوق آورده است.

آلبوم جدید

ساعاتی پیش کوروش یغمایی خواننده باسابقه موسیقی پاپ راک در فضای مجازی از تولد آلبوم تازه خود با همکاری برادرش کامبیز یغمایی که در آلمان زندگی می نماید، اطلاع داد. به گفته پدر راک ایران یکی از قطعات این آلبوم تا پیش از نوروز 1400 منتشر خواهد شد.

کوروش یغمایی با انتشار ویدیویی از نوازندگی برادرش در صفحه اینستاگرام خود نوشت: پس از 40سال دوری و جدایی ناخواسته، اینک با بکارگیری امکانات اینترنت، نوید شروع همکاری دوباره با بهره گیری از چیره دستی و دانش موزیک برادر نازنینم کامبیز را در آلبوم تازه ام می دهم. تصمیم دارم یک ترانه از این آلبوم را در نوروز پیش رو در اینترنت با شما یاران دیرینه ام به اشتراک بگذارم. با سپاس از کامبیزجان در آلمان که با وجود داشتن هنرجویان بسیار، وقت ارزشمند خود را برای همکاری در این آلبوم به من ارزانی داشت.

نبرد چند 10ساله

آلبوم جدید کوروش یغمایی با هر متر و معیاری یک اتفاق مهم و عظیم در فضای موسیقی ایران می تواند به شمار آید. کوروش یغمایی که با قطعه گل یخ برای نخستین بار موسیقی ایران را وارد عرصه های دنیای کرد؛ به هرحال در چند دهه اخیر هنرمند پرکاری نبوده و فعالیت هایش در تمام این دوره، به جز یکی دوسال در اواخر دهه 70، با موانع پرشماری روبرو بوده اند. حالا در چنین شرایطی اولین آلبوم این هنرمند در حداقل 20سال اخیر می تواند اتفاق مهمی قلمداد گردد. خواننده ای که کوشش کرد بعد از انقلاب نیز در ایران به فعالیت هنری اش ادامه دهد، اما تنها عایدی او در این سال ها جنگیدن تا پای جان برای انتشار تک تک آثارش و البته تنهایی و انزوای عجیبی بود که در تمام این سال ها با او بوده- و شاید تنها این آلبوم جدید و حال و هوای آن بتواند تغییری در این اوضاع ایجاد کند.

ماندن یا رفتن؟!

اینکه چه شد که بعد از انقلاب کوروش یغمایی در ایران ماند و مثل بیشتر همکارانش مهاجرت نکرد، از آن اتفاقات عجیب روزگار است. در حقیقت کوروش یغمایی را می توان سرشناس ترین خواننده غیرسنتی نامید که تصمیم گرفت در ایران بماند و دیگر بازماندگان هیچ کدام شهرت پیش از انقلاب او را نداشتند. بنابراین بیراه نیست اگر بگوییم ماندنش در ایران ریسک عظیمی بود. ریسکی که در آن سال های اول به بهای حدود 20سال بیکاری (دور اول ممنوع الکاری) برای او تمام شد.

یغمایی بعد از آن دوره اول ممنوع الکاری، در اواسط دهه 70 آلبوم سیب نقره ای را منتشر کرد و بعد هم آلبوم ماه و پلنگ را- که با همراهی حسین منزوی منتشر شد. کابوس و تفنگ دسته نقره هم دیگر آلبوم های کوروش یغمایی هستند- که البته هیچ کدام از این آثار به اندازه آثار قبل از انقلاب کوروش یغمایی، به خصوص گل یخ پیروز نبودند.

صندلی دنیای

کوروش یغمایی را می تواند پیروز ترین خواننده غیرسنتی ایرانی در فضای موسیقی دنیا دانست. پدر راک ایران یا خواننده ای که برای نخستین بار موسیقی ایران را وارد عرصه های دنیای کرد؛ نمی توانند حق مطلب را درباره یغمایی ادا نمایند. او که اولین آثارش مانند گل یخ و حجم خالی که حاصل همکاری او با همکلاسی شاعرش، مهدی اخوان لنگرودی بودند، به دلیل داشتن استانداردهای دنیای به سرعت به خارج از مرزهای ایران نفوذ کردند، بعد از آن در تمام نیم قرن فعالیتش در قامت یک هنرمند دنیای عمل نموده و شاهد اجراهای گوناگونی از ترانه هایش (به خصوص ترانه های نخستین آلبومش) در دیگر کشورهای دنیا بوده ایم- که این فرایند هنوز ادامه دارد.

اما فرایند حضور دنیای کوروش یغمایی در سال های بعد از انقلاب، از سال 1388 پررنگ تر شد. سالی که در آلبومی به نام زنجیر خودت را بباف که شامل 15 قطعه از مطرح ترین آثار راک سال های 1968 تا 1974 بود، قطعه حجم خالی کوروش یغمایی نیز به عنوان تنها نماینده راک خاورمیانه گنجانده شده بود. انتشار این آلبوم شروعی دوباره برای کشف کوروش یغمایی در غرب بود- که برای نخستین بار باعث ثبت موسیقی مدرن ایران و ورود رسمی آن به گستره موسیقی دنیای شد.

صندلی دنیای کوروش یغمایی در سال 2010 با حضورش در جشنوارهه موسیقی ردبول که در لندن برگزار می گردد، تثبیت بیشتری پیدا کرد. کوروش یغمایی در این جشنواره برای سخنرانی، دریافت جایزه و اجرای موسیقی دعوت بود.

در سال 2011 آلبوم مستقل کوروش یغمایی با نام بازگشت از لبهٔ پرتگاه توسط همان شرکتی که آلبوم زنجیر خودت را بباف را منتشر نموده بود، به بازار آمد. این آلبوم که بهترین تک آهنگ های او در سال های1973 تا 1979 را شامل می گردد، با ستایش و استقبال گسترده نشریات و سایت های موسیقی دنیا روبرو شد: نشریه و وبگاه رولینگ استون آلبوم بازگشت از لبه پرتگاه را شایسته دریافت سه ستاره از چهار ستاره دانست. نشریه موجو هم که یکی از معتبرترین مجلات موسیقی است، آن را بهترین آلبوم ماهِ دنیا معرفی کرد و امتیاز کامل یعنی چهار ستاره به آن داد. مجله بیلبورد نیز با کوروش یغمایی گفت وگو کرد. جشنواره ترنس موزیکال نیز از کوروش یغمایی برای اجرا در فرانسه دعوت کرد.

انتشار آلبوم های ترک گوشه نشینی و ملک جمشید به معنای استمرار و البته ارتقای صندلی دنیای کوروش یغمایی در سال های اخیر بوده است. خواننده ای که تایمز درباره اش گفته تصویرش همرا با گیتار الکتریک برای ایرانی ها مشابه تصویر جیمی هندریکس برای بچه های غرب بود؛ و ستاره ای مانند کانیه وست نیز در آلبومی که به همراه NAS منتشر نموده، در دو قطعه از آثار این آلبوم سمپلی از آثار کوروش یغمایی را پخش نموده است.

پس باید حق داد به مخاطبانی که از شنیدن خبر انتشار آلبوم جدید کوروش یغمایی به شوق آمده و بی صبرانه در انتظار رونمایی از آن لحظه شماری می نمایند!

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1441

به "بازگشت بعد از سال ها ممنوع الکاری!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت بعد از سال ها ممنوع الکاری!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید